تلاش برای تعامل بین نویسندگان جوان ایران و عراق

تلاش برای تعامل بین نویسندگان جوان ایران و عراق

به گزارش سراج24، به نقل از ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تفاهم‌نامه تبادل غرفه بین نمایشگاه‌های کتاب ایران و بغداد صبح یکشنبه (۸ اردیبهشت ماه) در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امضا شد.

این دیدار با حضور محسن جوادی رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قادر آشنا قائم‌مقام سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و عبدالوهاب الراضی رئیس نمایشگاه کتاب عراق برگزار شد.

رئیس نمایشگاه کتاب بغداد ضمن قدردانی از میهمان‌نوازی ایران تاکید کرد: کشور ایران و عراق زمینه‌‌های مشترک بسیاری برای فعالیت و همکاری دارند و امیدواریم نمایشگاه کتاب بهانه‌ای برای افزایش تعاملات و ارتباطات در حوزه‌ی چاپ و ترجمه‌ی آثار نویسندگان و مولفان دو کشور باشد.

عبدالوهاب الراضی ادامه داد: وجود مشترکات فراوان بین دو کشور و همچنین آداب و رسوم قومی، همجواری و دین مشترک امکان ویژه‌ای برای ارتباط دو کشور فراهم ساخته است.

وی همچنین توجه ویژه‌ی ایران به عراق در برابر هجوم وحشیانه‌ی داعش و کمک‌‌های بی‌حد و حصر این کشور به عراق را نشانه‌ی دوستی و همکاری این دو کشور اعلام کرد.

تلاش برای تعامل بین نویسندگان جوان دو کشور

رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در این بازدید با ابراز خرسندی از حضور رئیس نمایشگاه کتاب بغداد در ایران، خواستار برقراری ارتباط بیشتر بین نویسندگان جوان دو کشور شد.

جوادی با بیان اینکه کشور عراق کشور دوست و همسایه‌ی ایران است و مشترکات فرهنگی زیادی بین این دو کشور وجود دارد، گفت: این نمایشگاه می‌‌تواند زمینه‌ساز افزایش ارتباط بین نویسندگان جوان دو کشور باشد. همچنین می‌‌توان با ترجمه‌ی آثار نویسندگان جوان تعاملات فرهنگی بین دو کشور را گسترده‌تر از پیش کرد.

وی ملت عراق را مردمی کتابخوان و کتاب‌دوست دانست و با اشاره به جمله‌ی قدیمی «کتاب در مصر نوشته می‌‌شود ولی در عراق خوانده می‌‌شود» گفت: خوشبختانه کشور عراق اکنون به جایی رسیده است که در زمینه‌ی چاپ و کتابخوانی دارای رتبه‌ی بالایی است.

الگوی ارتباطی با بغداد، نقطه‌ی آغاز تعامل با دیگر استان‌های عراق

قائم‌مقام سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد در تهران گفت: الگوی ارتباطی با بغداد در صورت موفقیت می‌تواند فرصتی برای افزایش تعاملات در حوزه‌ی فرهنگ با سایر استان‌های کشور عراق از جمله نجف، کربلا، بصره و حتی اربیل باشد.

آشنا با بیان اینکه طی سال‌های متمادی ظلم مضاعفی بر کشور عراق رفته است، افزود: خوشبختانه طی هر شرایطی کشور عراق و بخصوص استان بغداد توانسته‌اند جایگاه کتاب را بین مردم حفظ کنند.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان بین این دو کشور گفت: اگر از رابطه‌ی بین این دو کشور نظام ظالمانه‌ی صدام را فاکتور بگیریم، تاریخ این دو ملت گواهی می‌دهد که رابطه‌ی دوستانه‌ای همواره بین این دو کشور وجود داشته است.

آشنا ضمن آرزوی بازگشت دوباره‌ی آرامش به کشور عراق افزود: یکی از افتخارات من این است که توانسته‌ام مطالعه‌ای درباره‌ی تاریخ عراق داشته باشم، به همین دلیل کشور عراق را بخوبی می‌شناسم.

وی ادامه داد: عراق یک تاریخ و یک هویت مقاومتی دارد و این امر در برهه‌های مختلف تاریخی از جمله پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی و حتی در شرایط فعلی با حضور داعش و گروه‌های افراطی می‌توان به عینه مشاهده کرد.

آشنا در پایان از اعلام آمادگی برای حضور در نمایشگاه کتاب بغداد و سایر استان‌های کشور عراق خبر داد و ابراز امیدواری کرد در خلال حضور در این نمایشگاه‌ها و ایجاد غرفه‌های رایگان بین ایران و بغداد، برنامه‌های فرهنگی نیز برای شناخت هرچه بیشتر هویت و زمینه‌های مشترک بین دو ملت برگزار شود.

گفتنی است در پایان این مراسم مسئول نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد از ایجاد تعامل بیشتر بین نمایشگاه‌های ایران، نجف و بصره خبر داد.

انتهای پیام/ 

اخبار مرتبط

«سینما خرمشهر» در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود

زنان ایرانی در پشت جبهه‌های نبرد شاهکار کردند

برای بچه‌ها کتاب بخوانید؛ حتی اگر زرد باشد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha