یک مقام مسئول:

کشاورزان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

کشاورزان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

به گزارش سراج24، مسعود حقیقت، مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی، از روند افزایش دما خبر داد و گفت: براساس بولتن‌های هواشناسی تا پایان هفته تا حدودی بارش پراکنده در نیمه غربی شمال غرب، غرب و دامنه‌های البرز و زاگرس خواهیم داشت و در مابقی مناطق کشور پدیده خاصی نداریم.

وی افزود: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود که ظرف چند روز آینده نسبت به محلول پاشی و سم پاشی مزارع گندم و جو آسیب دیده خود ناشی از سرمازدگی اقدام کنند.

حقیقت ادامه داد: مزارع گندم و جو که طی هفته گذشته بر اثر سرما آسیب جزئی دیدند، از این رو توصیه می شود که  در محلول پاشی و سم پاشی مزارع خود حتما از ترکیبات پتاسیم استفاده کنند چرا که از دید هواشناسی کشاورزی شرایط برای سم پاشی کاملا مهیاست.

این مقام مسئول در توصیه‌ای به برنج کاران گفت: با توجه به گرم شدن هوا در نیمه شمالی کشور، شرایط برای انتقال خزانه‌های شالیزاری وجود دارد و مشکلی در این زمینه برای شالیکاران استان گیلان و مازندران وجود ندارد.

وی با تاکید بر جلوگیری از آبیاری باغات پسته سرمازده بیان کرد: به باغداران پسته کار توصیه می‌شود که جهت جلوگیری از آفات درختان از اسید‌های آمینه، کلسیم و قارچ کش جهت ترمیم باغات خود استفاده کنند.

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی در ادامه افزود: گندمکاران استان‌های جنوب، غرب و شمال غرب کشور کشور در ساعات میانی روز اقدام به مبارزه آفات مختلف درمزارع خود کنند.

حقیقت در توصیه‌ای به زنبورداران بیان کرد: با توجه به مهیا بودن شرایط در نیمه شمالی کشور  به زنبوردارانی که قصد کوچ دارند، توصیه می‌شود با خیال راحت اقدام به کوچ کنند.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به تاثیر بارش های اخیر در جبران کمبود منابع آب های زیر زمینی تصریح کرد: با توجه به خشکسالی ۱۱ سال اخیر، بارش‌های مناسب در یک سال زراعی و استمرار بارش‌های نرمال پیش‌رو نمی‌تواند به طور کامل خشکسالی‌های اخیر را رفع کند و تنها در صورت ۱۱ سال پیاپی بارش‌های مناسب و مدیریت سیلاب به اعماق زمین می‌توان به برون رفت از خشکسالی امیدوار بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین وضع آب و هوای کشور در هجدهم خرداد+جدول

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

آخرین وضع آب و هوای کشور در یازدهم خرداد

0 نظر

ارسال نظر

capcha