در برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» مطرح شد؛

عراقچی: مخاطب صحبت‌های من جامعه بین‌الملل بود نه برادران افغانستانی

عراقچی: مخاطب صحبت‌های من جامعه بین‌الملل بود نه برادران افغانستانی

به گزارش سراج24،

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به دنبال برداشت‌های غلط از سخنان  او که در گفت و گوی ویژه خبری روز چهارشنبه بوجود آمده بود، امروز شنبه با حضور تلفنی در برنامه صبحگاهی "سلام صبح بخیر"شبکه سوم سیما تاکید کرد: اروپا و آمریکا باید در قبال مهاجران افغان و غیر افغان مسئولیت پذیر باشند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان سوء برداشت و سوء تفاهم بزرگ شده است. این تعبیر که "اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها خداحافظی کنیم"، تعبیر بنده نیست، اصلا چنین برنامه‌ای هم نداریم.

غربی‌ها مسئول آوارگی مهاجران افغان هستند

 وی ادامه داد: مشکل آوارگی افغان‌ها غربی‌ها هستند نه دولت و ملت ایران. در درجه اول غربی‌ها و کسانی که گروه‌های تروریستی را در این کشور ایجاد و حمایت کرده، نیرو و پایگاههای نظامی به افغانستان بردند مسئول هستند. آنها در این کشور جنگ به راه انداخته‌اند و مسبب آوارگی مردم افغانستان هستند.

عراقچی تاکید کرد: در چنین شرایطی نباید انتظار داشته باشند که فقط ایران هزینه های این کار را پرداخت کند. ما تاجایی که بتوانیم حتما این کار را انجام خواهیم داد. در حالی که  ایران را تحریم کرده و آمریکا سیاست "نفت صفر" را در قبال جمهوری اسلامی دنبال می کند، توقع دارند همه هزینه ها را ما پرداخت کنیم.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان خاطرنشان کرد: حرفی که من در آن برنامه تلویزیونی زدم این بود که ما در برابر برادران و خواهران افغان گزینه های جدید قرار خواهیم داد.

ما به دنبال خداحافظی با مهاجران افغان نیستیم/ اروپایی‌ها یا بابت مهاجران هزینه دهند یا پذیرای آنها باشند

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها از دو طریق می‌توانند به مسئولیت خود عمل کنند، تصریح کرد: یا اینکه هزینه‌های این مهاجران و پناهجویان را پرداخت کنند یا پذیرای بخشی از آنها در خاک خود باشند. موضوع بازگشت به خاک افغانستان و خداحافظی کردن با آنها در میان نیست بلکه  گزینه‌های جدیدی برای بهبود وضعیتشان است. اروپایی‌ها هم باید آنها را بپذیرند. بحث مهاجرت مسئولیتی بین‌المللی است و ما تاکنون بیش از توان و مسئولیت خود کمک کرده و بازهم خواهیم کرد، اما حرف ما این است که اروپایی ها باید به مسئولیت خود عمل کنند و ما این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه با بیان اینکه افرادی که در داخل کشور موضع گرفته و مقاله می نویسند  توجه داشته باشند که مواضع آنها اروپاپسند نباشد، افزود: نباید نکاتی را مطرح کنند که بار مسئولیت را از دوش اروپایی‌ها برداشته و فشار روی ما بگذارند. بحث کاملا جدی و اصولی مطرح شده است.

ایران سالانه ۸ میلیارد یورو برای مهاجران هزینه می‌کند

عراقچی در پاسخ به این سوال که هزینه ای که اروپا و آمریکا در رابطه با پناهجویان افغانستانی باید بپردازند در ماه یا سال چقدر است، توضیح داد: رقمی که رئیس‌جمهور  روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به آن اشاره کردند حدود ۸ میلیارد یورو در سال است. مسلما پرداخت این هزینه تنها با ایران نیست بلکه مسئولیت بین المللی با کشورهایی است که مسبب جنایات و آوارگی مردم افغانستان بودند. یا باید بخشی از برادران و خواهران افغان را در خاک خود پذیرا باشند، مانند پذیرایی که ما انجام دادیم یا کمک‌هایی را  داشته باشند که ما بتوانیم این کار را انجام بدهیم. نمی‌شود هم ما را تحریم کنند و هم در این امر مشارکت نداشته باشند و به علاوه انتظار داشته باشند که مشکلی هم برایشان پیش نیاید.

مخاطب صحبت‌های من جامعه بین‌الملل بود نه برادران افغانستانی

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در پاسخ به اینکه مخاطب صحبت‌های چهارشنبه شب شما هموطنان ایرانی یا برادران افغانستانی نبوده اند؟ گفت: بله درست است. مخاطب ما جامعه بین‌الملل و کشورهایی هستند که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند. از  دوستان داخلی که  اظهار نظر می کنند خواهش می کنم که به بیراهه نروند و حرف هایی نزنند که ضد سیاست های اصولی ما بوده و دشمن شادکن باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در طول تحصیل خود با دانش‌آموزان یا دانشجویان افغانی همکلاس بوده است، تصریح کرد: همه ما در طول سال‌های گذشته  در دانشگاه، دبیرستان یا دیگر عرصه‌ها با افغان‌های زیادی سر و کار داشته‌ایم. البته من در دبیرستان و دانشگاه دوست افغانی نداشته‌ام، ولی الی ماشاالله در کشور ما افغانی‌های بسیاری حضور دارند که شرافتمندانه در حال تلاش هستند. من معتقدم که افغانی‌ها یکی از شریف‌ترین مردمان هستند و میزان تخلفاتی که بعضاً از آن‌ها گزارش می‌شود نسبت به جمعیت آن‌ها کم است. آن‌ها مردمی مومن و معتقد هستند که شرافتمندانه کار می‌کنند، دستمزد می‌گیرند و هزینه دستمزد خود را برای خانواده‌هایشان می‌فرستند؛ گرچه این موضوع نیز هزینه‌هایی را برای ما دارد.

در شرایط تحریم نمی‌توانیم برای مقابله با ورود مواد مخدر به سمت اروپا هزینه کنیم

عراقچی همچنین در مورد بحث مبارزه با مواد مخدر و هشداری که ایران در این زمینه به اروپایی‌ها داده است، ادامه داد: در مورد بحث مواد مخدر همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است. مقابله با مواد مخدر یک مسئولیت انسانی و سیاسی است که ایران در این زمینه در طی این سال‌ها هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده است. بیش از ۴۰۰۰ نیروی ما در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند و شاید صد‌ها میلیارد دلار در کشور طی ۴۰ سال گذشته خرج مقابله با قاچاق مواد مخدر شده است، مواد مخدری که مسیر آن اتفاقا از افغانستان به سمت اروپا و مناطق دیگر است  و ما در راستای مقابله با این موضوع جانفشانی‌های زیادی کرده‌ایم، بنابراین وقتی که ما تحریم می‌شویم طبیعی است که توان اقتصادی ما مطلوب به چیز‌هایی شود که برای ما در اولویت بالاتری قرار دارد.

اروپا باید به وظایف خود در قبال پناهندگان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم عمل کند

معاون سیاسی وزیر خارجه در پایان صحبت‌های خود بار دیگر تاکید کرد: ما تاکید بر آن داریم که اروپایی‌ها باید به وظایف خود در مورد پناهندگان، بحث مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم عمل کنند و این طور نیست که ما فقط با گروه‌های تروریستی که آن‌ها در منطقه به وجود آورده‌اند، مبارزه کنیم. آن‌ها نیز باید به وظایف خود در این ارتباط عمل کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آیت الله رئیسی: راه حل مسائل افغانستان، فقط گفتگو بین افغان‌هاست

امضای اسناد بیست‌ویکمین نشست سران شانگهای با تأیید عضویت دائم ایران

نیروی دریایی ارتش توان ساخت یگان های رزمی در بالاترین سطح تکنولوژی را دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha