قول عمران‌خان به ایران

قول عمران‌خان به ایران

به گزارش سراج24، نخست‌وزیر پاکستان که روز یکشنبه نخستین سفر خود به ایران را از مشهد مقدس و زیارت حرم مطهر رضوی شروع کرده بود، دیروز به تهران آمد و با مقامات ارشد کشورمان دیدار و رایزنی کرد. مبارزه با تروریسم، افزایش سطح مبادلات اقتصادی و گفت‌وگو پیرامون برخی موضوعات منطقه‌ای از جمله فلسطین از محورهای سفر عمران‌خان به تهران بود. همچنین چند توافق مهم امنیتی و اقتصادی و امضای یک سند همکاری میان 2 کشور حاصل این سفر مهم بود.
به گزارش «وطن‌‌امروز»، با وجود همه توطئه‌های سال‌های اخیر، روابط 2 کشور مسلمان و همسایه ایران و پاکستان همواره روندی رو به رشد داشته است. تخریب روابط این 2 کشور هرچند به صورت جدی در دستور کار آمریکا و برخی کشورهای منطقه چون عربستان بوده اما با این حال با وجود برخی اختلافات بویژه در حوزه امنیت مرزها، ایران و پاکستان جزو کشورهای نزدیک به هم شناخته می‌شوند. این نزدیکی البته محدود به روابط سیاسی 2 کشور نیست و ایران در میان مردم پاکستان نیز محبوبیت زیادی دارد. بنا بر نتایج نظرسنجی یک موسسه آمریکایی در سال 1392، 69 درصد مردم پاکستان اعلام کرده‌اند نظر مثبتی نسبت به ایران دارند. بر همین اساس بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند عمران‌خان که قبل از انتخابات این کشور مواضع بسیار نزدیکی نسبت به ایران و جمهوری اسلامی ابراز کرده بود، در نخستین سفر خارجی خود به تهران می آید. هرچند برخی مسائل مانع از تحقق این موضوع شد اما با این حال نخست‌وزیر جدید پاکستان 2 روز پیش به ایران سفر کرد. عمران‌خان که سفر خود به ایران را از مشهد مقدس شروع کرده بود، روز یکشنبه نیمه شعبان پس از زیارت حرم امام رضا(ع)، با حجت‌الاسلام مروی، تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

توافق مهم 2 کشور علیه تروریسم
همچنان که نخست‌وزیر پاکستان در ابتدای سفر خود به ایران اعلام کرده بود، موضوع تروریسم به عنوان یکی از محورهای اصلی این سفر در دستور کار قرار گرفته بود و البته رایزنی‌های او در تهران، یک توافق امنیتی مهم نیز به دنبال داشت؛ ایجاد نیروی واکنش سریع مشترک در مرزها برای مقابله با گروه‌های تروریستی. عمران‌خان صبح دیروز از مشهد به تهران آمد و در مجموعه تاریخی - فرهنگی سعد‌آباد با استقبال حسن روحانی مواجه شد. شرکت در نشست هیات‌های عالیرتبه ایران و پاکستان که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد برنامه بعدی عمران‌خان بود. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر پاکستان، با بیان اینکه «فصل نوینی در سطح روابط و مناسبات تهران - اسلام‌آباد آغاز شده است»، تاکید کردند 2 کشور در تقویت بیش از پیش روابط در همه حوزه‌ها و همکاری و بویژه هماهنگی در زمینه مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه اتفاق نظر دارند. در این جلسه حسن روحانی با بیان اینکه آمریکا با مداخلات نظامی خود بیشترین خسارت را به اقتصاد و امنیت منطقه وارد کرده است، تصریح کرد: در شرایط کنونی کشورهای منطقه باید برای منافع خود مستقل و مستقیماً تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند. روحانی اقدام آمریکا در اعلام قدس شریف به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام جولان به‌عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی، تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک نیروی دفاعی رسمی، خروج از برجام و همچنین مواضعی که در زمینه تروریسم علیه پاکستان اتخاذ کرده را از اقدامات بسیار خطرناک آمریکا طی ماه‌های اخیر دانست و اظهار داشت: در شرایط کنونی کشورهای مستقل منطقه باید مثل ایران و پاکستان در کنار هم قرار بگیرند و برای ثبات و امنیت آینده منطقه و مقابله با توطئه‌ها، برنامه‌ریزی و اقدام کنند. رئیس‌جمهور همکاری ایران و پاکستان را در مبارزه با تروریسم مورد تأکید قرار داد و گفت: باید سطح این همکاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که تروریست‌ها کاملاً متوجه شوند که 2 کشور مصمم هستند قاطعانه با آنها مبارزه کنند.

قول عمران‌خان به ایران
عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز در این نشست با بیان اینکه اسلام‌آباد و تهران از اشتراک نظر فراوانی در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند و آینده از آن ایران و پاکستان است، گفت: تروریست‌ها تلاش دارند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان تفرقه و جدایی ایجاد کنند، لذا مصمم هستیم قاطعانه با تروریسم مبارزه کنیم و به نفع پاکستان می‌دانیم که اجازه ندهد از خاکش علیه ایران و همسایگانش استفاده شود. نخست‌وزیر پاکستان اهتمام کشورش برای تقویت و تحکیم روابط اقتصادی بین تهران و اسلام‌آباد را مورد اشاره قرار داد و گفت: پاکستان به دنبال یافتن مکانیسمی برای ارتقای مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف بویژه نفت و گاز است. نخست‌وزیر پاکستان تروریسم را بزرگ‌ترین مانع در تقویت روابط 2 کشور دانست و با تأکید بر اقدام عملی و قاطع پاکستان علیه گروه‌های تروریستی که از خاک آن کشور علیه ایران اقدام می‌کنند، گفت: سفر به جمهوری اسلامی ایران شروع جدیدی در روابط و مناسبات تهران و اسلام‌آباد است و اطمینان می‌دهم با اقدامات قاطع علیه تروریسم و همچنین عملیاتی کردن توافقات انجام شده، مشکلات پیش آمده کاملاً از بین خواهد رفت. عمران‌خان با تأکید بر اینکه کشورش از این به بعد هیچ‌گاه بخشی از ائتلاف جنگ نخواهد بود، تصریح کرد: از ابتدا مخالف دخالت و حضور نظامی آمریکا در افغانستان و عراق بودم و امروز نیز قویاً مخالف اشغال جولان و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و نیز خروج یکجانبه آمریکا از معاهده برجام هستم و آن را خلاف مقررات بین‌المللی می‌دانم. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر پاکستان در این نشست همچنین برای ایجاد نیروی واکنش سریع مشترک در مرزها برای مقابله با گروه‌های تروریستی توافق کردند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پاکستان استفاده از الگوی ایران دربرگزاری مراسم محرم را خواستار شد

پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی اقدامی قاطع انجام دهد

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گزارش‌های مربوط به تحریم از سوی آمریکا رد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha