رتبه اول ایران در پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی در جهان

رتبه اول ایران در پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی در جهان

به گزارش سراج24، پیام باقری، نایب رئیس سندیکای برق ایران نیز، با اشاره به وضعیت شبکه برق کشور اظهار کرد: با توجه به میزان رشد سالانه ۵ تا ۷ درصدی مصرف برق کشور که معادل احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید است به سرمایه‌گذاری حدود ۵ میلیارد دلاری نیاز دارد.

نایب رئیس سندیکای برق با اشاره به کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق تصریح کرد: کمبود منابع مالی دولت در فصل بودجه ریزی، وزارت نیرو را با تنگنا‌های مالی مواجه کرده است و بدهی وزارت نیرو و خاموشی‌های اخیر را می‌توان به همین کاهش سرمایه گذاری نسبت داد.

وی با اشاره به قیمت حامل‌های انرژی در کشور بیان کرد:  به دلیل تفاوت قیمت تکلیفی با پایانی کاهش سرمایه گذاری متناسب با رشد مصرف را به همراه داشته  است و تا زمانی که این مشکل حل نشود، مشکلات پابرجا  و ادامه دار خواهد بود.

باقری ادامه داد: بنا بر آمار‌های سازمان‌های بین‌المللی، ایران به لحاظ پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی مانند نفت، گاز و برق در جهان رتبه اول را دارد و این امر اتلاف منابع  مالی را به همراه خواهد داشت.

نایب رئیس سندیکای برق با اشاره به هدفمند سازی یارانه بیان کرد: مطابق با برنامه پنجم توسعه قرار بود تا پایان اجرای آن قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود، اما با وجود آغاز برنامه ششم توسعه این طرح هنوز عملیاتی نشده است.

به گفته وی؛ اجرای ناصحیح هدفمندسازی یارانه‌ها و پرداخت وجه نقد، اثرات منفی آن را بیشتر کرده است.

نایب رئیس سندیکای برق گفت: پرداخت یارانه به این شکل اتلاف منابع کشور است و باید با حذف یارانه به توسعه زیرساخت کشور در بخش‌های بهداشت و آموزش و نیاز‌های کشور بپردازیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بازگشت قیمت خودرو به نرخ‌های قبل/ ایران خودرو و سایپا مبالغ مازاد را به مشتریان پس می‌دهند

سوختگیری با کارت سوخت در تمام جایگاه‌ها، از پایان وقت امروز

تیر دشمن در حمله سایبری بنزین به سنگ خورد‌

0 نظر

ارسال نظر

capcha