مسئولان برگزاری خوابند؛

از برگزاری دوره آموزش تتو تا آموزش صحیح یک حمله‌ی انتحاری در نمایشگاه کتاب 98

از برگزاری دوره آموزش تتو تا آموزش صحیح یک حمله‌ی انتحاری در نمایشگاه کتاب 98

به گزارش سراج24؛ موعد برگزاری نمایشگاه کتاب امسال نیز فراررسید و ناشران جهت عرضه آخرین کتاب‌های منتشر شده خود به میدان آمدند. نمایشگاهی که هرساله با حواشی فراوانی روبرو می‌شود. یک سال مسئولان تصمیم می‌گیرند نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شود تا ترافیک ناشی از نمایشگاه بر روی تردد شهری اثر نگذارد. اما زیرساخت‌های شهر آفتاب آماده نیست. یک سال هوایش گرم شد و یک سال هم باران کل نمایشگاه را دچار آبگرفتگی کرد. فاصله‌ی ایستگاه مترو شهر آفتاب تا سالن‌های برگزاری نمایشگاه نیز زیاد بود و بازدید کنندگان همواره نسبت به این مسئله اعتراض داشتند. بار دیگر نمایشگاه در مصلی تهران برگزار شد. تهویه‌ی سالن مصلی پاسخگوی حجم عظیم بازدیدکنندگان نبود و بازدیدکنندگان با کلافگی بازدید خود را به پایان می‌رساندند.

یک‌بار هم ضد انقلاب دسیسه کرد و مسئله‌ی برخورد گشت ارشاد با بازدیدکنندگان را برسر زبان‌ها انداختند. موضوع مشخص شدن جایگاه ناشران در نمایشگاه هم که تقریبا پای ثابت نارضایتی هرساله‌ی ناشران از برگزار کنندگان نمایشگاه است. در واقع نحوه‌ی چینش غرفه‌های ناشران بیشتر به جهت گیری‌های مسئولان برگزار کننده بر‌می‌گردد. اگر مسئولان اصلاحطلب بر سرکار باشند که ناشران انقلابی و مذهبی را به راهروهای پشتی می‌فرستند و اگر هم مسئولان اصولگرا و انقلابی باشند که ناشران چپی و غربگرا را روانه‌ی راهروهای فرعی می‌کنند. در هر صورت دعوا برسر تصرف غرفه‌های راهروی اصلی و بازدید بیشتر است.

انتخاب کتاب‌های مجاز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب هم یکی دیگر از بحث‌های مهم هرساله‌ی نمایشگاه کتاب است. ناشران بین‌المللی که معمولا مشکلی با این مسئله ندارند و معمولا بدون حاشیه مطابق لیست تائید شده از سوی کمیته‌ی برگزار کننده نمایشگاه عمل می‌کنند. هرچند که در مواردی شیطنت‌های رخ می‌دهد و برخی ناشران کتاب‌های ممنوعه را در نمایشگاه عرضه می‌کنند. در این دوره نیز کتاب‌هایی مانند «نفی اللاهوت» که توسط انتشارات «دارالمجتبی» در بخش عربی سالن ناشران بین الملل عرضه می شود به نفی دین و حاکمیت دینی می‌پردازد. کتاب «عملیات الاستشهادیه فی المیزان فقهی» (غرفه «ویژه نشر» در سالن بین الملل) دستورالعملی برای انجام عملیات انتحاری است که در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

داوود موسایی، مدیر کمیته ناشران خارجی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، پیش از این در رابطه با کتبا‌های ممنوعه گفته بود:‌ بخش دیگری از بارهای ناشران کتاب‌های ممنوعه است،‌ کتاب‌هایی که کمیته‌ی نظارت محتوایی ورود آن‌ها را به نمایشگاه ممنوع دانسته است،‌ این کتاب‌ها که در حد 30 تا 40 کارتن هستند باید از ایران خارج شوند.

در بخش داخلی نیز کتاب‌های ممنوعه عمدتا با موضوعات غیراخلاقی و ضدانقلابی دیده می‌شوند. برخی از ناشران نیز بدون توجه به قوانین معین شده از سوی مسئولان این کتاب‌ها را به صورت عمومی عرضه می‌کنند. ناشران در توجیه این حرکت خود می‌گویند؛ کتاب‌هایی که از انتشارات ما در لیست ممنوعه قرار گرفته‌اند؛ به‌‌‌‌‌‌‌‌شدت پرفروش‌‌‌‌‌‌‌‌اند به نحوی که حیات مادی نشر به آنها وابسته است یا برنده‌‌‌‌‌‌‌‌ی جوایز مختلف - البته بیشتر از نوع جوایز خصوصی- شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند و به نوعی آبروی ادبی نشر به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. دعواها کم‌‌‌‌‌‌‌‌کم بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و نامه‌‌‌‌‌‌‌‌نگاری‌‌‌‌‌‌‌‌ها به وزارت‌‌‌‌‌‌‌‌خانه‌‌‌‌‌‌‌‌ شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. درنهایت هم مسئولان اظهار بی‌‌‌‌‌‌‌‌اطلاعی می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و اغلب کتاب‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در فهرست اولیه به عنوان ممنوعه اطلاق شده‌‌‌‌‌‌‌‌ بودند، آزاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

باید از مسئولان پرسید اگر کتابی در لیست ممنوعه قرار دارد پس چگونه است که پیش از این مجوز چاپ و نشر عمومی گرفته است و تفاوت بازار کتاب و نمایشگاه کتاب در چیست؟

شاید این دوگانگی ناشی از آن است که برخی مسئولین حساسیت کمتری نسبت به بازار کتاب دارند ولی در نمایشگاه کتاب بیشتر نگران رفتن زیر ذره بین عملکرد خود هستند.

در این دوره فعالیت‌های ممنوعه نیز به چشم می‌خورد:

 • کتاب "خمس رسائل" توسط نشر "دارالنوادر" در بخش عربی سالن بین الملل نمایشگاه کتاب تهران عرضه می گردد / نویسنده در این اثر به ترویج سلفیت تکفیری می پردازد.
 • "محمود سریع القلم" در کتاب "اقتدارگرایی ایران در عهد پهلوی"، که توسط نشر "آسیم" منتشر شده است، به تعریف و تمجید از رژیم منحوس پهلوی می پردازد.
 • اشعار مبتذل و اروتیک در کتاب "و چای دغدغه عاشقانه خوبی است" / شاعر در این کتاب که توسط نشر "چشمه" منتشر شده به تشریح و توصیف روابط جنسی می پردازد.
 • عرضه دیوان اشعار ایرج میرزا در نشر آتیلا / این کتاب در کنار اشعار مبتذل به قبح شکنی از روابط نامشروع می پردازد.
 • عرضه گسترده آثار الیف شافاک (نویسنده ترکیه ای) در نمایشگاه / این نویسنده در آثار خود علاوه بر عرفان های التقاطی به شرح و توصیف صحنه های مبتذل و اروتیک می پردازد.
 • تشویق به یادگیری موسیقی در بین کودکان با ارائه آثاری به بهانه پرورش هوش موسیقیایی کودکان و در راستای سند غربی 2030
 • عرضه آثار اعتقادی وهابیت و جریانات تکفیری در غرفه انتشارات "دارآلافاق عربیه" از کشور مصر / در این آثار علاوه بر تکفیر شیعیان به انکار برخی عقاید شیعه امامیه نظیر مهدویت، تاویل صفات ذات و... می پردازد.
 • تاب "بی گناه" نوشته "رامش یوسفی" توسط نشر "آپامهر" در نمایشگاه عرضه می شود/ در این کتاب به توصیف و ترویج مسائل جنسی و اروتیک و همچنین خودکشی پرداخته شده است.
 • کتاب "تقدیر مردم سالاری ایرانی" نوشته "محبوب شهبازی" توسط نشر "روزنه" در نمایشگاه عرضه می شود/ نویسنده در این اثر نظام مقدس اسلامی را متهم به الیگارشی می کند.
 • کتاب "حدیث مرده بر دار کردن آن سوار خواهد آمد" نوشته "هوشنگ گلشیری" (مبتذل نویس) که در سال های گذشته به صورت غیر قانونی عرضه شده بود، اکنون توسط نشر "نیلوفر" در نمایشگاه عرضه می شود/ نویسنده در این اثر به تمسخر مهدویت پرداخته و ظهور منجی را مورد هجمه قرار داده است/ اولین چاپ این اثر در سال 1358 بوده و اخیرا تجدید چاپ شده است.
 • عرضه کتاب "حکومت دینی و حقوق بشر" نوشته "محمد فولادی" توسط نشر "کویر"/ نویسنده در این اثر موازین حکومت دینی را مغایر با حقوق بشر و تبعیض آمیز می داند. وی مدعی است که گسترش مسائل فقهی و عبادی موجب افول آزادی اندیشه در ایران شده است.
 • کتاب های "الحرکات الاصولیه الاسلامیه فی العالم العربی" (انتشارات "دارالافاق العربیه") و "قواعد المنهج" (انتشارات "دارناصیف") به تبلیغ و ترویج سلفی گری جهادی و عقاید تکفیری می پردازند.
 • کتاب "فهرست شیندلر" که توسط انتشارات "جمهوری" در نمایشگاه عرضه می شود در حمایت و تائید واقعه جعلی هولوکاست نوشته شده است.
 • در کتاب "العراق حرب بلا نهایه" که توسط انتشارات "دارالفکر بیروت" در سالن ناشران عربی عرضه می شود نه تنها به تطهیر صدام ملعون پرداخته شده بلکه از او به عنوان "شهید" یاد می شود.
 • حبوب شهبازی" توسط نشر "روزنه" در نمایشگاه عرضه می شود/ نویسنده در اروزنگر/ویژه نمایشگاه کتاب/ کتاب "تقدیر مردم سالاری ایرانی" نوشته "مین اثر نظام مقدس اسلامی را متهم به الیگارشی می کند.
 • غرفه "آموزشگاه حضرتی"، واقع در سالن ناشران دیجیتال، اقدام به ثبت نام از مراجعه کنندگان (به ویژه بانوان) به منظور حضور در دوره های آموزش تتو می کند.غرفه "آموزشگاه حضرتی"، واقع در سالن ناشران دیجیتال، اقدام به ثبت نام از مراجعه کنندگان (به ویژه بانوان) به منظور حضور در دوره های آموزش تتو می کند.

بررسی مواردی این چنین باید به سرعت در دستور کمیته‌ی نظارت قرار بگیرد تا بیش از این شاهد فعالیت‌های غیرقانونی در نمایشگاه کتاب نباشیم. متاسفانه در برخی از اوقات این چنین به‌نظر می‌رسد که مسئولان برگزار کننده‌ی نمایشگاه اشراف کاملی بر روی محتوای ارائه شده در متن کتب ندارند و صرفا براساس نام ناشر به کتاب‌ها مجوز حضور می‌دهند. شاید خوب باشد که امر برگزاری نمایشگاه کتاب به یک کمیته‌ی فرا دولتی سپرده شود تا با تغییر دولت‌ها و مسئولین شامل بروز چنین تصمیم گیری‌های سلیقه‌ای و به دور از خطوط قرمز قوانین مشخص شده نباشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کتاب «مرجعیت علمی قرآن کریم» روانه بازار نشر شد

روایت آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی از فضیلت‌های ماه ربیع الاول

فراخوان «چهل‌و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha