رئیس سازمان دامپزشکی:

امکان دفن بهداشتی مابقی لاشه‌های دام و طیور وجود ندارد

امکان دفن بهداشتی مابقی لاشه‌های دام و طیور وجود ندارد

به گزارش سراج24، علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره آخرین جزئیات دفن بهداشتی دام و طیور ناشی از وقوع خسارت سیل اخیر اظهار کرد: براساس آخرین آمار، ۲۵ هزار راس دام سبک، یک هزار و ۲۰۰  راس دام سنگین، بیش از ۵۰ هزار کلونی زنبور عسل، یک هزار و ۲۰۰ مرکز پرورش و تکثیر ماهی در استان‌های آبزی پروری و ۹ میلیون قطعه طیور در استان‌های سیل خیز تلف شدند که در مجموع همکاران سازمان دامپزشکی بیش از ۷ هزار لاشه دام و یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه طیور را دفن بهداشتی کردند.

وی افزود: براساس بازدید‌های میدانی از استان‌های سیل زده، میان دام‌های تلف شده با دفن بهداشتی در آن مناطق تفاوت‌های وجود دارد، چرا که به سبب آب گرفتگی امکان دسترسی به تمامی مناطق و مراکز وجود ندارد.

رفیعی پور ادامه داد: در تمامی مناطق سیل زده اقدامات خوبی در حوزه سم پاشی، ضدعفونی و گند زدایی مراکز و دفن بهداشتی لاشه‌ها صورت گرفته که براساس آخرین آمار بیش از ۴۵۰ هزارمتر مربع از مناطق سیل زده ضدعفونی و در بیش از ۵ هزار متر مربع سم پاشی انجام شده است. ضمن آنکه بیش از یک میلیون راس دام در مناطق سیل زده واکسینه شدند.

این مقام مسئول با بیان اینکه امکان دفن بهداشتی مابقی لاشه‌های دام و طیور به سبب قرار گرتن در زیر هزاران تن خاک یا مسیر رودخانه‌ها وجود ندارد، اظهار کرد: مردم در بسیاری از مناطق روستایی و حاشیه شهر‌ها که طیور بومی بر اثر وقوع سیل تلف شدند با همکاران سازمان دامپزشکی به منظور دفن بهداشتی، ضد عفونی و سم پاشی منطقه تماس گرفتند که به این ترتیب اکیپ‌های دامپزشکی بلافاصله به محل اعزام می‌شوند.

به گفته وی، مردم در صورت رویت لاشه‌های دام و طیور ناشی از وقوع سیل اخیر می‌توانند با شماره ۱۵۱۲ تماس بگیرند و موضوع را به همکاران ما اطلاع دهند چرا که همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارند و در صورت اعلام یک راس دام در مناطق سیل زده بلافاصله برای دفن بهداشتی، گند زدایی و واکسیناسیون سایر دام‌های زنده به محل اعزام می‌شوند.

رفیعی پور ادامه داد: براساس هشدار‌های سازمان هواشناسی و مدیریت بحران استان ها، همکاران دامپزشکی به دامداری‌های آن منطقه مراجعه می‌کنند و دام‌های زنده را قبل از آنکه در معرض خطر سیل قرار بگیرند به محل‌های امن انتقال می‌دهند.

رئیس سازمان دامپزشکی در پایان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی اکیپ‌های واکنش سریع را بلافاصله به مناطق سیل زده اعزام می‌کنند، تصریح کرد: هم اکنون اکیپ‌های واکنش سریع در مناطقی که حالت آماده باش و هشدار هستند، اعزام شدند چرا که اکیپ‌های واکنش سریع دارای خودرو‌های ویژه با امکانات کامل در حوزه سم، واکسن و دارو‌های ضد عفونی هستند که پس از اعزام به منطقه نسبت دفن بهداشتی دام و طیور و سم پاشی منطقه اقدام می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

زمان بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه در استان‌های سیل زده افزایش یافت

بعدازظهر امروز وزیر جهادکشاورزی وارد ایلام می شود

بازگشایی ۵۴۰ راه ارتباطی روستا‌ در استان لرستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha