سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

صداوسیما در ارائه‌ی تریبون تبلیغاتی به غول‌های کنکوری تجدید نظر کند/ اهداف تعلیم و تربیتی نظام فدای درآمدزایی نشود

صداوسیما در ارائه‌ی تریبون تبلیغاتی به غول‌های کنکوری تجدید نظر کند/ اهداف تعلیم و تربیتی نظام فدای درآمدزایی نشود

سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی حواشی حذف کنکور از نظام آموزشی کشور گفت: اخیرا شاهد بودیم که پروسه‌ی اجرایی کنکور مورد انتقاد رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر آموزش و پرورش قرار گرفت. رهبر معظم انقلاب هم در دیدار اخیر با فرهنگیان و دانش‌آموزان به شدت از کنکور انتقاد کردند. بنا به همین دلایل در جلسه‌ی روز گذشته‌ی کمیسیون آموزش مجلس، دغدغه‌ی رهبر معظم انقلاب در زمینه‌ی کنکور مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: بسیاری از صاحب‌نظران معتقد هستند که اهداف تعلیم و تربیتی با وجود کنکور در کشور به نتیجه نخواهد رسید. در بحث‌های مطرح‌شده در جلسه‌ی کمیسیون مصوب شد تا مرکز پژوهش‌های مجلس طی یک ماه پیش‌رو طرحی کارشناسی‌شده تهیه و آماده کند که بر مبنای آن به سوابق تحصیلی دانش‌آموزان و طول تحصیل آن‌ها و نیز خود دانشگاه‌ها بهای بیشتری داده شود و مورد توجه قرار گیرند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: اقدام مهم دیگری که باید در دستور کار قرار گیرد این است که دو بخش سنجش و پذیرش از هم جدا شوند. در حال حاضر سازمان سنجش هم مراحل اجرایی کنکور را در دست دارد و هم مراحل تعیین ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و امور پس از سنجش را اجرایی می‌کند. برای اصلاح این روند باید اختیار بیشتری به دانشگاه‌ها داده شود تا مراحل پذیرش را خودشان در چارچوب‌هایی معین و باتوجه ویژه به سوابق تحصیلی انجام دهند.

وی با انتقاد از شیوه‌ی پذیرش دانشجو در کشور بیان کرد: تعیین سرنوشت دانش‌آموزی که 12 سال در مدارس تحصیل کرده در دو ساعت تست کنکوری روش درستی نیست و ما پیگیر ارائه‌ی طرحی جامع و سالم از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس هستیم. این طرح توسط این مرکز در حال تهیه است و پس از آن با مطرح شدن در کمیسیون آموزش و دعوت از کارشناسان و صاحب نظران تصمیم خواهیم گرفت که روند آن را به قانون تبدیل کنیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: مسئولان وزارت علوم، آموزش و پرورش، سازمان سنجش و البته صداوسیما باید با توکل به خدا همه‌ی بهانه‌ها را کنار بگذارند و بدانند که رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور نسبت به این موضوع گلایه‌مندند. صداوسیما باید در ارائه‌ی تریبون تبلیغاتی به غول‌های کنکوری تجدید نظر کند و اهداف تعلیم و تربیتی نظام را فدای درآمدزایی خود نکند. شرایط نظام آموزشی بیش از این تحمل این وضعیت و نابسامانی را ندارد و آینده‌ی فرزندان ما در خطر است.

میرزاده در پایان تاکید کرد: هر کس مقابل این موضوع بایستد به آرمان‌های نظام و اهداف والای تربیتی و آموزشی خیانت کرده است. خوشبختانه امروز اکثر مسئولین به نتیجه‌های مشترک در خصوص زیان‌های کنکور و اثرات مخرب آن بر نظام آموزشی رسیده‌اند و همه‌ی کارشناس‌ها درصدد تهیه‌ی برنامه‌ای برای کنار گذاشتن کنکور هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

محدودیت‌های سفر با افزایش واکسیناسیون کرونا برداشته می‌شود

در حوزه آموزش رشته ناوبری جزو ۵ دانشگاه برتر دنیا هستیم

راه اندازی سایت های واکسیناسیون/تزریق واکسن در کمتر از نیم ساعت

0 نظر

ارسال نظر

capcha