محمدجواد کریمی قدوسی:

شکست آمریکا در تحریم‌های نفتی از همین حالا قابل پیش‌بینی است

شکست آمریکا در تحریم‌های نفتی از همین حالا قابل پیش‌بینی است

محمدجواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به قصد کاهش صادرات نفتی ایران و به صفر رساندن آن گفت: تحریم‌های نفتی ایران به 10 سال قبل بازمی‌گردد. زمانی که اتحادیه‌ی اروپا هم به تحریم نفتی ایران پیوست و تقریبا در آن زمان شرایط طرف‌های مقابل، برای فشار به ما بهتر بود. در آن دوره ما توانستیم 172 میلیارد دلار از طریق صادرات نفت، ارز وارد کشور کنیم. در حالی که تراز تابلوهای فروش نفت سهم ایران از صادرات را عدد صفر نشان می‌داد، اما ما توانستیم نفت خود را به راحتی بفروشیم.

وی افزود: به طور کلی تحریم تجاری علیه یک کشور و ملت، تحریم‌های غیر قابل اعمالی هستند. ایران هم که یکی از پهناورترین کشورهای دنیاست و مرزهای آبی و خاکی گسترده‌ای دارد به راحتی با همسایگان خود مبادلات تجاری و اقتصادی خوبی دارد. بنابراین احتمال عملی شدن تحریم نفتی علیه ما تقریبا صفر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: تنها تحریم‌هایی که می‌تواند تقریبا عملی شود، تحریم‌های مالی و بانکی است که این مورد هم به واسطه‌ی مبادله با ارز رایج هر کشور و همکاری دوجانبه با همسایگان در حال برطرف شدن است.

کریمی قدوسی اظهار داشت: تحریم نفتی از بزرگترین اهرم‌های فشاری است که دشمن می‌خواهد علیه ما به کار بگیرد. پس از تحریم نفتی آن‌ها می‌خواهند سیستم مالی و دریافت ارز ما را دچار مشکل کنند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب قاطعانه می‌گوییم که ما هر مقداری که بخواهیم نفت صادر می‌کنیم و این موضوع با همتی که در دولت و همیاری نیروهای انقلاب است عملی خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: فشارهای مالی ناشی از تحریم‌های نفتی دشمن هم به واسطه‌ی مبادلات و تعاملات با ارز داخلی هر کشور خنثی خواهد شد. بنابراین شکست دشمن از همین حالا قابل پیش‌بینی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: در تحریم‌هایی که دشمن جهت اعمال فشار به ملت برقرار می‌کند دو نکته‌ی مهم وجود دارد. اول این‌که آن‌ها نقاط قوت ما را در زمینه‌های مختلف شناسایی می‌کنند و همه‌ی توان خود را به کار می‌گیرند تا استعداد ما را در آن زمینه از بین ببرند. دوم این‌که نقاط ضعف را شناسایی می‌کنند و برنامه‌ریزی می‌کنند تا عمق نقاط ضعف را بیشتر کنند.

وی خاطر نشان کرد: وابستگی اقتصادی کشور به نفت یکی از بزرگترین ضعف‌های ماست که دشمن آن را شناسایی کرده و سعی دارد با اعمال تحریم نفتی، ارز مود نیاز کشور تامین نشود و اداره‌ی کشور با مشکل مواجه شود. دشمن ما صادقانه نشان می‌دهد که بزرگترین ضعف ما در اداره‌ی کشور وابستگی به نفت است. اگر اندیشه کنیم و برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم همین ضعف را می‌توانیم به قوت تبدیل کنیم و از وابستگی اقتصادی به نفت رها شویم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید داشت: فراموش نکنیم که دشمن روی نقطه‌ی قوت ما که خودکفایی در تولید بنزین است، طرح و برنامه دارد. آن‌ها تلاش می‌کنند تا ایران در این خودکفایی ناکام بماند. ما باید توان خود را به کار بگیریم تا با استفاده از استعداد، سرمایه و منابع داخلی خودکفایی در تولید بنزین را گسترش دهیم و بتوانیم آن را به سایر کشورها هم صادر کنیم تا از صادرات نفت خام دور شویم و به سمت صادرات فرآورده‌های آن حرکت کنیم.

کریمی قدوسی در پایان گفت: رسیدن به این نقطه اصلا دور از ذهن نیست و با همت مسئولین و همراهی نخبگان کشور می‌توانیم طی یک برنامه‌ی 5 تا 10 ساله به این اهداف برسیم. در هشت سال جنگ تحمیلی هم همین‌طور بود. ما نقاط ضعف زیادی داشتیم اما امروز جزو برترین کشورها در زمینه‌ی نظامی هستیم. پرچم‌داری اقدام و عمل در زمینه‌ی رشد اقتصادی و فاصله گرفتن از وابستگی نفتی به دست دولت است و مسئولین مرتبط با آن باید با بسیج ملت این کار را عملی کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| لج بازی ترامپ برای لغو تحریم های ایران

فیلم| جنایات آمریکا علیه ایران

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی مخالف اقتصاد مقاومتی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha