بقای ترامپ در گرو تحریم‌های ایران

ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 به تحریم ایران نیاز دارد

ترامپ برای پیروزی در انتخابات 2020 به تحریم ایران نیاز دارد

به گزارش سراج24؛ برای افرادی که امریکا را سمبل قدرت در دنیا می‌دانند جالب است که بدانند همه‌ی جنجنال‌های چند روزه‌ی اخیر ترامپ به دلیل نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است. این انتخابات مقارن است با روز 13 آبان سال 1399؛ و ترامپ تا آن روز فرصت دارد برای ادامه‌ی حضور خود در کاخ سفیدُ هرچه در چنته دارد رو کند.

تحلیلگر سایت "اویل‌پرایس" در مقاله خود به انتخابات پیش‌روی آمریکا نیز اشاره کرده است. کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا از هم اکنون آغاز شده است. تیم دایس معتقد است که سیاست ترامپ در قبال تحریم نفتی ایران یک شمشیر دولبه است.

در این تحلیل به عنوان نمونه به سخنان اخیر مایک پمپئو اشاره شده است. مایک پمپئو در جلسه خود با نمایندگان کنگره بر ادامه سیاست تحریم‌های حداکثری ایران تاکید کرده بود. ترامپ بر آن است تا با تشدید تحریم‌های ایران و به صفر رساندن صادرات نفتی ایران، حکومت این کشور را وادار به تسلیم کند.

از سوی دیگر، افزایش بهای نفت خام در زمانی که رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا آغاز شده است، به باور تحلیلگر یاد شده می‌تواند تاثیری منفی بر میزان استقبال مردم آمریکا از ترامپ در پی داشته باشد.

اکنون چند روز پیش از فرارسیدن پایان مهلت ۱۸۰ روزه معافیت هشت کشور، نگاه‌ها متوجه کاخ سفید و تصمیم دولت ترامپ در مورد تمدید یا عدم تمدید این معافیت‌هاست.

تیم دایس مقاله خود را چنین به پایان می‌برد: «آقای رئیس جمهور در این تصمیم‌گیری بخت یارتان باشد. چون به آن نیاز خواهید داشت.»

امریکا مدعی شده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما از همان ابتدا در اجرای این سیاست شکست خورد و در نهایت در ماه نوامبر مجبور شد هشت کشور شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان را به مدت ۶ ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف کند. این معافیت‌ها در اردیبهشت به پایان می رسد.

واشنگتن پست نوشت که به گزارش این روزنامه، هند و چین در حال حاضر بزرگترین واردکنندگان نفت از ایران هستند. اگر این کشورها با خواسته های ترامپ همراهی نکنند ممکن است روابط دوجانبه این کشورها با آمریکا دچار تنش شده و به موضوعات دیگری مانند تجارت سرریز کند. این گزارش همچنین حاکی است، آمار و گزارش های تحلیلگران غیردولتی حاکی است که صادرات نفت ایران در اوایل سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

پیش از این نیز یک روزنامه آمریکایی با هشدار درباره عواقب عدم تمدید معافیت های نفتی و فشار بیشتر به ایران در گزارشی نوشت که تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه کاراکاس و تهران، خطر آشفتگی بازارهای نفتی جهان را به همراه دارد.

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌‌تایمز» نیز گفت: که مقامات آمریکایی با اعمال فشار به چین و هند برای قطع یا کاهش شدید خرید نفت از ایران و ونزوئلا، در حقیقت به دنبال قطع شاهراه اقتصادی دو کشوری است که از نظر واشنگتن ثبات غرب آسیا و آمریکای لاتین را تهدید می‌کنند.

بنا به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز اینگونه اقدامات واشنگتن احتمالاً به آشفتگی بازارهای جهانی و در پی آن تیره شدن روابط با چین و هند و یا افزایش قیمت بنزین در آمریکا منجر خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید، سردرگمی‌ها در خصوص اینگونه اقدامات آمریکا موجب شده است که کشورهایی که معافیت خرید نفت ایران را دریافت کرده بودند وارد بحث‌های جدی با دولت ترامپ شوند زیرا طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد تا 2 می (12 اردیبهشت ماه) در خصوص تمدید معافیت خرید نفت از ایران برای کشورهای چین، هند و سه کشور دیگر تصمیم‌گیری کند.

نیویورک‌تایمز در گزارش خود نوشت که توقف محموله‌های نفتی می‌تواند منابع جهانی نفت را تضعیف کند و قیمت‌ نفت را در این برهه از زمان که اقتصاد جهان روند رو به کاهشی دارد، افزایش دهد.

واکنش چین به عدم تمدید معافیت‌ها

وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود با تحریم‌های آمریکا را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: پکن همواره مخالفت خود را با اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده است.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین هم در این باره گفت: همکاری‌های دوجانبه چین و ایران مطابق با قانون است.

عراق تابع تصمیم اوپک است

سخنگوی وزارت نفت عراق امروز- دوشنبه- اعلام کرد که این کشور به توافق اوپک و متحدانش برای کاهش عرضه جهانی نفت پایبند است و هر تصمیمی برای افزایش یا کاهش تولید باید توسط اوپک و به صورت گروهی اتخاذ شود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ «عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق امروز -دوشنبه- در پاسخ به پرسش این خبرگزاری درباره آمادگی بغداد برای افزایش تولید نفت به منظور جبران کاهش عرضه ایران گفت: «عراق هیچ تصمیم انفرادی برای جبران کمبود بازار نفت به هر دلیلی که باشد، نخواهد گرفت.»

وی تأکید کرد که عراق به توافق اوپک و متحدانش برای کاهش عرضه جهانی نفت پایبند است و هر تصمیمی برای افزایش یا کاهش تولید باید توسط اوپک و به صورت گروهی اتخاذ شود.

 

ناراحتی عربستان از ناهماهنگی امریکا

آمریکا سال گذشته، هم‌زمان با شروع تحریم‌های نفتی ایران و برای مانع شدن از افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی از عربستان خواسته بود تولید نفت خود را افزایش دهد.

عربستان نیز در هماهنگی با دولت آمریکا اقدام به افزایش تولید نفت خود نموده بود. این در حالی است که آمریکا درباره سیاست قائل شدن معافیت برای هشت کشور از معامله نفتی با ایران با متحد منطقه‌ای خود یعنی عربستان مشورت نکرده بود. اعلام معافیت ۱۸۰ روزه این هشت کشور مسئولان عربستان را غافلگیر کرد. همین موضوع باعث آن شد که تولید مازاد بر نیاز نفت در بازار منجر به کاهش بهای نفت گردد.

در همان دوران بود که خبر کسری بودجه عربستان و ریزش دیواره‌ی برخی از چاه‌های نفت عربستان به دلیل برداشت بی‌رویه‌ی نفت خبرساز شده بود.

باتوجه به موارد یاد شده به نظر می‌رسد ترامپ تلاش دارد خود را به عنوان ضد ایرانی‌ترین رئیس جمهور امریکا در دل لابی‌های صهیونیست جا بزند. ترامپ که این روزها با خطر استیضاح دموکرات‌ها مواجه است؛ می‌کوشد تا متحدینی قدرتمند (‌لابی‌های صهیونیست) در عرصه‌ی سیاست بدست آورد. ترامپ می‌داند که تنها راه نجاتش استفاده از پول سعودی‌ها و لابی سیاسی قدرتمند صهیونیست‌ها است. به این ترتیب است که می‌توان گفت سرنوشت مردم امریکا به سرنوشت تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گره خورده است. امریکایی که زمانی حکومت ایران را تعیین می‌کرد امروز در وضعیتی قرار گرفته که سرنوشت رئیس دولتش در گرو تصمیمات ایران است.

صادرات نفت ایران متوقف نمی‌شود

تجربه نشان داده است احتمال صفر شدن صادرات نفت ایران تقریبا صفر است. رامین مهمان‌پرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در این رابطه به آرمان گفت: «ممکن است آمریکایی‌ها تا حدودی بتوانند در مسیر صادرات نفت ایران وقفه ایجاد کنند اما به صراحت این مساله را مطرح می‌کنم که آنها هیچ‌گاه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. امکان حذف نفت ایران از بازار انرژی دنیا چیزی نزدیک به صفر است.»

در پیگیری خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در یافتن پاسخی برای این سؤال که "اگر معافیت‌های نفتی 8 کشور خریدار نفت از ایران، از سوی آمریکا تمدید نشود، چه اتفاقی برای صادرات نفت ایران خواهد افتاد؟"، یک مقام آگاه در مجموعه وزارت نفت به خبرنگار تسنیم گفت: "چه معافیت‌ها ادامه یابد و چه ادامه نیابد، صادرات نفت ایران در هیچ شرایطی صفر نخواهد شد؛ مگر آنکه مقامات ایران در شرایطی تصمیم به توقف صادرات نفت بگیرند که چنین شرایطی فعلاً مطرح نیست".

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

احیای اقتصاد و خنثی سازی تحریم در دستور کار قرار گیرد

گزارش علی باقری از روند گفتگوهای مرتبط با رفع تحریم‌ها

موضوع قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha