ناصر موسوی لارگانی:

دخل و خرج مردم یکسان نیست و حذف صفر از پول ملی تاثیری نخواهد گذاشت/ حمایت از تولیدکنندگان راهکار برون‌رفت از این شرایط است

دخل و خرج مردم یکسان نیست و حذف صفر از پول ملی تاثیری نخواهد گذاشت/ حمایت از تولیدکنندگان راهکار برون‌رفت از این شرایط است

سید ناصر موسوی لارگانی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی طرح حذف صفر از پول ملی گفت: با توجه به نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی بی‌سابقه در طول این سال‌ها، بانک مرکزی و مسئولان مربوطه باید به طور جدی این مشکلات را برطرف کنند. در طی این روزها شاهد نوسانات شدید و آشفتگی در بازار خودرو هم هستیم که عامل آن به کاهش ارزش پول ملی بازمی‌گردد.

وی تصریح کرد: وقتی دخل و خرج مردم نسبت درستی ندارد بعید می‌‎دانم با حذف صفر از پول ملی، این توازن برقرار شود یا اقتصاد اصلاح شود. اگر ما بازار ثابت و بدون نوسانی داشتیم، با حذف صفر از پول ملی می‌توانستیم تاثیر محسوسی بر رشد اقتصادی داشته باشیم ولی وقتی قیمت‌ها حتی در بازار خودرو به صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود و ثبات ندارد، به اجرا و موفقیت‌آمیز بودن این طرح خوش‌بین نیستم.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: کشور ما هم‌اکنون تحت فشار دشمنان قرار دارد، اقتصادمان هم دچار نقص‌های فراوان است و از طرفی نقاطی از کشور دچار حادثه‌ی سیل شد که خسارات مالی فراوان به بار آورد. همه‌ی این مسائل هزینه‌هایی در بر دارد. با در نظر گرفتن این موضوعات باید توجه داشته باشیم که از مخارج اضافی دوری کنیم و از ایجاد هزینه‌های حاشیه‌ای اجتناب کنیم. ضرب سکه‌ها و چاپ پول‌های جدید قطعا هزینه‌ی زیادی برای ما خواهد داشت که به نظر من در شرایط فعلی این اقدام، راهکار درستی نمی‌تواند باشد و آن را بی‌تاثیر می‌دانم.

موسوی لارگانی با اشاره به راهکار برون‌رفت از وضعیت فعلی اقتصاد اظهار داشت: چندین سال است که بهترین راهکار اصلی و عملی برای رهایی از شرایط بد اقتصادی مورد اشاره‌ی رهبر معظم انقلاب است که متاسفانه طی مورد بی‌توجه مسئولین قرار گرفته است. با اطمینان کامل می‌گویم که اگر به دغدغه‌های اقتصادی ایشان که از طریق شعارهای سالانه مطرح می‌شود عمل می‌شد، امروز جایگاه ممتازی در عرصه‌ی اقتصادی داشتیم.

وی ادامه داد: سال‌های زیادی است که شعار می‌دهیم می‌خواهیم از اقتصاد نفتی فاصله بگیرم و از تک محصولی بودن در نفت خارج شویم اما هر سال حجم زیادی از بوجه‌ی تصویب شده‌ی کشور تکیه به فروش نفت دارد. امروز دشمن این فرصت را برای ما فراهم کرده که در اقتصاد از نفت فاصله بگیریم و بتوانیم از وابستگی خود به این محصول رها شویم.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به لزوم حمایت از تولیدکنندگان گفت: برای عملی شدن شعار رونق تولید که رهبر انقلاب آن را برای امسال مورد توجه قرار دادند، باید فشار را از صنعتگران و تولیدکنندگان برداشت و با تکریم آن‌ها، بخواهیم تا توان تولیدی خود را در مسیر رشد و رونق تولید ملی به کار گیرند.

موسوی لارگانی در پایان تاکید داشت: رونق گرفتن تولید باعث کاهش وابستگی ما به بیرون از کشور و نیز صادرات فراورده‌های مختلف نفت خام می‌شود. اگر ما بتوانیم نیاز داخلی خود را با تولید برطرف کنیم، تورم از بین خواهد رفت و از طرفی با ایجاد اشتغال گسترده برای جوانان، جلوی بسیاری از فسادها و جرایم گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پیش‌بینی پایان رشد پایه پولی ناشی از تخصیص ارز ترجیحی‌

دلیل افزایش نرخ تورم در خردادماه

بانک مرکزی جزئیات تکان‌دهنده تورم در دولت قبل را افشا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha