معاون وزیر راه و شهرسازی:

اجرا کردن طرح دو سالانه بازار اجاره به نفع مستاجران است

اجرا کردن طرح دو سالانه بازار اجاره به نفع مستاجران است

به گزارش سراج24،  مازیار حسینی، معاون وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه کج فهمی بسیار زیادی در عرضه کارت اعتباری مصالح ساختمانی ایجاده شده بود، گفت: بحث کارت اعتباری مصالح ساختمانی به معنای کوپنی کردن تجهیزات و یا مصالح ساختمانی نیست، بلکه به آن معنی است که چند قلم عمده ساختمانی و پر مصرف را بتوانیم از طریق بازار تهاتری تأمین کنیم.

حسینی با بیان اینکه به جای آنکه سرمایه سازنده به صورت نقد محبوس شود، می‌تواند از طریق بازار تهاتری سرمایه خود را بازگرداند، افزود: باید برای  خرید اقلام و مصالح ساختمانی بتوانیم از ظرفیت‌های اعتباری، تعهدی  و همچنین بازپرداخت‌های طولانی مدت و اعتباری استفاده کنیم.

حسینی گفت: در این طرح سازندگان باید از قبل شروع به تولید و پیش تولید کنند و همچنین این موضوع از سوی بانک مسکن به عنوان بانک عامل و بنیاد مسکن به عنوان دستگاه نماینده حوزه وزارت راه و شهرسازی در حال تدوین و پیگیری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در اجرای این طرح معاون مسکن و ساختمان به عنوان ناظر قرار دارد و به هیچ عنوان در اجرای این طرح کوپنی کردن مصالح و تجهیزات مطرح نیست و بحث اصلی آن است که اگر بخواهیم سرمایه‌ها را محبوس کنیم، بتوانیم از ظرفیت‌های اعتباری موجود برای تأمین اقلام پر مصرف ساختمانی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه املاک و اسکان از گذشته انجام شده است، گفت: اجرای طرح سامانه املاک و اسکان موضوع جدیدی نیست و متولی اجرایی در گذشته سازمان ملی زمین و مسکن بوده؛ اما هم اکنون به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

حسینی تصریح کرد: باید ابتدا مشخص شود که این سامانه در چه وضعیتی قرار دارد، این سامانه قصد دارد بازار را کنترل یا خانه‌های خالی را شناسایی کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: بازوهای اجرایی در اجرای این طرح شهرداری‌ها هستند و در شهرداری‌ها سامانه‌ای به اسم نوسازی وجود دارد و هر ملکی دارای یک کد است.

وی یادآوری کرد: در طرح سامانه املاک و اسکان باید کاری کرد که تمام اطلاعات شهرداری‌ها برای نوسازی واحدهای مسکونی را به دست آوریم و در قالب یک پکیج موضوع شناسایی خانه‌های خالی را برطرف کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه اجرا کردن طرح دو سالانه بازار اجاره هم به نفع مستأجر و هم به نفع صاحب خانه است، گفت: اصل اجرا کردن طرح بازار اجاره ایجاد اعتماد بین مالک و مستأجر است و اگر تضمین شود که برای دو سال فردی ساکن یک واحد مسکونی شود زمینه ساز ایجاد یک جو مثبت در بازار می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سیاست‌های ما سیاست‌های تعادل بخشی به عرضه و تقاضای مسکن است

فرآیند HSE در تمام اقدامات عمرانی و ساخت و ساز ضرورت دارد، اجرایی شود

پیش از انقلاب تنها ۳ پل حصارک، ستارخان و سیدخندان ساخته شده بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha