گرجستان کجاست؟+تصاویر

گرجستان کجاست؟+تصاویر

به گزارش سراج24، گرجستان کشوری کهن و باستانی است که در منطقه قفقاز اوراسیا قرار گرفته است. کشوری زیبا و در حال توسعه که فرهنگ و آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد.

گرجستان کجاست؟

گرجستان کشوری سرسبز و زیبا واقع در منطقه قفقاز اوراسیاست؛ بدین معنی که در هر دو قاره اروپا و آسیا و در سر حد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است.

پایتخت گرجستان شهر زیبای تفلیس است و زبان رسمی مردم گرجستان هم نام با اسم کشورشان است و به زبان گرجی تکلم می‌کنند.

گرجستان در طول سال‌های اخیر دارای رشد و پیشرفت خوبی بوده و به یکی از مقاصد گردشگری نزدیک به ایران تبدیل شده است.

این کشور در سواحل دریای سیاه قرار گرفته و مرز بین اروپا و آسیا را تشکیل می‌دهد. گرجستان با وجود وسعت کمی که دارد، تنوع آب و هوا و جاذبه‌های طبیعی آن قابل توجه است؛ از کوه‌های سربه‌فلک کشیده با آب‌و‌هوای کوهستانی تا مناطق ساحلی دریای سیاه و دره‌های سرسبز.

گرجستان کشوری به سرعت در حال توسعه است و از اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی صنعت گردشگری این کشور شروع به گسترش یافتن کرده است و زیرساخت‌های گردشگری در این کشور در حال افزایش و بهبود هستند؛ به نحوی که روز به روز بر تعداد گردشگران این کشور افزوده می‌شود.

شهر‌های کوچک و تاریخی، صومعه‌ها و کلیسا‌های دیدنی، کوه‌های سر به فلک کشیده، غذا‌های لذیذ و اهالی مهربان و مهمان‌نواز از عواملی هستند که دست به دست هم داده‌اند تا گرجستان به مقصدی ایده‌آل برای سفر‌های خارجی تبدیل شود.

منطقه‌ کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می‌شود.

آب‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم‌ارتفاع ساحلی مشاهده می‌شود. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می‌کند.

در سواحل دریای سیاه، از آبخاز تا مرز ترکیه و در منطقه‌ای به نام زمین‌های پست کولخیس، آب‌و‌هوای نیمه‌گرمسیری غالب است. در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی بسیار بالا است.

بندر باتومی در دریای سیاه، سالانه ۲۵۰۰ میلیمتر بارندگی دارد. انواع مختلفی از درختان نخل در این منطقه رشد می‌کنند. میانگین دمای هوا در فصل زمستان در این مناطق ۵ درجه سانتی‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌گراد است.

دشت‌های شرقی گرجستان، به دلیل وجود کوهستان، از تاثیر دریای سیاه حفظ شده‌اند و آب‌و‌هوای قاره‌ای در آن‌ها غالب است. میانگین دمای هوا در تابستان ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در زمستان ۲ تا ۴ درجه سانتی‌گراد است.

میزان رطوبت کمتر است و بارش باران سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌متر است. مناطق مرتفع در غرب و شرق و مناطق نیمه خشک در جنوب شرقی گرجستان، اندکی تفاوت آب‌و‌هوایی با سایر بخش‌ها دارند.

گرجستان کهن

منطقه اوراسیا دارای تاریخ بسیار کهنی است و باستان شناسان رد انسان‌های اولیه را در این منطقه پیدا کرده و عمر آن را به دوره پارسنگی نسبت داده اند. به لحاظ تاریخی بودن منطقه، جمجمه‌ای از انسان‌های اولیه در این منطقه پیدا شده است که متعلق به یک میلیون ۸۰۰ سال پیش است!

در دوره‌های عصر مفرغ و اوایل عصر آهن نیز منطقه گرجستان دارای رشد بسیار خوبی بوده است و پیشرفت‌های گسترده‌ای در حوزه اقتصادی در این منطقه رخ داد.

در دوره پیش از میلاد دو اتحادیه اصلی در منطقه گرجستان حضور داشتند که به نام‌های دیائوخی و کولخیس شناخته می‌شدند و پس از میلاد مسیح این حکومت به اوراتو‌ها رسید که وسیع‌ترین امپراتوری دوران خود بود.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که بعد از میلاد مسیح در این منطقه و جنگ‌هایی که بین ماد‌ها و اوراتو‌ها رخداد، بالاخره از حکومت ماد‌ها شکست خورده و آریایی‌ها در این منطقه به همزیستی با گرجی‌ها پرداختند.

منطقه گرجستان نیز مانند ایران جنگ‌های بیشماری را پشت سر گذاشته است و حمله مغول ها، ایرانیان، عثمانی‌ها و روس‌ها را به خود دیده است.

و در نهایت در سال ۱۷۸۳ گرجستان در حمایت روسیه رفت و در دوره شوروی سابق به مدتی ۷۰ ساله در اشغال نیرو‌های شوروی بود تا اینکه در ۱۹۹۱ به استقلال رسید.

فرهنگ مردم گرجستان

فرهنگ کلی مردمان گرجستان به طور غالب برگرفته از فرهنگ قفقاز و ترکیب شده با فرهنگ گرجی هاست و از جمله فرهنگ‌های غنی دنیاست.

زبان رسمی مردم منطقه نیز گرجی است که از زبان‌های قفقازی و با ریشه کارتولی است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که خوشنویسی یکی از هنر‌های معروف و کهنه در این کشور است.

همچنین بهتر است بدانید که گرجستان در لیست کشور‌های بدون ویزا قرار دارد.

مردم گرجستان همچنین دارای رقص‌های سنتی و خاصی نیز هستند که از گذشته نسل به نسل منتقل شده و امروز رسیده است.

این رقص‌های سنتی هم زیادند و هم نام‌های مختلفی دارند. برای مثال از معروف‌ترین رقص‌های منطقه گرجستان می‌توانیم رقص کارتولی، رقص جیرانی، رقص خورومی، آچارولی و سوانوری را نام ببریم.

دین گرجی ها

دین رایج مردم گرجستان مسیحی است و حدود ۷۰ درصد از مردم منطقه مسیحی اند.

بعد از مسیحیت دومین دین رایج در کشور گرجستان اسلام است و بزرگترین سهم از اقلیت‌های دینی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

بررسی اقتصاد گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد، آب و هوای مناسب، کشاورزی پیشرفته و دارای بودن منابع و معادن مختلف دارای تنوع بسیاری است.

همچنین با اضافه شدن صنعت گردشگری به این کشور، اقتصاد گرجستان رشد خوبی داشته و دارای اقتصاد خوبی است. برای سفر به گرجستان تنها انتخاب پیش روی شما استفاده از هواپیما نیست و می‌توانید با خرید بلیط قطار، از راه زمینی نیز به گرجستان بروید.

ارز رایج در کشور گرجستان با واحد لاری شناخته می‌شود که هر لاری نیز به واحد کوچکتری به نام تتری تقسیم می‌شود. علامت و اختصار مورد استفاده برای نشان دادن ارز رایج در گرجستان واژه GE یا gel است.

لاری به شکل اسکناس‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ لاری و گاهی تا ۲۰۰ و ۵۰۰ لاری ترویج دارد. تتری هم به شکل سکه‌های ۱، ۲, ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ تتری است.

البته توصیه می‌کنیم در سفر به گرجستان ترجیحا دلار با خود به همراه ببرید تا در نوسانات ارزی، ضرر زیادی متحمل نشوید. همچنین برای تبدیل ریال به لاری هم باید کارمزد‌ها بیشتری بپردازید، پس بهترین راه همان استفاده از دلار و به همراه داشتن دلار بجای لاری است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ماه زیبای اردیبهشت در شیراز+تصاویر

مکان‌های زیبای شهر اراک+تصاویر

روستای ابیانه یکی از بلند‌ترین نقاط مسکونی ایران +تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha