ناتوانی ۱۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به آسم در سال

ناتوانی ۱۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به آسم در سال

به گزارش سراج24، مصطفی معین رئیس مرکز ایمونولوژی، آسم و آلرژی و رئیس شورای عالی نظام پزشکی در نشست بیست و دومین همایش سالانه روز جهانی آسم که صبح امروز در بیمارستان مرکز طبی کودکان برگزار شد، اظهار کرد: امسال شاهد برگزاری بیست و دومین همایشی هستیم که هرساله همزمان با روز جهانی آسم برگزاری می‌شود از حدود ۲۲ سال قبل اولین یکشنبه ماه می‌ به عنوان روز جهانی آسم ثبت شد و از همان ابتدا وزارت بهداشت با همکاری مرکز تحقیقات آسم و آلرژی به برگزاری این کنگره پرداخت.

رئیس مرکز ایمونولوژی، آسم و آلرژی گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری چنین مجموعه‌هایی مبارزه با شیوع بیماری‌های غیرواگیری است که امروزه از مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شوند، مهمترین اهداف برگزاری این نشست ارائه آموزش‌های لازم برای شناسایی و کنترل آسم چه در مجامع عمومی مثل خانواده‌ها، مربیان بهداشت مدارس، عوامل مرتبط در بهزیستی و ... و چه برای متخصصین ریه، آلرژیست‌ها و افراد فعال در این حوزه است.

شیوع سل هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند

وی تأکید کرد: باید با ارائه این آموزش‌ها به دنبال آن باشیم که آگاهی‌های عمومی را درباره بیماری آسم بالا ببریم افزایش شیوع این بیماری هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند، بنابراین باید با اعمال سیاست‌های ملی و جهانی این بیماری را کنترل کنیم.

معین با اشاره به شعار همایش امسال که متوقف کردن شیوع رو به رشد آسم است ادامه داد: در حال حاضر شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان و دومین بیماری شایع در بین بزرگسالان آسم و بیماری‌های مزمن تنفسی هستند بررسی‌ها نشان می‌دهد این اختلالات اولین علت غیبت کودکان و نوجوانان در مدرسه و اولین علت غیبت بزرگسالان از کار است.

رئیس مرکز ایمونولوژی، آسم و آلرژی تصریح کرد: این بیماری هزینه‌های زیادی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کند و از نظر شاخص ایجاد ناتوانی در بین تمام بیماری‌ها رتبه ۲۵ را به خود اختصاص می‌دهد و این به معنای آن است که سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری دچار ناتوانی می‌شود.

وی گفت: از حدود ۱۰۰ سال گذشته و با پیشرفت علوم پزشکی بیماری‌های عفونی جای خود را به بیماری‌های مزمن و غیرواگیر دادند بیماری‌هایی مثل وبا و دیفتری که در گذشته علل اصلی مرگ و میر محسوب می‌شدند امروزه کنترل و تقریباً ریشه کن شدند و جای خود را به بیماری‌های مثل اختلال قلب و عروق، سرطان‌ها، دیابت، آسم و آلرژی داده‌اند.

سیر صعودی بیماری‌های مزمن در جهان

رئیس مرکز ایمونولوژی، آسم و آلرژی افزود: بیماری‌های مزمن در تمام کشور‌های جهانی و در کشور ما ایران رو به رشد هستند و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر محسوب می‌شوند، بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۸۲ درصد از مرگ و میر‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و از این بین حدود ۴ درصد به بیماری‌های تنفسی مثل آسم و COPD اختصاص پیدا می‌کند.

معین درباره عوامل موثر در بروز این بیماری‌ها گفت: عوامل خطرزا در بیماری‌های تنفسی شامل دود سیگار به صورت مستقیم و غیرمستقیم، آلودگی‌های شهرها، آلاینده‌های داخل منازل، بی تحرکی و چاقی و  مصرف الکل عوامل اصلی در بروز اختلالات تنفسی محسوب می‌شود، اما علت اصلی بروز آلرژی و بیماری‌های تنفسی ژنتیک است که در برخورد با عوامل نامبرده فعال می‌شود.

وی بیان کرد: خوشبختانه تجارب بین‌المللی و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اختلاف با ارائه آموزش‌های لازم قابل کنترل است بنابر آخرین تحقیقات این مرکز که با همراهی وزارت بهداشت انجام شد حدود ۱۱ درصد از کودکان و ۹ درصد از بزرگسالان با این اختلال مواجه هستند که رقمی متناسب با سایر کشور‌های در حال توسعه است. آمار ابتلا به بیماری‌های تنفسی در کشور‌های توسعه یافته گاهی به ۲۰ تا ۳۰ درصد هم می‌رسد، اما شدت ابتلا به آسم و بیماری‌های تنفسی در این جوامع بسیار کمتر است و این نشان از فقر فرهنگی، آموزشی و دسترسی نامناسب به دارو‌ها و امکانات درمانی دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نقش بسیار مهم سازمان تبلیغات اسلامی در شکل‌دهی باورهای جوانان

جایگاه زن در فرهنگ اسلامی و غربی

دمیده شدن روحیه انقلابی گری و جوان گرایی در سازمان تبلیغات اسلامی ارزشمند است

0 نظر

ارسال نظر

capcha