سفر شبانه و غیرمنتظره پمپئو به بغداد و هیاهو علیه ایران

سفر شبانه و غیرمنتظره پمپئو به بغداد و هیاهو علیه ایران

به گزارش سراج24، وزیر خارجه آمریکا در سفر شبانه و غیرمنتظرانه به عراق با طرح ادعاهای تکراری مبنی بر اینکه «ایران قصد حمله به منافع آمریکا در عراق دارد» گفت: «وقوع چنین اتفاقی بر عراق هم اثرخواهد گذاشت.»
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بعد از لغو ناگهانی سفرش به آلمان شامگاه سه‌شنبه در سفری سرزده وارد بغداد شد و با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و برهم صالح، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.
به نوشته سی‌ان‌ان، پمپئو در مسیر سفر به بغداد درباره انگیزه‌های این سفر به خبرنگاران گفت: هدف از این سفر این بوده که به مقام‌های عراقی نشان دهد که آمریکا از استقلال عراق حمایت می‌کند.
وزیر امور خارجه آمریکا این ادعای مضحک را نیز مطرح کرد که کشورش با توجه به فعالیت‌ها و اقدامات ایران، نسبت به استقلال عراق نگرانی دارد.
به گزارش فارس، وزیر خارجه آمریکا، ادعاهای ثابت‌نشده درباره اینکه ایران قصد حمله به منافع آمریکا در عراق دارد را تکرار کرد و گفت: مطمئناً اگر منافع آمریکا در عراق تهدید شود روی عراق هم اثر خواهد گذاشت.
خبرگزاری رویترز هم سخنان پمپئو درباره انگیزه‌اش از این سفر را بعد از دیدار او با مقام‌های عراقی پوشش داده است.
طبق نوشته این رسانه، پمپئو بعد از دیدار با نخست‌وزیر عراق گفت: «با آنها درباره اهمیت اینکه آنها بتوانند از آمریکایی‌ها در کشورشان محافظت کنند صحبت کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که حمایت آمریکا از حاکمیت مستقل عراق را یادآوری کرده و گفته است: «نمی‌خواهیم کسی، به ویژه از طریق حمله به کشوری دیگر در داخل عراق، در امور کشور آنها دخالت کند.»

بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری عراق در رابطه با دیدار صالح و پمپئو
به گزارش تسنیم، دفتر نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا شریک استراتژیک و مهم عراق است و عراق همچنان سیاست متعادل خود که پل‌های دوستی و همکاری با تمام همسایگان و دوستانش، از جمله ایران را ساخته است، دنبال می‌کند»
در این بیانیه «بر تمایل عراق به گسترش روابط با آمریکا و با دیگر کشورهای همسایه و دوست در زمینه‌های مختلف تأکید شده است.»

دفتر نخست‌وزیر عراق تأکید کرد: «بغداد روابطش با کشورها را در وهله اول، بر‌اساس منافع عراق و تلاش برای تقویت نقاط مشترک بدون پرداختن به موارد اختلافی بنا می‌کند. بغداد بر حل تمام اختلافاتش از طریق گفت‌وگوی صادقانه و سازنده تأکید دارد و نقش اساسی‌اش در منطقه را بازمی‌یابد و به مکانی برای درگیری و نزاع تبدیل نمی‌شود.»

تأکید بر تمدید معافیت‌های عراق از تحریم‌های ضدایرانی و عدم افزایش تنش با ایران
تسنیم هم گزارش داده است: رئیس‌جمهور عراق خطاب به وزیر خارجه آمریکا گفته است عراق باید از تحریم‌ها علیه ایران مستثنا باشد و از تنش با ایران هم باید خودداری شود.
همچنین، ایسنا گزارش داد، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با السومریه نیوز اعلام کرد: وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور عراق بر مسئله تمدید معافیت‌های عراق از تحریم‌های ایران تأکید کردند.
آیا پمپئو از عراق خواسته است میان تهران و واشنگتن میانجیگری کند؟
بر همین اساس، پایگاه خبری العهد در گزارشی به بیان رازهای سفر ناگهانی پمپئو به عراق پرداخته و در مورد آن دو تحلیل ارائه کرده است: اول، سفر وزیر خارجه آمریکا به بغداد برای بستن قراردادهای تجاری در حوزه نیرو بوده است؛ مسئله‌ای که پس از بازگشت از عراق به رسانه‌ها اعلام کرد.
دوم اینکه آمریکا از دولت عراق خواسته است میان واشنگتن و تهران برای ضمانت تحت خطر قرار نگرفتن نیروهای آمریکایی در عراق میانجیگری کند و این می‌تواند در ازای معافیت نفتی بغداد از تحریم‌های ایران باشد.
گفتنی است که سفر سرزده و شبانه پمپئو به عراق در شامگاه سه‌شنبه، آن‌هم در شرایط تشدید تنش بین آمریکا و ایران و پس از اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران در روز چهارشنبه تصمیم جدید خود در مورد برجام را ارائه می‌کند، حاکی از انفعال و اضطراب آمریکایی‌ها برای تحت تأثیر قرار دادن سیاست‌های جدید جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام است.
سفر پمپئو به عراق را باید در بستر تحلیل کرد که تندروهای آمریکایی پس‌ازآنکه دیدند بلوف آنها درخصوص ناوگروه «لینکلن» و ترفند بیانیه بولتون به بن‌بست رسید، برای به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی و القای «تنهایی» در منطقه، درصدد تحت‌فشار قرار دادن شرکای راهبردی و منطقه‌ای ایران برآمده‌اند.

انتهای پیام/.

اخبار مرتبط

ایرانیان باشرافت، شعار معارضانه‌ «رأی بی رأی» را نقش بر آب کردند

بیانیه ۲۶۰۰ خانواده شهید در تجلیل از ملت ایران برای خلق حماسه در انتخابات ۱۴۰۰

قدردانی آیت‌الله رئیسی از مردم ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha