واردات روغن زیتون کاهش یافته است

واردات روغن زیتون کاهش یافته است

به گزارش سراج24، نادر جلالت عضو سابق شورای ملی زیتون، از کاهش واردات روغن زیتون خبر داد و گفت: با توجه به حذف روغن زیتون از گروه یک کالا و اختصاص نیافتن ارز نیما به واردات، واردات روغن زیتون به ندرت انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به نوسان نرخ ارز و عدم اختصاص ارز نیما به واردات، سرانه مصرف تحت تاثیر افزایش قیمت روغن زیتون به شدت کاهش یافته است.

جلالت قیمت هر شیشه روغن زیتون را ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت بالای روغن زیتون تنها بخشی از آحاد جامعه همچنان این محصول را در سبد غذایی خود حفظ کردند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آمار دقیقی از سرانه مصرف روغن زیتون در دسترس نیست، بیان کرد: براساس برآورد‌های بازار و کارخانه‌های تولید روغن زیتون، سرانه مصرف ۶۰ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه قاچاق روغن زیتون صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: با توجه به نرخ بالای دلار در بازار، قاچاقچیان رغبت چندانی به امر واردات ندارند و تنها ممکن است بخشی از روغن زیتون‌های بی کیفیت و به اصطلاح پومیس از این طریق وارد شود.

جلالت اختصاص ارز نیما به واردات روغن زیتون را امری ضروری دانست و افزود: اختصاص ارز نیما به واردات روغن زیتون در افزایش واردات و سرانه مصرف تاثیر بسزایی دارد چرا که در این صورت تولیدکنندگان تکلیف خود را می‌دانند که با چه قیمتی محصول خود را باید به بازار عرضه کنند، در حالیکه اختصاص نیافتن ارز نیما بر تلاطم بازار دامن می‌زند.

عضو سابق شورای ملی زیتون با بیان اینکه سالانه ۱۸ هزار تن روغن زیتون در کشور مصرف می‌شود، گفت: در سال‌های اخیر با احتساب تولید داخل، ۵ تا ۶ هزارتن از میزان نیاز کشور از طریق واردات رسمی و مابقی قاچاق تامین می‌شد.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف روغن زیتون در مقایسه با متوسط جهانی بسیار ناچیز است، اظهار کرد: از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رود که با بکارگیری برخی تمهیدات از حذف این کالای سلامت محور از سبد غذایی خانوار جلوگیری کنند چرا که به هر میزانی که روغن زیتون از سبد خانوار حذف شود، به همان میزان نیاز به دارو‌های قلبی و عروقی افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول در پایان درباره تاثیر وقوع سیل اخیر بر میزان تولید روغن زیتون تصریح کرد: با توجه به آنکه گل آغازین زیتون از اردیبهشت آغاز می‌شود، از این رو بارندگی و سیل فروردین تاثیری بر خسارت باغات زیتون نداشته است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

قیمت انواع زیتون در میادین میوه و تره بار+جدول

قیمت انواع زیتون با برندهای مختلف+قیمت

آمار قطعی تولید زیتون از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام نمی شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha