انتقال دانشجو از خارج به داخل تاثیری در ظرفیت کنکور سراسری ندارد

انتقال دانشجو از خارج به داخل تاثیری در ظرفیت کنکور سراسری ندارد

به گزارش سراج24، باتوجه به انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر تکمیل ظرفیت کل ورودی دانشگاه‌های ایران در چند سال آینده توسط دانشجویان منتقل شده از خارج از کشور حوزه روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب مطالب ذکر شده و تاکید بر این موضوع که ظرفیت کنکور سراسری ارتباطی به انتقالی‌های خارج به داخل ندارد و با مکانیزم دیگری محاسبه می‌شود، توضیحاتی درباره موضوع انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور و تدابیری که برای ساماندهی این موضوع اندیشیده شده ارائه نمود.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

موضوع انتقال دانشجویان ایرانی از خارج از کشور از سالیان بسیار متمادی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر اساس آیین نامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارتین برای افراد واجد شرایط انجام می‌گرفته و موضوع جدیدی نیست..

در سال ۱۳۹۷ هم طبق روال هرسال این موضوع مورد اقدام واقع شده ولیکن با توجه به شرایط ارزی خاصی که در ابتدای سال پیش آمد، شورای عالی برنامه ریزی با حفظ سایر شرایط مصوب، تنها شرط تعداد واحد‌های گذرانده را از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد تغییر داد. قابل ذکر است با تدابیر اضافه دیگری، شرایط سخت گیرانه تری به لحاظ کیفیت تحصیلی برای متقاضیان انتقال با این شرایط در نظر گرفته شد.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۶، که چنین شرایط نیز وجود نداشت، بیش از ۷۰۰ مورد تقاضا در وزارت بهداشت مورد بررسی و اقدام قرار گرفته بود و با توجه به کاهش تعداد واحد‌های مورد نیاز برای انتقال در سال ۱۳۹۷ و هم چنین مشکلات ارزی و اقدام افرادی که بعضا حتی در سال‌های پایانی تحصیل خود در خارج از کشور بوده و در سال‌های قبل هم واجد شرایط انتقال به داخل بوده ولیکن در این خصوص اقدامی ننموده بودند، مجموعا تعداد متقاضیان به حدود ۱۵۰۰ نفر رسید.

با توجه به کاهش تعداد واحدمورد نیاز از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد در واقع مدتی که دانشجو باید در خارج از کشور تحصیل می‌کرد تا واجد شرایط انتقال شود از ۲ سال به یک سال تغییر کرد، بنابراین ۲ برابر شدن تعداد متقاضیان امری غیر قابل انتظار نبود و در واقع افرادی که بایستی طی ۲ سال منتقل می‌شدند در عرض یکسال واجد شرایط شده و درخواست انتقال کردند.

به این ترتیب پیش بینی می‌شود از آمار واجدین شرایط در سال بعد کاسته شود. قابل ذکر است انتقال دانشجو از خارج به داخل تاثیری در ظرفیت کنکور سراسری نداشته و این افراد درصورت وجود ظرفیت مازاد توسط دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند.

با توجه به این که روند عزیمت نوجوانان به خارج از کشور برای تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی روند افزایشی نشان می‌داد و بسیاری از موسسات اعزام دانشجو از این اشتیاق خانواده‌ها سوء استفاده کردند و به دلیل منافع مادی بدنبال جذب مشتری بیشتر بودند و حتی با فریب دادن خانواده‌ها نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های غیر معتبر از نظر وزارت بهداشت اقدام می‌کردند و به نوعی با دور زدن کنکور روند تعادلی تربیت نیروی انسانی در گروه پزشکی را نیز خدشه دار می‌کردند، لذا نهایتا با مصوبه شورای عالی برنامه ریزی انتقال از خارج از کشور برای کسانیکه از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۰ دی ماه ۱۳۹۷) در خارج از کشور شروع به تحصیل کنند ممنوع اعلام شد.

توجه به ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و تامین نیاز‌های کشور 

ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و تامین نیاز‌های کشور از اهداف مهمی است که در تمامی تصمیمات و سیاستگذاری‌های حوزه آموزش علوم پزشکی مورد توجه قرار می‌گیرد. لیکن برخی افراد و موسسات مرتبا با انتشار مطالب نادرست در صدد ایجاد جو التهابی در فضای دانشجویی و بهره برداری نادرست از این جو می‌باشند.

حوزه معاونت آموزشی ضمن تکذیب مطالبی از قبیل اینکه در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ هزار دانشجو برای تحصیل در رشته‌های پزشکی به خارج از کشور رفته اند و درصدد بازگشت به دانشگاه‌های داخل هستند، از داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی تقاضا دارد در هنگام عزیمت به دانشگاه‌های خارجی برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به این نکته که تا پایان دوره تحصیل نمی‌توانند به دانشگاه‌های داخل منتقل شوند توجه، و در خصوص دانشگاه محل تحصیل نیز دقت فرمایند که دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مطابق فهرست اعلامی این وزارت را انتخاب کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شرایط برای نقل و انتقالات در دانشگاه آزاد

تعویق 2 ماهه‌ی کنکور 98 رد شد/ داوطلبان مناطق سیل‌زده از سهمیه بهره خواهند برد

هر حادثه‌ای با موضوعیت دانشجو نیازمند توجه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha