دلیل افزایش خسارت‌های سیل ساخت و سازها بدون توجه به حریم رودخانه‌ها بوده است

دلیل افزایش خسارت‌های سیل ساخت و سازها بدون توجه به حریم رودخانه‌ها بوده است

به گزارش سراج24، محمد خدابخشی  با اشاره به سیل اخیر لرستان و تاکید بر ضرورت توجه به مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت: بر اساس مطالعات آمایش سرزمین، استان لرستان به دلیل داشتن منابع غنی آبی و خاک حاصلخیز از جمله استان‌هایی است که کشاورزی به عنوان یکی از مزیت‌های نسبی و رقابتی مهم آن تعریف شده است. این استان دارای ۳۰ رودخانه دائمی و نزدیک به ۱۰۰ رودخانه فصلی است. مجموع طول رودخانه‌ها در لرستان بالغ بر ۹۰۰۰ کیلومتر است و سالانه ۱۲.۵ میلیارد متر مکعب آب توسط همین رودخانه‌ها از استان خارج می‌شود.

وی افزود: علی‌رغم اینکه سالانه به طور متوسط این میزان آب از استان خارج می‌شود مجموع حجم سدهای ساخته شده و در حال ساخت استان که کارفرمای آنها آب منطقه‌ای لرستان است حدود ۴۲۰ میلیون متر مکعب است که به اندازه یک سد متوسط کشوری هم نیست. گفتنی است مجموع حجم ۶ سد ساخته شده که آبگیری شده و در حال حاضر سرریز می‌شوند تنها ۲۰۶ میلیون متر مکعب است.

این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین در حالی که ۴۶ درصد از زمین‌های زراعی کشور آبی است، اما در استان لرستان ۲۳ درصد از زمین‌های زراعی آبی هستند و در برخی شهرهای استان مانند الیگودرز این نسبت حدود ۱۱ درصد است. این در شرایطی است که استان لرستان علاوه بر اینکه همواره جزء ۴ استان پر بارش کشور است، بهترین خاک که منبع مهم تولید در حوزه کشاورزی است را نیز دارد. ۷۷ درصد اراضی زراعی استان دیم بوده و به دلیل نوسانات شدید بارندگی این اراضی همواره آسیب می‌بینند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: صرف نظر از ضرورت بهبود شاخص‌های مرتبط با آب و خاک و مخصوصاً تخصیص آب در لرستان از دیدگاه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل ضرورت دارد نسبت به ایجاد سدهای مخزنی بزرگ در بالادست رودخانه‌ها و توجه ویژه به استان لرستان به عنوان یک حوضه آبخیز ملی اقدام شود. همچنین ایجاد چنین سدهایی هم سیلاب را کنترل می‌کند و از طرفی سدهای پایین دست در فرصت زمانی مناسب امکان جذب و ذخیره آبی که از لرستان جاری می‌شود را خواهد داشت. در حوضه آبخیزداری کم توجهی به این موضوع باعث فرسایش و از بین رفتن خاک ارزشمند می‌شود که پتانسیل مهمی برای تولید است و با ادامه این روند در سال‌های آتی مخازن سدها به جای آب پر از رسوب خواهد بود.

خدابخشی خاطرنشان کرد: گل آلود شدن رودخانه‌ها نشان دهنده عدم توسعه یافتگی در بخش آبخیزداری در لرستان است و با توجه به اینکه لرستان تأمین کننده اب سدهای پایین دست خود هست باید با نگاه ملی و به طور ویژه به این موضوعات توجه شود چرا که آبخیزداری هم به مهار آب کمک خواهد کرد و هم نگهداری زمین و هم شاخص درصد زمین‌های زراعی آبی را بهبود می‌بخشد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت تسریع در ساماندهی رودخانه‌های لرستان یادآور شد: متأسفانه برخی ساخت و سازها بدون توجه به حریم رودخانه‌ها صورت گرفته و همین مسئله دلیل افزایش خسارت‌های سیل در برخی نقاط بوده است. همچنین باید در مطالعات مربوط به ساخت و سازها و نظارت بهتر بر اجرای آنها بازنگری شود. متأسفانه ساخت و سازهای زیادی ایجاد شده بود که با کمترین بارش و سیل از بین رفته یا تردد در جاده‌ها را با مشکل مواجه کرد. این که بیشترین خسارت‌های زیرساختی در اغلب شهرهای لرستان در حوزه راه و شهرسازی بوده پیام مناسبی را برای سازمان نظام فنی و مهندسی استان ندارد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های استان لرستان به ویژه زیرساخت‌های حمل و نقل، گفت: در همین راستا افزایش تعداد راهدارخانه‌های مستقل با نیروی انسانی مورد نیاز و امکانات کافی در مناطق صعب العبور استان مانند مناطق زز، ماهرو و ذلقی، ارتقای جاده الیگودرز-شول آباد-پیرامام-مرگسر به جاده اصلی، تسریع در ساخت جاده الیگودرز – خوزستان و تسریع در ساخت فرودگاه الیگودرز از موارد مهمی است که باید پیگیری شود. علاوه بر این تقویت زیرساخت‌هایی مثل پوشش دیجیتال و تلفن همراه باعث کاهش خسارت‌ها و تلفات جانی در مواقع بحرانی خواهد بود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

سیل چقدر به راه‌های کشور آسیب زد؟

اسکان اضطراری بیش از ۱۳ هزار نفر در استان‌های سیل‌زده

دلجویی وزیر کشور از سیل‌زدگان هرمزگان/ دستورات لازم برای جبران خسارات صادر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha