جو بایدن: واشنگتن به پشتیبانی از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن پایان دهد

جو بایدن: واشنگتن به پشتیبانی از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن پایان دهد

به گزارش سراج24،  به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، «جو بایدن» یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و معاون پیشین باراک اوباما گفت: واشنگتن باید به پشتیبانی از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن پایان دهد.
«اندروس بیت» سخنگوی بایدن در مصاحبه با روزنامه «واشنگتن‌پست»، گفت معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا «معتقد است حمایت واشنگتن از جنگ در یمن و لغو اعطای چک سفیدامضا توسط دولت [دونالد] ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] به عربستان سعودی در یمن، باید از مدت‌ها پیش متوقف می‌شد.»
وی افزود: «او به کنگره توصیه می‌کند که از وتوی رئیس‌جمهور ترامپ عبور کند.»
سنای آمریکا چندی پیش با ۵۴ رأی مثبت از مجموع ۱۰۰ رأی، طرحی را به تصویب رساند که دولت آمریکا را ملزم می‌کند به حمایت از حملات عربستان سعودی به یمن پایان دهد. با این وجود، ترامپ این مصوبه را وتو کرده است.
بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که کنگره بخواهد وتوی رئیس‌جمهور را بی‌اثر کند، باید طرح وتو شده را بار دیگر با بیش از دو سوم آرا به تصویب برساند. هرچند عربستان سعودی بیش از ۴ سال است که به صورت مداوم مناطق مختلف یمن را بمباران می‌کند، اما درخواست‌ها برای توقف پشتیبانی آمریکا از این جنگ از مهر ماه سال گذشته و با افشای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول تشدید شد.
بایدن که بر اساس نظرسنجی‌ها محبوب‌ترین نامزد دموکرات‌ها به شمار می‌آید، اخیرا در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس» درباره قتل خاشقجی گفته است: «من تردید دارم که [از منظر سعودی‌ها] کوچکترین احترامی برای حاکمیت قانون، حقوق و شأن بشر وجود داشته باشد. ادعاهایی که تا الان مطرح شده با نوع رفتار این پادشاهی ناهمخوان نیست.»
به نوشته منابع مستقل، حملات عربستان سعودی به یمن تاکنون بیش از 50 هزار کشته بر جای گذاشته است. با این وجود، آمریکا که با تأمین جنگ‌افزار و مهمات به صورت غیرمستقیم و با ارائه خدمات لجستیکی و اطلاعاتی به صورت مستقیم در این حملات مشارکت دارد، تاکنون از فشار به ریاض برای پایان بمباران یمن خودداری کرده است.
اظهارات بایدن در حالی مطرح می‌شود که دولت سابق آمریکا هم که او در آن معاون رئیس‌جمهور بود، روابط بسیار نزدیکی با ریاض داشت و برخی از بزرگترین قراردادهای نظامی و تسلیحاتی میان دو کشور را اجرایی کرده است.
با این وجود، بایدن در سال ۲۰۱۴، در اظهاراتی که بعدا یک «گاف» توصیف شد و معاون رئیس‌جمهور آمریکا را به عذرخواهی رسمی از ریاض و ابوظبی وادار کرد، اذعان کرد عربستان سعودی و امارات عربی متحده در تقویت داعش نقش داشته‌اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آمریکا هنوز لغو همه تحریم‌های مغایر با برجام را نپذیرفته است/ صحت اطلاعات «منبع آگاه» روشن است

آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده اصرار دارد/ لزوم اجرای بند29 برجام برای رفع موانع اقتصادی و تجاری مقابل ایران

ویدئو/ شکست مفتضحانه "پنجه عقاب" در طبس / شن‌ها مأمور خدا بودند

0 نظر

ارسال نظر

capcha