قوانین اسباب‌کشی گل

قوانین اسباب‌کشی گل

به گزارش سراج24، گلدان خانه گل است و تناسب آن با نوع و سن گیاه نقش مهمی در رشد گیاه دارد. اندازه و جنس گلدان در این زمینه تعیین‌کننده است. گل شما دیر یا زود هم شاخ و برگ‌اش رشد می‌کند هم ریشه‌هایش. پس نیاز دارد به اسباب‌کشی تا بتواند راحت‌تر ریشه بدواند و قامت بکشد. همان‌طور که گفتم مهم‌ترین دلیل برای بزرگ کردن سایز گلدان این است که مواد غذایی بیشتری در دسترس گیاه قرار گیرد در نتیجه رشد گیاه افزایش یابد. چون گلدان مثل زمین نیست که ریشه بتواند در آن گسترش پیدا کند پس مواد غذایی خاک محدود بوده و لازم است هر چند وقت یک‌بار با خاک تازه این کمبود را تا حدی جبران کرد. در نتیجه تعویض گلدان و خاک گلدان معمولا زمانی انجام می‌شود که یا خاک نامناسب باشد یا فضا برای رشد گیاه کم شده باشد.

بزرگ شدن قد و قواره ظاهری گیاه نشان می‌دهد جای گل تنگ است و باید گلدانش عوض شود، اما علاوه براین علائم دیگری هم در گلدان قابل مشاهده است:

خاک گلدان زود به زود خشک می‌شود و گیاه به آبیاری بیش از حد معمول نیاز دارد. معنی این نشانه آن است که حجم ریشه آن‌قدر در گلدان زیاد شده که گلدان فضایی برای ذخیره آب در خاک ندارد.

با وجودی که همه شرایط برای رشد گیاه فراهم است، ولی رشد شاخ و برگ آن خیلی کند است.

وقتی گلدان برای رشد گل کوچک است ریشه‌ها از سوراخ ته گلدان بیرون می‌زنند. در این حالت رشد گیاه نیز کند و آهسته‌تر می‌شود.

در گیاهانی که رشد طولی دارند، ارتفاع بوته گل بیشتر از ارتفاع گلدان است و گل در حال خم شدن و شکستن است.

اگر گل را از گلدان بیرون بکشید می‌بینید ریشه‌ها تمام فضای گلدان را پر کرده‌اند.

در موارد حادتر حتی رشد گل متوقف می‌شود یا ممکن است به خاطر رشد زیاد ریشه، به گلدان فشار وارد شود و ترک بردارد.

بهترین زمان تعویض گلدان

حتما شنیده‌اید که می‌گویند بهار بهترین وقت تعویض گلدان است و بعدش از خودتان می‌پرسید هوای خانه‌های الان که همیشه مناسب است؛ پس چرا بهار؟ چون به طور طبیعی گل و گیاهان در این فصل، از رکود زمستانی خارج می‌شوند، شروع به رشد می‌کنند و شیره نباتی در آن‌ها جریان پیدا می‌کند. در این حالت گیاه مستعد رویش است. البته بسته به دمای محل زندگی‌تان ممکن است شروع بهار کمی پس و پیش شود.

تعویض گلدان ممنوع!

تعویض گلدان همیشه و برای هرگیاهی خوب نیست. دقت کنید در این شرایط خیال عوض کردن گلدان به سرتان نزند.

تعویض گلدان یعنی افزایش رشد گل. شاید شما بگویید من نمی‌خواهم گلدان بزرگ‌تری داشته باشم پس لزومی ندارد این کار را بکنم. درست است، ولی چرا باید موجود زنده‌ای را از روند طبیعی زندگی‌اش محروم کنیم؟ وقتی گل می‌خرید فکر این روزهایش را هم بکنید.

بعضی گل‌ها مثل کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها ترجیح می‌دهند گلدان‌شان کوچک باشد. پس تا علائم نیاز به تعویض گلدان را نشان نداده‌اند، این کار را نکنید.

گلی مثل اسپاتی فیلوم اگر گلدان کوچک داشته باشد ریشه پرتری خواهد داشت زودتر گل می‌دهد. ولی اگر گلدان آن بزرگ باشد انرژی گل به جای گلدهی صرف ریشه‌دهی اضافه می‌شود.

بعضی از گیاهان، مثل برومیلیا، اصلا نیاز به تعویض گلدان ندارند. فقط زمانی که گیاه شروع به تولید گیاهچه می‌کند، گیاهچه‌ها را از گیاه مادری جدا کنید و در گلدانی جداگانه بکارید.

اگر گلدان‌تان خیلی سنگین و بزرگ است و نمی‌توانید آن را بلند کنید بهتر است مقداری از خاک رویی آن را بریزید بیرون. خاک تازه و کود کمپوست جایگزینش کنید. آرام با دست به هم بزنید طوری که ریشه‌ها آسیب نبینند.

وقتی گیاهی در حال گلدهی است اصلا به فکر تعویض گلدانش نباشید، چون ممکن است بر‌اثر وارونه کردن، تکان و ضربه به آن شوک وارد شود.

در گل‌های بیمار یا آفت‌زده با تعویض گلدان، گل درمان نمی‌شود. مگر این که خاک آن مشکل داشته باشد. وگرنه باید دنبال راه‌حلی برای کنترل آفات یا بیماری‌های آن باشید. از طرفی این گیاهان معمولا ضعیف هستند و تعویض گلدان، وارد کردن شوک مضاعف به گیاه است. در بعضی از موارد هم، گلدان و خاک برای گیاه بیمار حتما باید عوض شود، زیرا زیاد مشاهده شده که علت اصلی بیمار شدن برخی گیاهان، گلدان و خاک نامناسب بوده است.

اندازه را نادیده نگیرید

برخلاف تصور ما، اندازه گلدان دارای استاندارد خاصی است. یعنی بین ته گلدان، دهانه و ارتفاع آن باید تناسب برقرار باشد. سایز گلدان بر اساس قطر دهانه آن محاسبه می‌شود. سایز‌های استاندارد گلدان عبارتند از: ۷، ۹، ۱۲، ۲۰، ۲۵ و ۳۷. پس وقتی می‌گوییم گلدان را یک سایز بزرگ‌تر عوض کنید یعنی از ۹ بروید سراغ ۱۲. نگویید کار را یکباره کنم و یکدفعه دو سایز بزرگ‌تر بخرم. گلدان بزرگ‌تر دقیقا مثل لباس چند سایز برزگ‌تر است. اگر این کار را کنید به گلدان ظلم کرده‌اید، چون گیاه به جای رشد طبیعی می‌رود سراغ توسعه ریشه و رشد برگ و ساقه یا گلدهی آن کند و گاهی متوقف می‌شود. خواست گلدان مهم‌تر از سلیقه ماست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تشکیل قرارگاه معنویت و سلامت در استان گلستان / استغاثه سراسری در شب نیمه شعبان به امام زمان(عج)

میوه‌هایی که می توانید با دستان خودتان تنها در یک گلدان پرورش دهید+تصاویر

آشنایی با اصول باغبانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha