مدیریت سیلاب یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل

مدیریت سیلاب یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل

به گزارش سراج24، با توجه به حمایت ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری برای تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی دشت‌های سیلابی کشور در رده ۷ آب‌های زیر زمینی توسعه می‌یابد.

شرایط کشور ایجاب می‌کند که ذخیره آب مناسب زیرزمینی نیز داشته باشیم و حجم آب‌های زیرسطحی، آب‌های زیرزمینی و ژرف، باید به گونه‌ای باشد که بتوان برای روز‌های بحرانی روی آن حساب کردو به بیانی دیگر برای ما و نسل‌های آینده سفره‌های آبی موجود باید مدیریت و پایدار شوند.

در همین راستا یکی از روش‌ها برای توسعه آب زیرزمینی که توسط معاونت علمی و فناوری حمایت شده استفاده از روش‌های پخش سیلاب و سد‌های زیرزمینی است که از اتلاف آب و جاری شدن سیلاب جلوگیری کرده و آن را برای مصرف در اختیار قرار می‌دهد.

باید توجه داشت در مواقعی که ترسالی می‌شود باید به فکر تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی باشیم. یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل، هدایت و مدیریت سیلاب به سمت دشت‌ها و آبخوان‌ها با پخش سیلاب و آبخوان داری است که کمبود منابع زیر سطحی و زیر زمینی را جبران می‌کند.

بر اساس امار ارایه شده درهر منطقه‌ای که عملیات آبخوان‌داری و آبخیزداری اجرایی شده سیل در آن مناطق کمترین ضایعات را به بار آورده است. بدین واسطه آب به صورت طبیعی از طریق مراتع جنگل‌ها و تعدیل جریان در آبراهه‌ها وارد پروفیل خاک و آب‌های زیرزمینی شده است و سفره‌های زیر زمینی تغذیه شده و سیلاب تخریبی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سیل و رانش زمین سه هزار میلیارد ریال به راه‌های ارتباطی گلستان خسارت وارد کرده است

کدام بیماری ها پس از سیل شیوع پیدا می کنند؟

مردم سیل‌زده از شهر خود رانده شده‌اند، آسیب‌های روحی پس از سیل از زلزله دشوار‌تر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha