قاضی‌زاده هاشمی: دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کنند که افطاری دادن ممنوع است

 قاضی‌زاده هاشمی: دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کنند که افطاری دادن ممنوع است

به گزارش سراج24، قاضی‌زاده هاشمی: افطاری دادن به رقابت بین دستگاه‌ها تبدیل شده؛ رییس‌جمهوری آن را ممنوع کند/ به جای افطاری دادن به ساخت مسکن سیل‌زدگان کمک کنید.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نباید مراسم افطاری آن هم با پول بینت‌المال در دستگاه‌های اجرایی برگزار شود، گفت: مردم برخی از شهرها در حال حاضر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و خانه‌های آنها بر اثر سیل از بین رفته و ضروری است که هزینه‌های افطاری به ساخت مسکن برای سیل‌زدگان اختصاص یابد.
به گزارش الف، افطاری دادن از سنت‌های اسلامی است که در تمامی اعصار و قرون مورد اهتمام مسلمانان بوده است. افطاری دادن و اطعام روزه داران و نه نتها در اعصار پیامبر و امامان رایج بوده بلکه در عصرهای پس از آن نیز همچنان به قوت خود باقی بوده و است.
اما موضوع تاسف بار این است که افطاری‌های سنگین و پرهزینه در جامعه‌ای که وضعیت بیش از نیمی از جمعیت آن نابسامان است، می‌تواند موجب کدورت ها و آزردگی‌ها باشد.در جامعه‌ای که بار تورم روی دوش قشر متوسط و ضعیف آن سنگینی می‌کند، چنین افطاری‌های پرخرجی در بین اعمال مستحبی دیگری همچون رسیدگی به فقرا و ایتام، اولویت دارد.
همانطور که قبلا گفتیم، سال گذشته در بودجه ۹۷، تامین هزینه افطاری کلیه دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب از هر محل از جمله بودجه کل کشور، اعتبارات عمومی و اختصاصی منابع داخلی، اعتبارات خارج از شمول و منابع حاصل از صرفه جویی به هر میزان و به هر نحو مطلقاً ممنوع شده بود، اما امسال در بودجه ۹۸چنین قانونی وجود ندارد، و سوالی که مطرح است اینکه چرا امسال در بودجه چنین بندی وجود ندارد!؟
احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص مراسم افطاری در دستگاه‌ها و اینکه چرا در قانون بودجه۹۸ ممنوعیت افطاری در کلیه دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد و چرا تصویب نشد؟، گفت: معتقدم که دستگاه‌های اجرایی، دولتی و همچنین مردم اگر قرار است کار خیری انجام دهند به جای افطاری‌های مجلل و پر زرق و برق، افطاری‌های ساده‌ای برای محرومین و بی‌بضاعت‌ها، در مساجد برگزار کنند، زیرا با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، صحیح نیست عده‌ای با برگزاری افطاری‌های مجلل و به بهانه دید و بازدید اقدام به اسراف و تبذیر کنند.
وی اضافه کرد: مردم برخی از شهرها در حال حاضر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و خانه‌های آنها بر اثر سیل از بین رفته و ضروری است که هزینه‌های افطاری از سوی دستگاه‌های اجرایی و دولتی و همچنین مردم به ساخت مسکن برای سیل‌زدگان اختصاص یابد تا از این طریق بتوان به مردم سیل‌زده نیز کمک کرد.
این نماینده مردم در خانه ملت تصریح کرد: متاسفانه افطاری دادن‌ها به رقابت بین دستگاه‌ها و افراد تبدیل شده که این موضوع باید از بین برود. کمیسیون فرهنگی نیز قطعا این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد و از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهد تا از هزینه‌های اضافی افطاری جلوگیری کند.
قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بخشنامه درون سازمانی در این خصوص داشته و به همه ابلاغ کنند که افطاری دادن ممنوع است؛ همچنین رییس‌جمهور می‌تواند در قالب بخشنامه که جزو اختیاراتشان محسوب می‌شود از تمامی دستگاه‌ها بخواهد که از افطاری دادن خودداری کنند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اتفاقی که سال گذشته رخ داد و مراسم افطاری در‌ دستگاه‌های اجرایی ممنوع شد، اتفاق خوشایندی بود که امسال به آن پرداخته نشد، اما هر فردی می‌تواند با اختصاص دادن هزینه افطاری به سیل زدگان کمکی به آنها کرده باشد و از هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری کند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توزیع روزانه غذا و افطاری در سطح کشور

آیت الله محمد باقر حکیم؛ فقیهی مجتهد و سیاست مداری مبارز

حدیث روز/ شش توصیه پیامبر(ص) درباره ماه رمضان

0 نظر

ارسال نظر

capcha