جعفر قنادباشی:

آمریکا قبل از وقوع جنگ نظامی، به دنبال شکست ملت ایران با جنگ اقتصادی و تبلیغاتی است

آمریکا قبل از وقوع جنگ نظامی، به دنبال شکست ملت ایران با جنگ اقتصادی و تبلیغاتی است

جعفر قنادباشی کارشناس برجسته‌ی امور سیاسی خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی احتمالات رویارویی نظامی ایران و آمریکا گفت: آمریکایی‌ها به چند دلیل توان حمله به ایران را ندارند. یکی از دلایل عمده‌ی آن، تجربه‌ی آن‌ها در جنگ با عراق و افغانستان است که پس از آن می‌دانند در این منطقه هرگونه جنگ سومی را راه بیاندازند قدرتشان کاهش پیدا خواهد کرد و زیان‌های اقتصادی و سیاسی را متحمل خواهند شد.

وی افزود: دلیل مهم دیگر این است که آمریکایی‌ها در رویایی مستقیم با ایران بسیار آسیب‌پذیر هستند، چون منطقه‌ی ما در دو حوزه برای آمریکایی‌ها حائز اهمیت است؛ یکی امنیت تولید و انتقال نفت و دیگری امنیت اسرائیل. اگر آن‌ها جنگی علیه ایران آغاز کنند، امنیت انتقال نفت و نیز امنیت اسرائیل مورد خطر قرار خواهد گرفت. قدرت ایران در عرصه‌ی نظامی و تسلیهاتی توانایی آن را دارد که مراکز نفتی و گازی طرف‌های مقابل و هم‌چنین شهرهای اسرائیل را از بین ببرد و با خاک یکسان کند.

کارشناس برجسته‌ی امور سیاسی خاورمیانه بیان کرد: البته تجهیزات آمریکا از جمله ناوهای هواپیمابر و پایگاه‌های نظامی‌شان در کشورهای منطقه هم در تیررس موشک‌های دقیق و نطقه‌زن ما خواهد بود. با توجه به این‌که تقابل نظامی ایران و آمریکا هزینه‌های زیادی برای دشمنان دارد و از طرفی هم خودشان بسیار آسیب‌پذیر هستند، احتمال این‌که به فکر راه انداختن یک جنگ جدید آن هم با کشور قدرتمندی چون ایران بیفتند بسیار کم است.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها امیدوارند تا بتوانند از طریق فشارهای اقتصادی و به راه انداختن جنگ روانی و تبلیغاتی اهداف خود را محقق کنند. کسانی که در داخل سست شدند و حرف آن‌ها را باور کردند، مغلوب حقه‌های آن‌ها شدند. دشمنان به دنبال شکست ملت ایران قبل از وقوع جنگ نظامی هستند. هدف آمریکایی‌ها این است تا با انتشار اخبار کذب و شایعاتی که برخی افراد را سست می‌کند، عده‌ای را در داخل کشور ، فریب دهند و با ایجاد این جنگ روانی باور آن‌ها را شکست دهند تا در نهایت اگر نیاز دیدند از ابزار نظامی هم استفاده کنند.

کارشناس برجسته‌ی امور سیاسی خاورمیانه تصریح کرد: برخی جریان‌های فکری سعی دارند به مردم بگویند که همه‌ی راه‌ها بسته شده و دیگر راهی جز مذاکره نمانده است. آن‌ها سعی دارند با هراس‌افکنی در دل مردم آن‌ها را راضی به سازش با دشمن کنند. مردم ما برای این‌که به این استقلال برسند و از هرگونه ذلت به دور باشند خون داده‌اند و امروز هم فشار زیادی را در گرانی‌ها تحمل می‌کنند. امروز مردم راه مقاومت را انتخاب می‌کنند چون تاکنون هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند و این هزینه را با سر خم کردن مقابل دشمن نابود نمی‌کنند.

وی در ادامه گفت: اصل مذاکره هیچ‌گاه بار منفی نداشته و ندارد، ولی وقتی دشمن با آرایش جنگی در همه‌ی عرصه‌ها مقابل شما ایستاده است مذاکره کردن و دست درازی به سمت او چیزی جز ذلت نیست.

قنادباشی اظهار داشت: همان‌طور که امروز آمریکایی‌ها در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و روانی در حال جنگ مستقیم با ما هستند، اگر روزی اقدام نظامی علیه ایران کنند مردم ما بیش از هر زمان دیگری با یکدیگر متحد خواهند شد. هرچند دشمنی عربستان، آمریکا و اسرائیل نسبت به ملت ایران هر روز بیشتر از قبل می‌شود اما در مقابل اتحاد و نزدیکی مردم به یگدیگر هم بیشتر و مستحکم‌تر می‌شود.

وی ادادمه داد: اقدامات دشمنانه آن‌ها نفرت مردم را علیه خودشان بیشتر خواهد کرد و افرادی که در داخل گول فریب‌های دشمن را می‌خورند باید بدانند که فشارهای تبلیغاتی و روانی در اراده‌ی این مردم شریف تاثیر نخواهند داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| آیا آمریکا آماده حمله به عراق می‌شود؟

تظاهرات عراق آغاز انقلاب ضداشغالگری علیه رژیم آمریکا/ نگران‌کننده‌ترین دغدغه عراقی‌ها زیر سوال رفتن استقلالشان است

محسن رضایی: اگر آمریکا حمله کند، حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha