مدیریت سیلاب یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل

مدیریت سیلاب یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل

به گزارش سراج24، با توجه به حمایت ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری برای تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی دشت‌های سیلابی کشور در رده ۷ آب‌های زیر زمینی توسعه می‌یابد.

شرایط کشور ایجاب می‌کند که ذخیره آب مناسب زیرزمینی نیز داشته باشیم و حجم آب‌های زیرسطحی، آب‌های زیرزمینی و ژرف، باید به گونه‌ای باشد که بتوان برای روز‌های بحرانی روی آن حساب کردو به بیانی دیگر برای ما و نسل‌های آینده سفره‌های آبی موجود باید مدیریت و پایدار شوند.

در همین راستا یکی از روش‌ها برای توسعه آب زیرزمینی که توسط معاونت علمی و فناوری حمایت شده استفاده از روش‌های پخش سیلاب و سد‌های زیرزمینی است که از اتلاف آب و جاری شدن سیلاب جلوگیری کرده و آن را برای مصرف در اختیار قرار می‌دهد.

باید توجه داشت در مواقعی که ترسالی می‌شود باید به فکر تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی باشیم. یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل، هدایت و مدیریت سیلاب به سمت دشت‌ها و آبخوان‌ها با پخش سیلاب و آبخوان داری است که کمبود منابع زیر سطحی و زیر زمینی را جبران می‌کند.

بر اساس امار ارایه شده درهر منطقه‌ای که عملیات آبخوان‌داری و آبخیزداری اجرایی شده سیل در آن مناطق کمترین ضایعات را به بار آورده است. بدین واسطه آب به صورت طبیعی از طریق مراتع جنگل‌ها و تعدیل جریان در آبراهه‌ها وارد پروفیل خاک و آب‌های زیرزمینی شده است و سفره‌های زیر زمینی تغذیه شده و سیلاب تخریبی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

امداد در سیل و کرونا، کمک مومنانه و محرم ۹۹

سیل همدلی جهادگران با سیل زدگان رابُر

تلاش برای مقابله با«سیل»در خرم‌آباد

0 نظر

ارسال نظر

capcha