هندی‌ها و چینی‌ها همچنان به دنبال خرید نفت از ایران هستند

هندی‌ها و چینی‌ها همچنان به دنبال خرید نفت از ایران هستند

به گزارش سراج24، مهدی فتحی| تنها چند روز بعد از ادعای واهی و یکطرفه امریکا مبنی بر حذف ایران از بازار نفت جهان واکنش و اظهارنظر‌ها نشان می‌دهد که صدای ترامپ در واکنش‌های بازار نفت جهان خفه شد و کسی آن را عملی نمی‌داند.
هندی‌ها و چینی‌ها همچنان به دنبال خرید نفت از ایران هستند و سایر بازیگران بازار نفت هم این را عملی نمی‌دانند، به نحوی که عربستان مدعی هم گفته است که فعلاً نفت بیشتری برای عرضه ارائه نخواهد کرد.

هند: خرید نفت از ایران نباید قطع شود
یک منبع آگاه گفت: هند معتقد است امریکا باید مدتی اجازه خرید نفت از ایران را بدهد، زیرا قرار نبود خرید نفت به یکباره قطع شود.
این منبع آگاه نسبت به مذاکرات امریکا و هند در گفت‌و‌گو با رویترز اعلام کرد: هند امیدوار است که امریکا به همپیمانان خود به جای قطع کامل خرید نفت، امکان خرید بخشی از نفت ایران را بدهد.
وی اضافه کرد: از همان ابتدای تحریم‌ها علیه ایران، مذاکرات کاهش تدریجی خرید نفت از ایران مطرح بود، نه اینکه به یکباره خرید نفت به صفر برسد.
براساس این گزارش هنوز پالایشگاه‌های هند به دلیل اینکه لغو معافیت تحریمی امریکا مشخص نبوده، سفارشات خود را بر مبنای لغو معافیت‌های تحریمی ماه می‌تنظیم نکرده‌اند.
واشنگتن روز دوشنبه اعلام کرد که به تمام معافیت‌های نفتی ایران از تحریم‌ها پایان خواهد داد و از کشور‌ها خواست تا از ماه می‌هیچ نفتی از ایران نخرند، اما بانک جفریز امریکا اعلام کرد: «به نظر می‌رسد اکنون کاهش برای صادرات نفت ایران واقعی است، اما حداقل چین و احتمالاً هند و ترکیه به واردات نفت از ایران ادامه خواهند داد.»

وزیر نفت نیجریه: امکان ندارد بتوان صادرات نفت ایران را به صفر رساند
وزیر نفت نیجریه نیز روز پنج‌شنبه در واکنش به تصمیم دولت امریکا برای لغو معافیت‌های کشور‌ها از تحریم‌های واردات نفت ایران گفت که امکان ندارد بتوان صادرات نفت ایران را به صفر رساند.
«امانوئل کاچیکوو»، وزیر نفت نیجریه در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» درباره به صفر رسیدن صادرات نفت ایران در اثر تحریم‌ها گفت: «امکان ندارد.»
کاچیکوو که کشورش جزو کشور‌های اوپک است گفت: ایران «به نحوی» اقدام به فروش نفت به طرف‌های ثالث، اگرچه در مقادیر محدودتر خواهد کرد.
شرکت «گلوبال انرژی»، از شرکت‌های مشورتی در گزارشی هفته گذشته گفت که ایران روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت از طریق عراق، پاکستان و شاید ترکیه اقدام به فروش نفت کند.
وزیر نفت نیجریه گفت: «ایران قطعاً اقدام به فروش نفت خواهد کرد.»

نفت ۷۵ دلاری
امریکا معافیت تحریم خرید نفت ایران را چند روز پیش لغو کرد که این خبر قیمت نفت را ۳ درصد افزایش داد و به بیشترین میزان در سال‌جاری یعنی ۷۵ دلار رساند.
در این میان کارشناسان معتقدند که اقدام امریکا برای تمدید نکردن معافیت تحریمی کشور‌های خریدار نفت ایران می‌تواند قیمت نفت را در بازار‌های جهانی به شدت افزایش دهد.
برخی کارشناسان اعلام کردند: قیمت حتی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه هم خواهد رسید.
راشاتودی می‌نویسد: اگرچه کشور‌هایی مانند عربستان و امارات اعلام کردند که کسری کاهش نفت ایران را در بازار جبران خواهند کرد، اما ظاهراً بازار با افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد که به این اظهارات بی‌توجه است.
امروز قیمت نفت وست‌تگزاس امریکا هم افزایش ۴ سنتی داشت و بشکه‌ای ۶۵ دلار و ۹۳ سنت به فروش رفت.
روز گذشته هم قیمت بنزین در امریکا افزایش یافته بود و تحلیلگران اعلام کردند که خبر تحریم نفتی ایران باعث شده قیمت نفت در کالیفرنیا هم افزایش یابد.

افزایش ۶ درصدی واردات نفت چین از ایران در ماه میلادی گذشته
چین در ماه مارس ۵۴۱۱۰۰ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۶ درصد افزایش داشته است که نشان می‌دهد این ادعا‌های ترامپ بیشتر در حوزه عملیات روانی می‌گنجد تا واقعیت‌های بازار جهانی نفت.
واردات نفت خام ایران توسط چین ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته، در حالی‌که واردات از عربستان سعودی افزایش یافت و این کشور را برای دومین ماه تبدیل به بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به چین کرد.
چین بزرگترین وارد کننده نفت جهان در ماه مارس ۳ /۲ میلیون تن معادل حدود ۵۴۱ هزار و ۱۰۰ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که نسبت به ماه فوریه ۶ درصد افزایش داشت.
واردات از ایران قبل از تصمیم این هفته امریکا برای پایان دادن به معافیت‌ها از تحریم‌های نفتی این کشور افزایش یافته بود.
امریکا روز دوشنبه هفته پیش از خریداران نفت ایران خواست تا ماه می‌واردات از ایران را متوقف کنند وگرنه تحریم می‌شوند و با این کار به معافیت‌های شش ماهه‌ای که به هشت خریدار نفت ایران داده بود پایان داد. اکثر این کشور‌ها در آسیا قرار دارند که می‌توانستند مقدار محدودی از ایران نفت بخرند.
چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است که میانگین کل واردات نفت آن از ایران در سال گذشته ۵۸۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز بود. این مقدار شامل تولید از میادین نفتی ایران که چین در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است، هم می‌شود. اطلاعات گمرک چین واردات نفت خام و میعانات گازی را تأیید می‌کند.
واردات بالاتر در مقایسه با فوریه نشان می‌دهد شرکت‌های چینی با پیش‌بینی کاهش مقدار معافیت‌ها با نزدیک شدن به پایان این دوره شش ماهه، از قبل ذخایر خود را پر کرده‌اند.

چین نفت بیشتری از عربستان نخواست
در همین حال رویترز خبر داده است که وزیر انرژی عربستان گفت: چین پس از اعلام لغو معافیت‌ها توسط امریکا، هنوز درخواست نفت بیشتری نکرده است.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان گفت: چین پس از اعلام لغو معافیت‌ها توسط امریکا، هنوز درخواست نفت بیشتری نکرده است. چین طی این معافیت‌ها اجازه داشت تا شش ماه نفت ایران را بخرد.
همچنین وزیر انرژی عربستان در خبری دیگر اعلام کرد: عربستان فعلاً نیازی برای افزایش عرضه نفت در بازار نمی‌بیند.
او مدعی شد: هیچ نیازی به افزایش سریع عرضه نفت در بازار‌های جهانی نمی‌بینم. هر چند که او گفت: اگر مشتریان نفت بیشتری بخواهند تأمین خواهیم کرد.
وی افزود: کشور‌های عضو اوپک همچنان به تعهدات خودشان پایبند خواهند بود.
منظور فالح به طرح کاهش تولید نفت است که پیش از این به صورت داوطلبانه اجرایی کرده بودند.
فالح تأکید کرد: احساس می‌کنیم تقاضا برای نفت تا حدودی در بازار افزایش خواهد یافت، اما ما تعجیلی برای افزایش سریع نفت در بازار نداریم.
هر چند که او احتمالاً برنامه‌ای برای افزایش سقف تولید در اوپک را در آینده در دستور کار قرار خواهد داد. اما آنچه از شواهد پیداست، این است که مشتریان عمده ایران روی چندان خوشی به عربستان نشان نداده‌اند.

عراق افزایش یکجانبه نفتی ندارد
وزیر نفت عراق نیز در واکنش به ادعای امریکا درباره نفت ایران گفت: به صورت یکجانبه تولید نفت خود را افزایش نمی‌دهیم.
وزیر نفت عراق گفت که کشورش ظرفیت افزایش تولید نفت را تا ۶ میلیون بشکه در روز در صورت لزوم دارد، ولی به توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش پایبند است و هیچ اقدامی را به صورت یکجانبه برای افزایش تولید انجام نمی‌دهد.
ثامر الغضبان مدعی شده است که در حال حاضر کمبود شدید نفت نداریم، ولی عراق به کنترل بازار ادامه می‌دهد تا هرگونه نیاز به بشکه‌های اضافی را در اجلاس بعدی اوپک بررسی کند.
«ما حواسمان به عرضه نفت برای مشتریان و حفظ ثبات بازار است.»
غضبان در یک کنفرانس خبری در بغداد به همراه فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: «ما زمان زیادی برای بررسی عکس‌العمل بازار داریم.»
اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت طی ائتلافی تصمیم گرفتند ۲ /۱ میلیون بشکه از تولید نفت را کاهش دهند. این گروه در ۲۵ و ۲۶ ژوئن دور هم جمع می‌شوند تا در مورد تمدید این قرارداد تصمیم‌گیری کنند.
فاتح بیرول گفت: آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد عراق ۲/ ۱ میلیون بشکه طی ۱۰ سال به تولید خود اضافه کند و تا ۲۰۳۰ به ۶ میلیون بشکه در روز برسد.

پالایشگاه‌های کوچک، مشتریان جدید نفت ایران
یک کارشناس بازار انرژی نیز معتقد است که با تحریم‌های امریکا صادرات نفت ایران به صفر نمی‌رسد، بلکه مشتریان آن عوض شده و پالایشگاه‌های کوچکی که مراوده‌ای با امریکا ندارند به سمت نفت ایران می‌آیند.
مرتضی بهروزی‌فر افزود: به صفر رساندن صادرات نفت ایران غیرممکن است، اما این تحریم‌ها باعث می‌شود تا میزان صادرات کاهش پیدا کرده که با توجه به وابستگی ایران به درآمد‌های نفتی، این موضوع ممکن است برای اقتصاد مشکل‌آفرین باشد.
وی افزود: با توجه به تحریم‌های امریکا، مشتری‌هایی باقی می‌مانند که مراوده‌ای با امریکا ندارند که شامل پالایشگاه‌های کوچک هند یا چین خواهد بود.
به گفته این کارشناس، احتمالاً شرکت‌های ترکیه برای دریافت معافیت‌های بیشتر فشار می‌آورند، اما در صورت موافقت نکردن امریکا، از بازار ایران خارج خواهند شد.
به گفته بهروزی‌فر، تنها عاملی که می‌تواند بر بازار نفت تأثیرگذار باشد، احتمال اغتشاشات در منطقه است که در شرایط فعلی دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما اگر جنگی در خلیج‌فارس اتفاق بیفتد قیمت نفت می‌تواند به ۲۰۰ دلار هم افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوگانگی انتظارات در بازار نفت

حمایت همه جانبه مردم چین از شرکت هوآوی+فیلم

نقاط کور قمار نفتی ترامپ چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha