ترس اسرائیلی‌ها از نام ایران

حماقت ترامپ از ایران یک ابر قدرت می‌سازد

حماقت ترامپ از ایران یک ابر قدرت می‌سازد

به گزارش سراج24؛ امریکا در شرایط حساسی به سر می‌برد. چالش‌های فرامرزی از یک سو و کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری در سال 2020 از سوی دیگر عرصه را بر ترامپ تنگ کرده است. همانطور که در گذشته اشاره شد رقبای دموکرات ترامپ با شعار بازگشت امریکا به برجام به میدان آمدند و به احتمال زیاد، نام ایران بیش از پیش در مناظرات انتخاباتی 2020 امریکا شنیده خواهد شد.

روزنامه‌ی اسرائیلی هاآرتص نیز در گزارشی به نگرانی دولت نتانیاهو از وعده کاندیداهای دموکرات برای بازگشت به برجام و همچنین تبدیل ایران و برجام به محور مناظره های انتخابات 2020 اشاره کرده و در ادامه گفته است: مقامات اسرائیلی از افزایش تعداد نامزدهای دموکراتی که وعده بازگشت به برجام در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را می‌دهند، احساس نگرانی می‌کنند.

امیر تیبون آموس هارل در ادامه این مطلب می‌گوید: نگرانی آن‌ها دو وجه دارد. یکی خطر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران که اسرائیل از ابتدا مخالف انعقاد آن بود و دیگری احتمال دخالت بیش از اندازه‌ی اسراییل در امور داخلی آمریکا آن هم در آستانه‌ی برگزاری انتخاباتی که تنش و شکاف زیادی در این کشور ایجاد خواهد کرد.

مقامات اسرائیلی که در هفته‌های اخیر با هاآرتص مصاحبه کرده‌اند معتقدند کشیده شدن اسراییل به رقابت انتخاباتی آمریکا توسط نتانیاهو یک کابوس سیاسی برای این دولت خواهد بود چراکه در نهایت اختلاف نظر ترامپ با نامزد نهایی حزب دموکرات موجب قربانی شدن اسراییل در این میان خواهد شد.

در اجلاس اخیر ایپک، سفیر اسراییل در واشنگتن، ران درمر درباره وضعیت احتمالی این بحث در طول انتخابات آتی، یک چشم‌انداز کامل را طرح کرد. او تاکید کرد که تقاضا برای پیوستن مجدد آمریکا به برجام از نظر اسرائیل قابل پذیرش نیست.

درمر گفت برخی خواهان بازگشت به برجام هستند که باید آن را کاملا غیرقابل قبول دانست. شما می‌دانید در سال ۲۰۱۵ هنگام انعقاد این توافق سوال‌های زیادی مطرح بود. آیا ایران از آن پیروی خواهد کرد؟ آیا تغییری در رفتار ایران ایجاد خواهد شد؟ آیا از احتمال جنگ کاسته خواهد شد؟ اما حالا می‌بینیم که توافق هسته‌ای، ایران را در پیگیری اهدافش مصمم‌تر کرد. ایران خطرناکتر شد. احتمال جنگ بیشتر شد. بنابراین کسانی که از بازگشت به برجام سخن می‌گویند، با پرداخت میلیاردها دلار به کسانی که قصد نابود کردن اسراییل و همسایگانشان را دارند، مسیر آنها را هموار خواهند کرد.

اخیرا شش نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری از جمله برنی سندرز، الیزابت وارن، کامالا هریس، امی کلوبوچار، تولسی گابارد و خولیان کاسترو اعلام کردند که در صورت پیروزی، دوباره آمریکا را به مفاد برجام پایبند خواهند کرد. انتظار می‌رود سایر نامزدهای حزب دموکرات مانند جو بایدن و بتو ارورک نیز طی ماه‌های آتی همین موضع را اتخاذ کنند.

وقوع چنین شرایطی بیش از همه به نفع ایران است. دولت‌های غربی که روزگاری تلاش می‌کردند ایران را در مناسبات سیاسی و اقتصادی و... دور نگه دارند، امروز بواسطه‌ی اختلافات داخلی خود هرچه رشتند را پنبه می‌کنند. البته که تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای و شکست برجام از اثرات ساده‌انگاری و اعتماد بی‌جا به غرب بوده است ولی باتوجه به شرایط فعلی می‌توان از فرصت‌های موجود به بهترین نحو ممکن استفاده‌ی لازم را برد.

امروز نام ایران بواسطه‌ی حضور قدرتمندانه در سوریه بیشتر از گذشته به گوش می‌رسد و تبدیل شدن ایران به مسئله‌ی اصلی انتخابات ریاست جمهوری امریکا نشان دهنده‌ی اهمیت جایگاه ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای جدید است. هرچند که تبدیل ایران به یک ابر قدرت، نیازمند تدبیرعالی و اراده‌ای استوار است.

در این میان امید دولت روحانی به حمایت دموکرات‌ها در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بدترین شکل مواجهه با با این رخ داد است؛ چرا که هدف دولت‌های امریکایی فارغ از جهت گیری‌های حزبی همواره براندازی و تغییر حکومت ایران بوده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

گفت‌و‌گوی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه عمان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت رفع دغدغه ایرانیان مشمول وظیفه خارج از کشور

ولایتی: چین متحد استراتژیک ایران است

0 نظر

ارسال نظر

capcha