مسجد باید جامعه اسلامی را اداره کند

مسجد باید جامعه اسلامی را اداره کند

به گزارش سراج24،  نشست علمی تخصصی اساتید قرآنی با موضوع نقش جامعه قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی با حضور اساتید قرآنی و قرآن پژوهان و برخی از اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد در بیت علامه طباطبایی مفسر بزرگ قرآن کریم برگزار شد.

دبیر این نشست در ابتدا اظهارداشت: باید فعالیت های قرآنی را به گونه ای پیش بریم که بدانیم در چند سال آینده در گام دوم انقلاب تا چه حد پیشرفت داشته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد فاکر میبدی بیان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب از موارد مهمی است که به عنوان منشور انقلاب در ۴۰ سالگی دوم و نقشه پیش روی ما در راستای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی در عرصه داخلی و خارجی، به قدری ارزشمند و از جایگاه بالایی برخوردار است که همایش های بزرگ علمی می طلبد تا راهکارهای تحقق آن به لحاظ علمی و عملی بررسی شود

وی تاکید کرد: این بیانیه باید مورد کنکاش قرار گیرد تا ببینیم که چه باید کرد زیرا مباحثی که مقام معظم رهبری بیان کردند تغذیه خوبی برای مجامع علمی و آموزشی و پژوهشی ما است و انشاءالله شاهد عملی شدن آن شویم.

وی گفت: ما با مثلثی سر وکار داریم که سه زاویه دارد؛ ما می خواهیم ارتباط سه زاویه را با چالش هایی که رخ خواهد داد به صورت کارشناسی با هم بسنجیم تا گام نخست بیانیه گام دوم انقلاب رقم بخورد.

حجت الاسلام فاکر ادامه داد: سه زاویه شامل کارشناسان قرآنی و قرآن پژوهان، کانون های فرهنگی و هنری مساجد به عنوان یکی ازحلقه های وصل اقشار مختلف جامعه با یکدیگر و قرآن است.

وی گفت: باید به این سوال پاسخ دهیم که جایگاه و نقش علمی قرآن در تبیین زیرساخت های قرآنی در این بیانیه چیست و ارتباط اینها را با هم بررسی کنیم.

وی اظهارکرد: مسجد جایگاه قرآن است زیرا قرآن برای زندگی بشریت جامع است و از هر قشری هم در مسجد می آیند لذا این مکان هم جامع است و این دو جامعیت می تواند به هم پیوند بخورد و یک متخصص آموزش قرآن از جامعیت قرآن برای قشر خاصی استفاده کند.

دبیر این نشست تخصصی تاکید کرد: مسجد جایگاه قرآن است و اگر کار دیگری انجام می شود باید در راستای اقدامات قرآنی باشد و حتی اگر شاعری ترجمه و آموزه های قرآنی را به صورت شعر درآورد جایگاه آن شعر در مسجد هست.

وی گفت: هر کجا مسجدی ساخته شود نخستین کتابی که در آن می آید قرآن است و به عنوان نقطه مرکزی کتاب های دیگر شامل ادعیه، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به دور آن جمع و کتابخانه مساجد تشکیل می شود و هر قومیت، ملیت، طبقه و سن وسالی در قرآن و زبان قرآن مشترک هستند لذا جا دارد که نقش کانون های فرهنگی و هنری مساجد، کتاب قرآن، عنصر قرآن پژوهی و قرآن پژوهان مشخص شود و با اینها باید ببنیم چگونه می توانیم بیانیه گام دوم انقلاب را قرآن و بیانیه و مساجد را به هم متصل کنیم.

وی بیان کرد: هدف نشست این است که نقش مساجد و قرآن در تحقق گام دوم انقلاب از دیدگاه قرآن پژوهان و نحوه فعالیت مسجد و قرآن و قرآن پژوهان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مشخص شود.

در ادامه محمد رضا ستوده نیا از خادمان قرآنی نیز گفت: برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دو مرحله چشم انداز و مسائل کلی و دوم آسیب های جزئی باید مطرح شود است که هم اکنون آسیب هایی وارد شده است.

وی بیان کرد: در سیره رسول الله (ص) بسیار روشن است که ایشان علاوه بر مطرح کردن مسائل کلی بر جزئیات امور مردم هم وارد می شدند لذا باید در مورد دو جنبه اقدام شود

وی اظهارداشت: من زمانی پیشنهاد دادم در مساجد روزی یک صفحه قرآن خوانده شود البته شاید دیگران هم پیشتر گفته بودند و این کار سال هاست که انجام می شود و زمانی مطرح کردم که در مراکش و کشورهای دیگر صحیح بخاری را در ماه رمضان ختم می کنند چرا کافی خوانی نداریم و شنیدم چند سالی است که در قم اجرا می شود لذا یک اقدام در زندگی مردم وارد شده و این اثر گذار است.

ستوده نیا گفت: مساله دیگر این است که باید در القا و آموزش آیات قرآن، از هنر استفاده کرد به عنوان مثال مردم می گویند درعربستان چه زیبا قرآن می خوانند و توجه به اهل تسنن بودن هم ندارند.

وی به مساله مهم دیگر اشاره کرد و گفت: عامل بودن روحانیت در مساجد جوانان را جذب می کند که این امر باید بیشتر مدنظر قرار گیرد و تقویت شود زیرا باید مردم جذب مسجد شوند پیامبر با تلاوت قرآن توانستند در عرض زمان کوتاهی این جذب را داشته باشد.

مساجد برنامه محور شوند / مساجد ملجا و ماوای مردم باشد

وی ادامه داد: برنامه داشتن مساجد از اقدامات مهم است مسجد باید ملجا و ماوای مومنان و غیرمومنان باشند اگر احساس بی پناهی مادی و معنوی کرد باید پناه همه باشد.

این فعال قرآنی گفت: گاهی ما آنقدر شاخ وبرگ ها را زیاد می کنیم که مردم از آن دور می شوند به عنوان مثال آنقدر قرآن را بزرگ می کنیم که مردم می گویند ما و قرآن؟ اما محافل اهل بیت (س) در دل مردم ما نهادینه شده و باید مردم به قرآن و اهل بیت (س) احساس نزدیکی کنند.

مسجد باید جامعه اسلامی را اداره کند

در ادامه سعید سعادتی معاون برنامه ریزی و توسعه ستاد عالی کانون های فرهنگی وهنری مساجد کشوی به نیابت از ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه صوت زیبا یا محافل قرآنی در دیگر کشورها نتوانسته حاکمیت قرآن را در آن کشورها اجرایی کند، تاکید کرد: مسجد باید جامعه اسلامی را اداره کند و ما در این راستا قدم برداریم.

نزدیک به دو میلیون جوان و نوجوان در سامانه کانون های فرهنگی وهنری مساجد ثبت نام کرده اند باید راهکار داشته باشیم تا این جوانان مشتاق را نگهداریم و این تعداد را گسترش دهیم.

در یک آسیب شناسی از چهار دهه انقلاب درمی یابیم که متولیان مسجد با دستان خود هیات های مذهبی را با مجوز دادن از مساجد جدا کردیم و موسسات قرآنی را بیرون مسجد بردیم و حالا باید به فکر ساختمان و بیمه آنان باشیم.

وی با تاکید براینکه ارتباط مدارس و مساجد باید تنظیم شود گفت: طرح مسجد مدرسه و خانواده را برای نزدیک ۵۰۰ مسجد اجرایی می کنیم که به این منظور همه دستگاه ها از جمله بسیج، امور مساجد، سازمان اوقاف وامور خیریه، سازمان تبلیغات پای کار هستند که امیدواریم بتواند به همه مساجد تسری پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی پایان هفت بند مواردی را به صورت چکیده این نشست بیان کرد که شامل: مبانی بیانیه دوم انقلاب تبیین و ترسیم شود، برخی موارد در سخنان رهبری باید عملی و مستقیم بیان شود، برخی موارد در بیانیه گام دوم انقلاب باید به صورت غیرمستقیم در مسجد ارائه شود و سطح مطالبه گری مردم افزایش یابد، مسجد در مسیر اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی اسلامی وارد عمل شود، جذب حداکثری جامعه در مساجد مد نظر قرار گیرد، موسسات قرآنی و همه فعالیت های قرانی مسجد محور شود مسجد به فعایت های جانبی هم توجه داشته باشد و سطح مساجد در این راستا ارتقا یابد.

لازم به ذکر است که در این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب از قرآن پژوهان و رئیس دانشگاه علوم ومعارف قرآن، مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق یوسفی مقدم رئیس پژوهشکده قرآن کریم و حجت الاسلام سعید روحانی مسئول دبیرخانه کانون فرهنگی و هنری مساجداستان قم به صورت مفصل به سخنرانی پرداختند.

در پایان جلسه کتاب خلاصه تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی که حاوی ۲۵ هزار نکته قرآنی به صورت چکیده است و راهنمای کسانی است که می خواهند اشارات قرآنی را دریابند از سوی دارالقرآن علامه طباطبایی تقدیم اساتید قرآنی و شرکت کنندگان حاضر در جلسه شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مقاومت و روحیه جهادی دو مولفه مهم در تحقق تمدن نوین اسلامی است

پیام تسلیت سرلشکر جعفری به مناسبت درگذشت مادر شهید «همت»

همایش ملی مجازی فعالان عرصه اربعین برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha