تغییر سیاست مهاجرتی آمریکا سرنوشت مهاجران دارای کارت سبز اقامت را عوض خواهد کرد؟

 تغییر سیاست مهاجرتی آمریکا سرنوشت مهاجران دارای کارت سبز اقامت را عوض خواهد کرد؟

به گزارش سراج24، به نقل از یورونیوز، دولت آمریکا در پی اتخاذ سیاستی بلندمدت است که بر اساس آن اخراج مهاجران قانونی بهره‌مند از حقوق و مزایای عمومی از این کشور ساده‌تر خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۳ اردیبهشت با انتشار گزارشی در این زمینه نوشت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قصد دارد تا با پیشنهاد لایحه‌ای، به سیاست مهاجرستیزانه خود جنبه قانونی و مشروع ببخشد. بر اساس پیش‌نویس این قانون که نسخه‌ای از آن به رؤیت خبرنگار رویترز رسیده است، شمار افرادی که از کمک‌های دولتی آمریکا بهره می‌برند، اما ممکن است ترک خاک شامل حال آن‌ها شود از این پس بیشتر خواهد شد.

بر طبق قانون فعلی آمریکا، دولت می‌تواند برخی از ساکنان را که با داشتن اقامت دائمی و رسمی، درآمد اصلی‌شان از محل کمک دولتی است، تحت شرایطی خاص از کشور اخراج کند.

بر اساس آنچه در پیش‌نویس قانون جدید آمده، تعریف افراد مشمول این قانون گسترده‌تر شده و برخی مهاجرانی را نیز که انواع کمک‌های عمومی به صورت پول نقد، بن غذا، کمک هزینه مسکن و کمک پزشکی می‌گیرند، شامل خواهد شد.

گرچه این تصمیم هنوز در مرحله پیش‌نویس و پیشنهاد است، اما بخشی از سیاست سختگیرانه دولت ترامپ برای جلوگیری از مهاجرت افراد جدید به آمریکا را تشکیل می‌دهد. هنوز پیامد‌های اجرای چنین تصمیمی روشن نیست، اما این تغییر سیاست مهاجرتی ممکن است سرنوشت مهاجران دارای کارت سبز اقامت یا «گرین کارت» آمریکا را عوض کند. دارندگان گرین کارت درست مانند پناهندگان، به محض رسیدن به خاک آمریکا تقریبا از همان حقوق و مزایای شهروندی سایر مردم این کشور برخوردارند.

قانون آمریکا می‌گوید مهاجری که به مدت ۵ سال از کمک‌های اجتماعی دولت استفاده کرده، اگر دلیل بهره‌مندی او از این کمک‌ها مربوط به قبل از ورود او به خاک این کشور باشد (مانند بیماری مزمن پیش از ورود)، دولت می‌تواند او را اخراج کند. با این حال این قانون از سال ۱۹۴۵ عملا اصلاح شده و تنها شامل مهاجری می‌شود که دولت از او بخواهد هزینه‌های پرداختی را بازگرداند و او قادر به بازپرداخت نباشد. به همین دلیل حقوقدانان آمریکایی از سال ۱۹۴۵ تاکنون موارد بسیار نادری را دیده‌اند که مهاجری به این دلیل از کشور اخراج شده باشد.

ترامپ در بهمن ماه گذشته انتقاد‌های شدیدی را علیه قوانین مهاجرت آمریکا و لزوم اصلاح آن مطرح کرده بود. او برنامه قرعه‌کشی روادید آمریکا موسوم به «گوناگونی» برای اتباع خارجی را یک «نمایش خوفناک» خوانده و گفته بود که دولت‌های خارجی تنها «آدم‌های خیلی بد» را وارد این قرعه‌کشی می‌کنند. این در حالی است که انتخاب افراد برای برنامه «روادید گوناگونی» که از طریق قرعه‌کشی کارت سبز (یا لاتاری گرین‌کارت) انجام می‌شود، در واقع در اختیار دولت آمریکاست.

سالانه ۵۵ هزار نفر با این نوع روادید وارد آمریکا می‌شوند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| ویدیوی بالا به شما نشان می‌دهد غرب با چه مرثیه‌ای مواجه شده است!

فیلم| عدالت نباشد صلح نخواهد بود؟!

فیلم| آمریکایی‌ها چرا خاک عراق را ترک نمی‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha