دست اندازی ژن های خوب برای ارز نیمایی !

 دست اندازی ژن های خوب برای ارز نیمایی !

به گزارش سراج24، « ارز چند نرخی؛ موریانه انبان اقتصاد ایران » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم سیدجلال فیاضی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تیرماه سال گذشته در یادداشتی تحت عنوان «این 4200 تومانی لعنتی» روند به اصطلاح تک نرخی شدن ارز بدون تمهیدات لازم و تبدیل آن به وضعیت «چند نرخی» و فساد و رانت ناشی از آن را نقد کردم.
(سرمقاله روزنامه خراسان 26 تیرماه 97)
اکنون همه مقامات اقتصادی کشور اذعان دارند که 13 میلیارد دلار ارز دولتی که سال گذشته به اصطلاح برای کالاهای اساسی تخصیص داده اند یا منجر به واردات نشده و روانه بازار آزاد شده است یا کالاهای وارد شده به قیمت ارز آزاد به دست مردم رسیده است.
رانت ناشی از این میزان «4200 تومانی لعنتی» که ژن های خوب! و نورچشمی ها به جیب زده اند با احتساب فقط 9000 تومان اختلاف قیمت با بازار آزاد حدود 117000 میلیارد تومان است که این مبلغ معادل حدود 34 ماه (دو سال و 10 ماه) یارانه کشور است. یارانه ای که مقامات ذی ربط می گویند در شب پرداخت آن عزا می گیرند! و با محاسبه ای دیگر مشخص می شود از ما بهتران رانت خوار با دریافت ارز 4200 تومانی در سال 97 از جیب هر ایرانی 1.5 میلیون تومان دزدیده اند!
و اکنون و در سال 98 پس از ممنوعیت اختصاص «4200 تومانی لعنتی» ژن های خوب برای دست اندازی به ارز نیمایی کیسه دوخته اند!
آقای دولت! باور بفرمایید ارز چند نرخی موریانه ای است در انبان اقتصاد ایران! یک بار برای همیشه تابوت ارز دولتی و نیمایی را تشییع کنید! مرگ یک بار، شیون یک بار!
بازار ارز را به دست عرضه و تقاضا- البته با نظارت و کنترل بانک مرکزی و نه لجام گسیخته و رها- بسپارید تا هر کس نیاز به ارز دارد آن را از بازار آزاد تهیه کند. در این صورت هم صادرکنندگان برای فرار از واریز ارز صادراتی خود به سامانه نیما، قایم باشک بازی نمی کنند و ارز صادراتی هم وارد بازار آزاد می شود و البته تولید و صادرات رونق می گیرد و رانت خواران چشم طمع از ارز 4200 تومانی و نیمایی برمی دارند و قدم رنجه می فرمایند به بازار آزاد!
در این میان دولت می تواند با ایجاد یک شبکه توزیع مطمئن و فراگیر کالاهای حیاتی و اساسی مثل دارو، گندم و ... را خود با هر نرخ ارزی وارد کند و با قیمت گذاری مناسب و تعیین یارانه شفاف در سازوکار توزیع مطمئن خود قرار دهد و دامنه نظارت خود را تا مصرف کننده گسترش دهد.
آقایان! در شرایطی که دشمن با شمشیر تحریم به ما چنگ و دندان نشان می دهد شما دیگر شلاق رانت و فساد و تبعیض را برگرده این مردم مظلوم نزنید. ما را بس است !

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واردات تیشه به ریشه تولید

کاغذهای تهیه شده با ارز دولتی به قیمت روز دلار به فروش می‌رسد!

اختصاص ارز نیما بر واردات گوشت تاثیری نداشته است

0 نظر

ارسال نظر

capcha