ضرورت تاسیس مرکزی برای درمان افرادمعتاد با شرایط خاص

ضرورت تاسیس مرکزی برای درمان افرادمعتاد با شرایط خاص

به گزارش سراج24،سعید نمکی وزیر بهداشت در همایش دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور، اظهار کرد: به عنوان کهنه سرباز نظام سلامت به مقوله اعتیاد، با نگاهی بسیار متفاوت‌تر از آنکه فقط به درمان و ساماندهی افراد درگیر اعتیاد توجه شود، می‌نگرد؛ مقوله اعتیاد فقط با درمان، ساماندهی و کنترل عرضه مواد مخدر برطرف نمی‌شود؛ به موضوع اعتیاد باید با نگاهی ژرف‌تر از آنچه تاکنون وجود داشته، نگریست. به همین دلیل است که در سال‌های بعد از انقلاب، علی رغم تلاش‌هایی که صورت گرفت و شهدای عزیزی که در این راه از دست دادیم، باز هم این گرفتاری در کشور وجود دارد.

به موضوع اعتیاد باید با نگاهی درازمدت هم نگاه شود

نمکی گفت: باید از دو منظر به موضوع اعتیاد نگریسته شود، یکی اینکه این موضوع یک گرفتاری حاد است و در کوتاه مدت باید مورد رسیدگی قرار گرفته و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود و از منظر دیگر اینکه، به موضوع اعتیاد باید با نگاهی درازمدت هم نگاه شود. یعنی اینکه وضعیت را در طول زمان مدیریت کنیم و راهکار‌ها و اقدامات پیشگیرانه‌ای را در پیش گیریم تا آوار این بار سنگین اجتماعی در آینده بر دوش ما سنگینی نکند. یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری نیز رسیدگی به مقوله اعتیاد است.
وزیر بهداشت بیان کرد: اولین گامی که در حوزه کاهش معضل اعتیاد در کوتاه مدت باید برداشته شود، این است که این گروه گرفتار را تحت مداوا قرار داده و از طرفی، از بازگشت مجدد آن‌ها به منجلاب اعتیاد جلوگیری کنیم. در وزارت بهداشت، با اتخاذ راهکار‌ها و شیوه‌های مختلف در صدد هستیم، این گروه آسیب دیده را مداوا کنیم.
وزیر بهداشت افزود: در نشستی که با سردار مومنی داشتیم، به این جمع بندی رسیدیم که برای معتادینی که HIV مثبت بوده یا به زخم‌های مزمن مبتلا هستند و بسیاری از مراکز درمانی به سختی آن‌ها را پذیرش می‌کنند، شرایط درمانی فراهم کنیم تا تحت مداوا قرار گیرند. این افراد نیز مردمان این سرزمین هستند و به نوعی، به گرفتاری یا بیماری جسمی مبتلا شده اند، بنابراین وظیفه داریم که در جهت درمان آن‌ها نیز بکوشیم. به قول حافظ: "مکن در این چمنم سرزنش به خودرویی، چنانکه پرورشم می‌دهند می‌رویم".

جوانان برای گرفتاری در منجلاب اعتیاد تقصیری ندارند

نمکی ادامه داد: این جوانان در گرفتاری در منجلاب اعتیاد تقصیری ندارند، بلکه خانواده، حکومت، جامعه و ساختار تربیتی در پیشگیری از آن کوتاهی کرده اند و تاوان این کوتاهی را باید جبران کنیم. این افراد، فرزندان این سرزمین هستند، در هیچ کجای دنیا، حتی گناهکاران و مجرمان را در حالت بیماری رها نمی‌کنند. وزیر بهداشت، برای تمام مردم یک مملکت، وزیر بهداشت است و هر کجای این سرزمین که داد دردمندی به گوش رسد، برای درخواست عاجزانه او باید راهی یافت.

ضرورت تاسیس مرکزی برای درمان افرادمعتاد با شرایط خاص

وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت تاسیس مرکزی برای درمان و مداوای افراد گرفتار اعتیادی که با HIV مثبت، زخم‌ها و بیماری مختلف دست به گریبان هستند، تصریح کرد: گروهی از این افراد، به دلیل وضعیت نامناسب و مشکلات جسمی که دارند، از پذیرش در بیمارستان‌ها باز می‌مانند؛ لذا ضرورت دارد، مرکزی برای پذیرش اینگونه بیماران در نظر بگیریم که در حال حاضر این موضوع را دنبال کرده و به سرانجام خواهیم رساند.
نمکی، رسیدگی به وضع بهداشت و درمان زندانیان معتاد و ساماندهی افراد معتاد HIV مثبت را از دیگر اهداف وزارت بهداشت برشمرد و گفت: در وزارت بهداشت، اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان برای درمان افراد معتاد تخصیص داده شده است.
وزیر بهداشت از فعالیت ۱۷۰۰ کارشناس روانشناس بالینی در مراکز بهداشتی و درمانی در جهت خدمات رسانی به افرادی که در مرحله درمان و ترک اعتیاد هستند، خبر داد و گفت: یکی از تکالیف برنامه پنجم و ششم توسعه، استقرار پرونده الکترونیک سلامت است که این موضوع تا پایان بهار تکمیل شده و تمامی افراد، دارای پرونده الکترونیک سلامت خواهند شد. در پرونده الکترونیک سلامت، پکیج آموزش و پیشگیری از بازگشت دوباره به سمت اعتیاد، گنجانده شده و بهورزان و کارشناسان بهداشت در این سامانه آموزش خواهند دید که چگونه برای استمرار درمان افراد معتاد، پیشگیری از بازگشت دوباره و روان درمانی آنها، اقدام کنند. در سال گذشته، حدود ۴۷ هزار مورد مراجعه در این مورد ثبت شده است.
نمکی با بیان اینکه برخی از استان‌ها درباره پیشگیری از بازگشت دوباره این افراد، در مورد بازتوانی زندانیان معتاد و ایجاد زیرساخت‌های اشتغال، اقدامات مطلوبی انجام داده اند، بیان کرد: گام بعدی این است که الگو‌های مواد مصرفی باید تغییر کند. در سال‌های گذشته، بیشتر افراد به تریاک اعتیاد داشتند، اما در آن سال ها، هرگز با این شدت که مواد صنعتی به گرفتاری افراد دامن زده اند، مواجه نبوده ایم. عوارض سوءمصرف مواد صنعتی ویرانگرتر و خطرناک‌تر از مواد مخدری مانند تریاک است.

ضرورت رسیدگی به امور حاشیه شهر‌ها

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود، درخصوص آسیب‌های اجتماعی مربوط به حاشیه شهر‌ها نیز گفت: گرچه در حاشیه شهرها، افراد شریف و آبروداری زندگی می‌کنند، افرادی که به علت فقر مالی یا مهاجرت، مجبور به زندگی در این مناطق شده اند تا زیرساخت‌های ازران تری برای سکونت فراهم کنند، اما باید توجه کرد که حاشیه شهر‌ها به شدت مستعد بروز آسیب‌های اجتماعی هستند و در عین حال، بدترین پدیده‌های اجتماعی در حاشیه شهر‌ها اتفاق می‌افتند. رسیدگی به امور حاشیه شهر‌ها از جمله اقدامات ضروری تمامی دستگاه‌ها محسوب می‌شود.
نمکی عنوان کرد: از دیگر مواردی که لزوم توجه به آن احساس می‌شود، فضای حاکم بر زندان‌ها است. خوشبختانه در سال‌های اخیر، تغییرات مثبتی در اداره امور زندان‌ها رخ داده، اما باز هم نیازمند توجه است.

مدرسه اولین پایگاه آموزشی و تربیتی است

وزیر بهداشت در توضیح اقدامات پیشگیرانه در حوزه اعتیاد، مدرسه را اولین پایگاه آموزشی و تربیتی خواند و افزود: داگلاس نورث، یکی از تئوریسین‌های معروف مبحث توسعه در این باره گفته، چنانچه می‌خواهید میزان رشد، توسعه و پیشرفت مملکتی را ارزیابی کنید، مدرسه‌های آن ممکلت را مدنظر قرار دهید. به گفته سعدی، "هر که در حُردیش ادب نکنند، در بزرگی فلاح ازو برخاست، چوب‌تر را چنانکه خواهی پیچ، نشود خشک جز به آتش راست". بنابراین، ضرورت دارد، مدرسه‌های کشور را دریابیم و طرح‌هایی را تدوین و اجرایی کنیم که به افزایش آگاهی فرزندان ما در مقوله پیشگیری از اعتیاد کمک کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تأمین 60 ست پلاسمافرز توسط مجمع خیرین شهید محمدی بندرعباس

زدن ماسک برای عزاداران حسینی ضروری است

آستان حسینی و کمک به وزارت بهداشت عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha