اشتباهات رایج پدر‌ها و مادر‌ها در رابطه با تغذیه کودکان

اشتباهات رایج پدر‌ها و مادر‌ها در رابطه با تغذیه کودکان

به گزارش سراج24، برخی از والدین به دلیل شلوغی‌های روزمره، از یک روتین غذایی سالم برخوردار نیستند، در حالی که نباید فراموش کرد تغذیه سالم، پایه و اساس زندگی سالم است، به خصوص برای کودکان و افرادی که در سنین رشد به سر می‌برند.

روش‌های نادرست غذایی و رژیم‌های غذایی نامتعادل و ناسالم، تا حد زیادی بر عملکرد ذهنی و جسمی کودکان تاثیر می‌گذارد و باید نسبت به اصلاح آن اقدام کرد.

در ادامه شما را با ۷ اشتباه رایج پدر‌ها و مادر‌ها در رابطه با تغذیه کودکان آشنا می‌کنیم:

حذف صبحانه یا صبحانه ناکافی

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روزانه است، چون انرژی لازم را برای بدن در شروع زور تامین می‌کند. متاسفانه یک سبک زندگی پرمشغله و سریع، باعث می‌شود این وعده مهم جدی گرفته نشود که بر سلامت جسمی و عملکرد ذهنی کودکان تاثیر زیادی می‌گذارد. کودکان باید یک صبحانه کامل، حاوی فیبر، چربی، پروتئین و کربوهیدرات میل کنند تا انرژی لازم را در طول روز داشته باشند.

عدم توجه به روتین روزانه و میان وعده‌ها

داشتن یک روال غذایی منظم و استفاده از میان وعده‌های سالم در طول روز، یک روش منظم برای تامین سلامت کودکان است. داشتن یک برنامه غذایی منظم، متعادل کننده اشتها و فرایند هضم در کودکان است و باث می‌شود در طول روز انرژی و مواد ضروری و حیاتی را به خوبی دریافت کنند. ساعت مشخصی برای میان وعده‌ها در نظر بگیرید و همه مواد لازم در هرم غذایی سالم را به خوبی در طول روز در میان وعده‌ها جای دهید.

غذا در حجم زیاد

درست که به عنوان پدر و مادر می‌خواهید کودکان شما بزرگ‌تر و قوی‌تر شوند، اما این بدان معنا نیست که بیش از نیاز بدن‌شان به آن‌ها غذا بدهید. ظرفیت معده و نیاز غذایی کودکان مخشص است و با افراد بزرگسال متفاوت است. تغذیه سالم و به اندازه را به آن‌ها آموزش دهید و اجازه ندهید دچار اضافه وزن شوند.

غذا‌های فراوری شده

از همان سنین آغازین، کودکان ترجیح می‌دهند بر روی طعم فریب دهنده مواد غذایی فراوری شده و صنعتی ترمکز کنند. در حالی که این مواد خوراکی حاوی مقادیر زیادی چربی، قند و مواد افزودنی و شیمیایی است. این مسئولیت شما به عنوان پدر و مادر است که مصولات فراوری شده و صنعتی را از رژیم غذایی آن‌ها حذف کنید و سعی کنید سبزیجات و میوه‌ها را در شکل‌های متنوع در برنامه غذایی کودکان قرار دهید.

تشویق به مصرف غذا‌های ناسالم

علی رغم این که نسبت به فواید و خواص غذا‌های سالم آگاه هستیم و از مضرات غذا‌های فست فود با خبریم، اما کودکان خود را با انواع غذا‌ها و خوراکی‌های حاوی چربی و قند زیاد پاداش می‌دهیم! صرف نظر از اینکه این غذا‌ها مضر هستند و مواد مغذی لازم را برای بدن تامین نمی‌کنند، باید بدانیم حاوی مواد اعتیاد آوری نیز هستند که موجب دردسر می‌شود؛ بنابراین ایده جایزه با فست فود، اصلا ایده خوبی نیست و این تصور را در ذهن کودک به وجود می‌آورید که در مقابل، مصرف سبزیجات و میوه‌ها مجازات محسوب می‌شود!

دور کردن کودکان از فضای آشپزخانه

گرچه سهم مشارکت کودکان در آشپزی می‌تواند محدود و کوچک باشد، اما اگر آن‌ها را در فرایند آشپزی سهیم کنید، هم سرگرمی خوبی برای شان فراهم کرده اید و هم اشتهای آن‌ها را برای غذا خوردن بهتر تحریک می‌کنید. ایده همکاری کودکان در آشپزخانه و کمک در آشپزی، انگیزه خوبی برای مصرف مواد غذایی جدید و سالم است. البته باید از آن‌ها در آشپزخانه به خوبی مراقبت کنید و اقدامات ایمنی را جدی بگیرید.

نداشتن تنوع در طعم و شکل مواد غذایی

حوای بینایی، بویایی و چشایی اشتهای کودک را تحریک می‌کنند. همه چیز به خلاقیت، ابتکار و بهینه سازی شما بستگی دارد. هر چه خلاقیت بیشتری در ترکیب طعم‌ها و آفرینش غذا‌های جدید به خرج دهید، فرزندی خوش اشتها‌تر خواهید داشت. سعی کنید مواد غذایی مفید، انواع چاشنی، طعم دهنده‌ها و ادویه‌ها را در شکل‌های مختلف و تنواع مصرف کنید. به عنوان مثال عدس را در انواع سوپ، همبرگر و به صورت چیپس استفاده کنید.

با دوری از این اشتباهات رایج و به کار بستن توصیه‌های کارشاسان، می‌توانید عادات غذایی سالم را در کودکان خود و خانواده پرورش دهید. در صورت نیاز نیز می‌توانید با پزشکان و متخصصان تغذیه مشورت کنید.

منبع: بهداشت نیوزانتهای پیام/

اخبار مرتبط

مؤسسات قرآنی کشور حال خوشی ندارند

مواد غذایی بدون کالری برای لاغری

آب طعم دار +روش تهیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha