شرکت آبفا اهواز در اثر سیلاب متحمل ۵۰۰ میلیارد ریال زیان شده است

 شرکت آبفا اهواز در اثر سیلاب متحمل ۵۰۰ میلیارد ریال زیان شده است

به گزارش سراج24، اردشیر شاهمرادی، معاون بهره برداری شرکت آبفا اهواز در شورای سلامت شهرستان اهواز در فرمانداری این کلانشهر با بیان اینکه همزمان با آغاز بارندگی‌ها از سال گذشته ریزش بخش‌های وسیعی از خطوط شبکه فاضلاب این کلانشهر آغاز شد، گفت:، ولی با سیلاب اخیر این روند ۱۰ برابر افزایش یافت.

وی تصریح کرد: ۵۶ نقطه در سراسر کلانشهر اهواز دچار ریزش شبکه فاضلاب شده و تنها راهکار برای رفع این مشکل به کارگیری پیمانکار به منظور اصلاح نقاط دچار ریزش است.

شاهمرادی بیان داشت: شبکه فاضلاب شهر اهواز عموما فرسوده و مربوط به ۳۰ تا ۵۰ سال گذشته است که در آن دوره لوله‌های بتنی، پوشش پلی اتیلن نداشتند و به همین دلیل به مرور زمان دچار ریزش شده اند.

معاون بهره برداری شرکت آبفا اهواز اظهار کرد: برای رفع مشکل کنونی ۱۴ پیمانکار در حال تجهیز کارگاه هستند و قرار است هرکدام عملیات ۲ تا ۳ نقطه را آغاز کنند و با برآورد اولیه صورت گرفته به ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این کار نیاز داریم، ولی پیش بینی می‌شود این مبلغ در برآورد‌های بعدی به ۲ برابر میزان مورد نیاز افزایش پیدا کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این پیمانکاران بدون قرارداد و با ترک تشریفات در حال کار کردن هستند، اذعان داشت: برای تامین منابع لازم و همچنین رفع نگرانی دستگاه‌های نظارتی اخذ مجوز‌های قانونی برای انعقاد قرار داد با پیمانکاران در حال پیگیری است.

اردشیر شاهمرادی افزود: همچنین در بخش آب نیز شرکت آبفا اهواز در اثر سیلاب متحمل ۵۰۰ میلیارد ریال زیان شده است.

شاهمرادی در ادامه گفت: مشکل اول ما در شهر اهواز این است که طی چندسال گذشته ابتدا شبکه داخلی انشعابات ایجاد شدند، بی آنکه کلکتور‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ اصلی نصب نشوند.

شاهمرداری اظهار کرد: بعد از انجام این اقدامات اشتباه، شبکه‌های انشعاب ایجاد شدند و با هدف دفع فاضلاب منهول پمپ زده شد در صورتی که نتیجه طبیعی این روند، رسوب گذاری فاضلاب و مشکلات متعدد بعدی برای شهر است.

وی با اشاره به اینکه در دیگر شهر‌ها اول تصفیه خانه و همزمان کلکتور، ایستگاه‌های پمپاژ و بعد شبکه ایجاد می‌شود، بیان داشت:، اما در تمام حاشیه اهواز ابتدا شبکه فاضلاب ایجاد شده است.

معاون بهره برداری شرکت آبفای اهواز افزود: برای ایجاد کلکتور‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ برنامه ریزی‌هایی صورت گرفته، اما اجرایی شدن آن‌ها نیاز به اعتبارات دارد که در این خصوص ۲ بار مساله تامین فاینانس مطرح شد که به رغم برگزاری ۳ نوبت مناقصه این فاینانس‌ها به نتیجه نرسیده اند.

اردشیر شاهمرادی با تاکید بر اینکه اگر این فاینانس‌ها اجرایی شوند مشکلات شهر اهواز در زمینه فاضلاب تقریبا قابل حل است، اذعان داشت: در طرح جامع فاضلاب کلانشهر اهواز ۳۰ ایستگاه پمپاژ و بیش از ۴۰ کلکتور تعریف شده و در صورتی که ۳۲۰ میلیارد ریال از ردیف اعتبارات حفاظت کیفی کارون به شرکت آبفای اهواز اختصاص می‌یافت، مشکلات پنج نقطه اصلی اهواز برطرف میشد و ۸۰ درصد مشکلات به وجود آمدهدر سیل اخیر در سطح شهر، رخ نمی‌داد.

وی افزود:، اما این اعتبار اختصاص داده نشد و همه مناقصات در این رابطه باطل شدند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

احتمال وقوع سیل در تهران دور از انتظار نیست

حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند باید دوباره بازنگری شود

خسارت چشم‌گیر سیل به تأسیسات نفتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha