آیا ترامپ گناهکار است؟

 آیا ترامپ گناهکار است؟

به گزارش سراج24، میثم سلیمانی| این روزها شکاف سیاسی در امریکا به مرحله‌ای بسیار سخت رسیده است. پس از انتشار گزارش رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات امریکا، دونالد ترامپ رییس‌جمهور این کشور جشن گرفت که هیچ تبانی میان کمپین او و روسیه وجود نداشته است. در طرف مقابل دموکرات‌ها این گزارش را نشانه‌ای از آن دیدند که باید ترامپ به دلیل جلوگیری از اجرای عدالت استیضاح شود. در حال حاضر این دیدگاه روز به روز در حال گسترش است و دموکرات‌ها به دنبال آن هستند که جریان استیضاح ترامپ را کلید بزنند. این شرایط به نحوی است که حتی تعدادی از نامزدهای حزب دموکرات برای حضور در رقابت سال 2020 نیز خواهان استیضاح ترامپ شده‌اند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا دموکرات‌ها می‌توانند فرآیند استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کنند و آن را به سرانجام برسانند؟ واقعیت آن است که دموکرات‌ها توانایی شروع فرآیند استیضاح را دارند اما توان به ثمر نشاندن آن را ندارند. به نوشته استفان کالینسون در سی‌ان‌ان، تاریخ می‌تواند یک معلم عاقل برای افراد باشد که درس‌های درست و ضروری ارایه می‌دهد. در مواجهه با این موضوع اگر دموکرات‌ها نتوانند درس تاریخ را به خوبی یاد بگیرند متهم به تکرار آن هستند.
به نظر می‌رسد دموکرات‌ها در حال سوق دادن خود به همان دامی هستند که جمهوریخواهان در سال 1998 و دوره ریاست‌جمهوری بیل کلینتون در آن افتادند و هزینه سنگین سیاسی را به امریکا وارد کردند. در حال حاضر دموکرات‌ها بیشتر اصرار دارند تحقیقات را بر جلوگیری از اجرای عدالت و همچنین پرونده مالیاتی ترامپ پیگیری کنند. هر چند نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان در صحبت‌هایی که اخیرا داشت سعی کرد به نوعی از مطرح کردن استیضاح به صورت مستقیم شانه خالی کند اما در طرف دیگر تعدادی از نامزدهای دموکراتی که دوشنبه‌ شب به سی‌ان‌ان آمده بودند، معتقد بودند که باید دموکرات‌ها به سمت استیضاح دونالد ترامپ پیش بروند و به اتهامات او رسیدگی کنند. اما نکته اینجاست که به نظر نمی‌رسد در حال حاضر افکار عمومی امریکا به دنبال یک چالش جدی و حقوقی برای استیضاح ترامپ باشد و اگر دموکرات‌ها با این فضای عمومی بخواهند به سمت استیضاح ترامپ پیش بروند سرنوشتی بهتر از جمهوریخواهان در دهه 1990 در انتظار آنها نخواهد بود. استفان کالینسون در مطلب خود عنوان می‌کند که اگر اندکی با آینده نگری به استیضاح نگاه کنیم شاهد آن هستیم که چندان استیضاح کلینتون در انتخابات سال 2000 برای جمهوریخواهان بد نشد. جمهوریخواهان هر چند به سختی و در شرایط سخت اما توانستند جایگاه دموکرات‌ها را در انتخابات سال 2000 متزلزل کنند تا پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شوند. زیرا تنها به فاصله دوسال تا انتخابات ریاست‌جمهوری این استیضاح انجام شد و شاید اگر این اتفاق رخ نمی‌داد الگور، معاون رییس‌جمهور و نامزد حزب دموکرات می‌توانست بدون دردسر پیروز رقابت با جورج بوش پسر باشد و تنها با اختلاف چند الکترال و یک انتخابات بحث‌برانگیز نتیجه را واگذار نکند.
در انتخابات سال 1976 نیز همین تجربه از سمتی دیگر تکرار شد. ریچارد نیکسون که در آستانه استیضاح در سال 1974 از سمت خود کناره‌گیری کرد، جیمی کارتر نامزد حزب دموکرات دوسال بعد توانست پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا شود. او به‌شدت نسبت به جمهوریخواهان و حزب حاکم کاخ سفید تاخت و اعلام کرد که ما می‌خواهیم بار دیگر حقیقت را بپذیریم و باور کنیم. اما تاریخ نمی‌تواند همیشه روی یک پاشنه قرار گیرد. گاهی تاریخ روی خوش خود را نشان می‌دهد و گاهی نیز تاریخ بدترین درس را می‌دهد. مطمئنا به راحتی نمی‌توان یک رییس‌جمهور را در شرایط استیضاح قرار داد و همواره نمی‌توان این موضوع را تضمین کرد که در شرایط استیضاح قرار دادن رییس‌جمهور بتواند یک مزیت حزبی را به صورت قطعی همراه داشته باشد. سناتور الیزابت وارن که وارد کارزار انتخاباتی شده اخیرا اعلام کرد که برخی تصمیمات باید فراتر از سیاست گرفته شود. او گفت: هیچ استثنای سیاسی در مورد قانون اساسی ایالات متحده وجود ندارد. اگر هر شخص دیگری در این کشور آنچه در گزارش مولر نوشته شده را انجام داده بود آنها او را دستگیر و زندانی می‌کردند. یک کاندیدای دیگر دموکرات سناتور، کامالا هریس نیز موضعی مشابه وارن را در سی‌ان‌ان اتخاذ کرد. او گفت که من معتقدم که کنگره باید اقداماتی را به سمت استیضاح انجام دهد. برنی سندرز نیز در نشست سی‌ان‌ان، هر چند مخالفتی با بحث استیضاح نکرد اما گفت بحث مداوم در خصوص استیضاح می‌تواند اولویت‌های دموکراتیک مانند مراقبت‌های بهداشتی، افزایش حداقل دستمزد و مقابله با تغییرات اقلیمی را از بین ببرد.
اما حامیان ترامپ بر این عقیده هستند که هیچ مدرکی برای تبانی میان تیم مبارزاتی رییس‌جمهور و روسیه در انتخابات سال 2016 وجود ندارد و ترامپ نیز از اجرای عدالت جلوگیری نکرده است. از همین رو فرآیند استیضاح می‌تواند ناعادلانه و غیرقابل اثبات باشد و این موضوع می‌تواند نتیجه‌ای جبران‌ناپذیر را برای دموکرات‌ها در پی داشته باشد.
در حال حاضر بحث بر سر این نیست که آیا ترامپ گناهکار است یا خیر بلکه این سوال مطرح می‌شود که آیا استیضاح یک ایده سیاسی درست از سوی دموکرات‌ها خواهد بود یا خیر؟ واقعیت آن است که استیضاح بدون یک توافق دوحزبی تنها یک فرآیند و بازی سیاسی خواهد بود که به آسانی نمی‌توان آن را به سرانجام رساند. در شرایط کنونی و با توجه به فضایی که پس از انتشار گزارش مولر به وجود آمده، دموکرات‌ها اگر وارد فرآیند استیضاح شوند عملا جمهوریخواهان را مجبور می‌کنند تا ماموریت نجات دونالد ترامپ را آغاز کنند. فرآیند برکناری نیکسون تنها به این دلیل موفقیت آمیز بود که یک اقدام دو حزبی در امریکا شکل گرفت به گونه‌ای که اگر یک رای‌گیری صورت می‌گرفت شاید به تعداد انگشتان یک دست سناتورهای امریکایی از او حمایت نمی‌کردند از همین رو تصمیم به استعفا گرفت. اکنون اگر دموکرات‌ها دست به استیضاح ترامپ بزنند هیچ دستاوردی نخواهد داشت به جز اینکه همه جمهوریخواهان پشت سر ترامپ قرار می‌گیرند و نه تنها نتیجه مثبت نخواهد داشت بلکه نتیجه عکس می‌دهد و انسجام پشت ترامپ بیشتر می‌شود. نکته ناخوانده تاریخ شاید همین جا باشد که هیچ رییس‌جمهوری نبوده که از استیضاح جان سالم به در برد و مجدد در انتخابات شرکت کند. از همین رو درس تاریخ برای این نسخه هنوز مبهم است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

رای دادگاه عالی آمریکا علیه ترامپ

دموکرات‌ها هم به برجام برنمی‌گردند/ نباید به پیام ترامپ توجه کرد

به آتش کشیده شدن پرچم امریکا در مقابل هتل بین المللی ترامپ

0 نظر

ارسال نظر

capcha