وزیر راه و شهرسازی:

ضرورت توسعه ایمنی و توجه به ایمنی در حوزه حمل و نقل عمومی

 ضرورت توسعه ایمنی و توجه به ایمنی در حوزه حمل و نقل عمومی

به گزارش سراج24،محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته حمل و نقل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ارتقای کیفیت زیرساخت و توسعه ایمنی همواره در اولویت وزارت راه و شهرسازی است گفت: این وزارتخانه به  بحث احداث و نگهداری راه‌ها توجه ویژه‌ای داشته است بطوریکه در زمستان سال گذشته بخش مستقلی در تمامی حوزه‌های حمل و نقلی برای رسیدگی به سوانح  راه اندازی شده است تا تمامی سوانح مربوط به بخش حمل و نقل  بررسی و بازخورد آن به وزارت راه و شهرسازی ارائه شود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بحث رعایت ضوابط و زیرساخت‌های متاثر از آن در این نهاد بررسی می شود.
اسلامی، مبنی بر اینکه چند درصد از حوادث نوروز ۹۸ مربوط به مشکلات ناشی از زیرساخت‌ها بوده است، گفت: در نوروز امسال با توجه به شرایط بارندگی و وقوع سیل هیچکدام از حوادث جاده‌ای متاثر از زیرساخت‌ها نبوده و طبق آمار‌ها عمده دلایل حوادث جاده‌ای ناشی از خواب آلودگی، عدم توجه به جلو بوده است.
وی تاکید کرد: همچنین آمار‌ها نشان می دهد که در حوادث جاده‌ای نوروز امسال، خودرو‌ها تاثیری نداشته اند و تنها برخی از حوادث مربوط به ترکیدگی لاستیک بوده است و  این موضوع هم به استاندارد خودرو‌ها مربوط نمی‌شود.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: توسعه ایمنی و توجه به ایمنی در حوزه زیرساخت‌ها مهم است و این موضوع  باید در حوزه حمل و نقل عمومی هم رعایت شود.
اسلامی یادآوری کرد: بحث بازآموزی رانندگان و توجه به ارتقا آموزش رانندگان در حوزه حمل و نقل عمومی بسیار مهم است.
وی تاکید کرد: در نوروز امسال سانحه جاده‌ای که دلیل آن ناشی از مشکلات زیرساخت‌های جاده‌ای باشد، اعلام نشده و در بحث ایمنی خودرو‌های ملی هم گزارشی از سوانح جاده‌ای به ما گزارش نشده است.

اهتمام ویژه به شناسایی نقاط حادثه خیز در سال ۹۷

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم در مسیر توسعه پیشرفت‌های خودمان را ارتقا دهیم گفت: لزوم توسعه یافتگی در بحث ایمنی جاده‌ها نهفته است و رعایت الزامات ایمنی یک جلوه از توسعه یافتگی وتمدن است.
وی گفت: ما به عنوان یک جامعه توسعه یافته معرفی می‌شویم به همین دلیل باید ایمنی را در فکر مردم و جای جای جامعه قرار دهیم ونسل‌های آینده در حوزه ایمنی از یکدیگر پیشی بگیرند.
اسلامی تصریح کرد: هم اکنون کشور در یک برهه تاریخی قرار دارد و در این برهه باید فرهنگ سازی، معرفی نهاد‌ها و آثار موفقی که در حوزه ایمنی نشر یافته مبادله شود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: هم اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز است با همین کیفیت و ماهیت در حوزه ایمنی راه‌ها بتوانیم اقداماتی را انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه در ۲۹ اسفند سال گذشته ساعت ۲ بامداد با فرمانده نیروی زمینی ارتش تماس گرفتم و قرار شد یگانی در منطقه پلدختر مستقر شوند تا اتومبیل‌هایی که در کولاک و بوران گیر افتاده بودند را نجات دهند، افزود: همین امر نشان دهنده توجه به آموزش در حوزه ایمنی جاده‌ها است. امدادگری داوطلبانه و خدمت رسانی به مردم همانند یک چراغ پرفروزان است و این امید وجود دارد که هم نوعان خودمان را می‌توانیم با فرهنگ سازی در این بخش نجات دهیم.
اسلامی بیان کرد: رعایت اقدامات و رعایت ضوابط در بحث ایمنی راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای نیازمند توجه جدی است و باید تمام ضوابط و استاندارد‌ها را در این بخش رعایت کنیم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در حوزه نگهداری و بهره برداری از راه‌ها باید به بازرسی و ایمنی خودرو‌ها هم توجه بیشتری داشته باشیم.
وی  در ادامه به عامل انسانی هم اشاره کرد و گفت: اگر مردم مقررات و ضوابط را رعایت کنند بخش زیادی از حوادث جاده‌ای کاهش می‌یابد و در دنیا هزینه‌های بسیار زیادی جهت آموزش و فرهنگ سازی در این بخش می‌شود.
اسلامی اظهار کرد: باید برای ناوگان حمل و نقل عمومی هم آموزش‌های بیشتری را در دستور کار قرار داد به طور مثال همانگونه که در بحث آموزش دریانوردی و هوانوردی استمرار آموزش وجود دارد باید در حوزه حمل و نقل عمومی هم به این موضوع توجه بیشتری شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قدرت و ظرفیت اجتماعی در قالب جمعیت ایمنی راه‌ها شکل گرفته است گفت: رعایت فرهنگ و همچنین رعایت مقررات و انضباط راه‌ها را باید در قالب همین ارتباط‌ها گسترش دهیم.
وی اظهار کرد: اگر خودرو‌های حمل و نقل عمومی بدون تخلف فعالیت‌های خود را انجام دهند بسیاری از خودرو‌های شخصی هم از این نوع فرهنگ الگوبرداری می‌کنند.
اسلامی افزود: در سال ۹۷ اهتمام ویژه‌ای برای شناسایی نقاط پرحادثه در دستور کار خود قرار داده‌ایم و با همت پلیس راهور و نیرو‌های راهداری این نقاط پر خطر را شناسایی کرده‌ایم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ایمن سازی راه‌ها در کنار بحث آموزش و فرهنگ سازی باعث می‌شود که کیفیت رانندگی افزایش یابد گفت: راه‌اندازی یک نهاد بررسی سوانح ایمنی به عنوان یک مرجع مستقل باعث می‌شود که به حوزه ایمنی طی چند ماه گذشته بیش از قبل توجه شود.
وی اظهار کرد: MTST یک نهاد بررسی سوانح ملی است و به عنوان یک مرجع مستقل به این حوزه رسیدگی می‌کند و یافته‌هایی که در کل فرآیند حمل و نقل به دست آورده را بررسی می‌کند.
به گفته اسلامی، افزایش کیفیت زیرساخت مقررات و ضوابطی که بازدارنده است از جمله مزایای این نهاد(MTST ) است.
وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: راهداران طی یکی دوماه گذشته به صورت شبانه روزی اقدام به امدادرسانی برای مناطق سیل زده کردند و من از تمام نیرو‌های راهداری تشکر ویژه‌ای می‌کنم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جوانان شاغل در دستگاه های دولتی خانه‌دار می‌شوند

اجرا کردن طرح دو سالانه بازار اجاره به نفع مستاجران است

ایمنی راه‌ها نیازمند عزم ملی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha