پژوهشگر اندیشکده آمریکایی:

ایران، خطر فوری و مهمی برای امنیت آمریکا نیست

 ایران، خطر فوری و مهمی برای امنیت آمریکا نیست

به گزارش سراج24، دولت آمریکا ادعا می‌کند که خواستار صلح با ایران است. اما برخی تحلیلگران آمریکایی معتقدند که سیاست فعلی آمریکا در برابر ایران، نه تنها به پیشبرد صلح کمک نمی‌کند، بلکه راه درگیری و تقابل را هموار می‌کند.
 در ماه آوریل دولت آمریکا دو اقدام بسیار مناقشه‌برانگیز انجام داد که موجب نگرانی بسیاری از ناظران شد. اواسط این ماه، کاخ سفید برای نخستین بار کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا قرار داد. اندکی بعد در همین ماه، معافیت‌های موقت فروش نفت ایران به هشت کشور را لغو و صفر کردن صادرات نفت ایران را به عنوان یک هدف تعیین کرد.
این دو اقدام، که هر دو بی‌سابقه هستند، تردید‌های جدی درباره مقاصد واقعی آمریکا در برابر ایران ایجاد کرد. مقامات رسمی آمریکا مدام می‌گویند دولت این کشور خواهان مذاکره با ایران برای حل‌وفصل اختلافات فیمابین است. اما این مقامات هرگز به این پرسش پاسخ نداده‌اند که گنجاندن نیروی نظامی رسمی یک کشور خارجی در فهرست تروریسم و قطع کامل درآمد عمده آن کشور، چگونه به حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات تهران و واشنگتن کمک می‌کند.
چنین پرسشی موجب مطرح شدن این شائبه شده است که دولت آمریکا عامدانه تمام راه‌های حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات را یکی پس از دیگری از میان برمی‌دارد تا گزینه‌ای جز درگیری مستقیم نظامی باقی نماند.
در پی گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نامه‌ای به همتایان خود در جهان، هشدار داد که آمریکا در حال زمینه‌سازی برای جنگ با ایران است. ظریف در نامه خود تاکید می‌کند که اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، ساختار حل‌وفصل مسالمیت‌آمیز منازعات و اختلافات بین المللی را نابود می‌کند. امری که در صورت تداوم می‌تواند راه‌های حل‌وفصل تنش‌های فعلی میان ایران و آمریکا را به تقابل مستقیم نظامی محدود کند.
برخی تحلیلگران آمریکایی، نگرانی مشابهی را مطرح می‌کنند. به عنوان نمونه، ژوزف سرنسیونه، رئیس صندوق پلاشرز، طی یادداشت مشترکی با معاونش در این صندوق، ماری کازینسکی، در وبگاه تحلیلی لوبلاگ نوشت: «دولت ترامپ، ایران را محاصره می‌کند. مقامات بلندپایه (این دولت)، با الهام گرفتن از تجربه جنگ عراق، (از ایران) تصویر یک رژیم تروریستی، یاغی و غیرقانونی ترسیم می‌کنند که "فعالیت‌های شرورانه" آن، علت تمام هرج و مرج در خاورمیانه است. آن‌ها می‌دانند چه کار می‌کنند. قبلا این را انجام داده بودند. آن‌ها برای جنگ زمینه‌سازی می‌کنند.»
به نوشته سرنسیونه و کازینسکی، بعید است که قطع کامل صادرات نفت ایران، به تسلیم یا فروپاشی نظام آن منجر شود بلکه به احتمال زیاد به جنگ منتهی خواهد شد. به عقیده این دو کارشناس، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هر دو با استفاده گزینشی از اطلاعات، سعی می‌کنند تهدید هسته‌ای و ارتباط ادعایی ایران با گروه‌های تروریستی نظیر القاعده را بزرگنمایی کنند. دقیقا همان کاری که دولت جورج بوش پسر با عراق در دوره صدام حسین کرد که نهایتا به جنگ ختم شد.
انتقاد از سیاست اعمال تحریم علیه ایران در برخی محافل سیاست خارجی آمریکا بیشتر شده است. چرا که از دیدگاه این محافل، تحریم‌های بی‌سابقه‌ای همچون تروریستی اعلام کردن سپاه و ممنوعیت کل صادرات نفت ایران، از این کشور «مجرمی» می‌سازد که هرگونه تعامل با آن، پیگرد‌های قانونی مهمی در پی خواهد داشت. کورت میلز، خبرنگار امور خارجی مجله نشنال اینترست، طی یادداشتی در این مجله، با بیان این نکته، نوشته است که تحریم‌ها ممکن است به جنگ با ایران ختم شود.
اقدامات ترامپ علیه ایران، آسیب‌ها برای مردم آمریکا را هم بیشتر کرده است. پس از اعلام لغو معافیت‌های نفتی، قیمت‌های جهانی نفت حدودا سه درصد افزایش یافت. امری که به احتمال زیاد روی قیمت بنزین در آمریکا تاثیر خواهد گذاشت. به خاطر همین هزینه‌هاست که بخشی از تحلیلگران بر این باور هستند، که آمریکا نباید تنش‌ها را با ایران تا این اندازه بالا ببرد. چرا که این امر بیش از اینکه به نفع آمریکا باشد، به آن ضرر خواهد زد. به همین دلیل، بانی کریستیان، پژوهشگر اندیشکده آمریکایی «دیفنس پریاریتیز»، پیشنهاد می‌کند که واشنگتن با تهران تعامل کند. کریستیان، طی یادداشتی در وبگاه «هیل»، نوشته است که ایران، خطر فوری و مهمی برای امنیت آمریکا نیست. هر چند که نظام این کشور برای آمریکایی‌ها نامطلوب است، اما از آنجا که ایران برای آمریکا «تهدید موجودیتی» نیست، آمریکا می‌تواند با آن همزیستی داشته باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دولت مصمم به رفع تحریم و حل مسایل کشور است

دولت با مذاکره عزتمندانه بارتحریم‌های ظالمانه را از دوش مردم برمی‌دارد

آمریکا آمادگی خود را برای لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام اعلام کرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha