CNN گزارش داد

تیرخلاص ترامپ به برجام

تیرخلاص ترامپ به برجام

به گزارش سراج24؛ شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مشغول بررسی اعمال فشارهای بیشتر بر ایران از جمله لغو معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است. ده روز پیش، شش سناتور جمهوریخواه خواستار لغو این معافیت‌ها توسط ترامپ شده بودند.

سی‌ان‌ان سه شنبه شب به نقل از منابع آگاه نوشت که مذاکرات برای تصمیم گیری در این مورد در حال جریان بوده، اما هنوز نتیجه نهایی گرفته نشده است. این گزارش مدعی شد، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید از جمله حامیان لغو معافیت‌های مرتبط با برنامه اتمی است ولی از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با چنین روشی مخالف است.

در صورت لغو این معافیت‌ها،‌کشورهایی مانند چین و روسیه دیگر قادر به مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران نیستند.

به گزارش سی‌ان‌ان شماری از کارشناسان حوزه فعالیت اتمی هشدار داده‌اند در صورتی که معافیت‌های مرتبط با فعالیت اتمی لغو شود، دیگر توافقی به نام برجام در کار نخواهد بود و ایران می‌‌تواند از آن خارج شود.

از سوی دیگر، موافقان لغو معافیت‌ها می‌گویند چنین کاری نشان می‌دهد دولت آمریکا به هیچ‌وجه با وضعیت فعلی و شکل توافق هسته‌ای همراه نیست.

کاخ سفید در تازه‌ترین دور از فشار بر ایران، روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم ترامپ برای تمدید نکردن معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی برای دیگر کشورها خبر داد و اعلام کرد آمریکا با عربستان و امارات متحده عربی برای تامین نیاز نفتی کشورها توافق کرده است.

به نظر می‌رسد ترامپ در حال بررسی تبعات تیر خلاص به برجام است. به ادعای مسئولان وزارت نفت عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران موجب توقف صادرات نفت نمی‌شود ولی بازگشتن تحریم‌های هسته‌ای عملا برجام را به یک توافق بدون دستاورد برای ایران تبدیل می‌کند.

ایران به هر قیمتی در برجام بماند!

سوزان دیمجیو، از اعضای ارشد بنیاد کارنگی می‌گوید ترامپ با خروج از برجام، آمریکا را وارد دوره‌ای از انزوای بین‌المللی کرد و اکنون با گذشت یک سال با وجود عدم نتیجه‌گیری بر شدت اقدامات خود افزوده است.

دیمجیو می‌گوید آشکار است که هدف دولت ترامپ همین است اما ایرانی‌ها به اندازه کافی باهوش هستند که این را بدانند و در این مرحله از انجام اقداماتی که به ضرر خودشان تمام خواهد شد، خودداری خواهند کرد.

چنین تفکری نیز در دولت و حامیان نیز به وضوح دیده می‌شود. آن‌ها معتقدند برجام به هر طریق ممکن باید حفظ شود حتی به قیمت حضور انفرادی ایران در برجام! به این ترتیب دیگر نمی‌توان به برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی نگاه کرد. غرب تمامی خواسته‌های خود را نقدا دریافت کرد و این در حالی است که به هیچ کدام از تعهدات خود در برابر ایران عمل نکرده است.

به عبارت دیگر برجام اسکلت اصلی دولت تدبیر و امید است و در صورت نابودی برجام دیگر توجیهی برای ادامه‌ی کار دولت حسن روحانی وجود ندارد. روحانی و ظریف در تلاش‌اند تا به هر قیمت ممکن نعش برجام را به دوش بکشند حتی در صورت شلیک تیر خلاص توسط دیوانه‌ای به نام ترامپ. ادامه‌ی این روند توسط دولت روحانی بسیار خطرناک است چرا که او و اطرافیانش منافع حزبی و جناحی را بر منافع ملی مقدم می‌دانند.

پیش‌تر نیز اعلام شده بود دموکرات‌ها در پیام‌های غیر مستقیم از روحانی خواسته‌اند تا به هر قیمتی در برجام باقی‌ بماند تا زمان انتخابات 2020 ریاست جمهوری امریکا فرا برسد. دموکرات‌ها با ابراز امیدواری نسبت به پیروزیشان در انتخابات، وعده‌ داده‌اند که برجام را مجددا اجرا خواهند کرد. البته دولت امریکا در همان دوران اجرای برجام نیز به تعهدات خود عمل نکرد و مشخص نیست براساس چه تضمینی چنین وعده‌ای به دولت ایران داده است؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سی‌ان‌ان: نارضایتی از عملکرد ترامپ در مبارزه با کرونا افزایش یافته است

ترامپ به دلیل درگیری با خبرنگاران کنفرانس خبری خود را ناتمام گذاشت

به آتش کشیده شدن پرچم امریکا در مقابل هتل بین المللی ترامپ

0 نظر

ارسال نظر

capcha