افزایش ۵۰ درصدی یارانه دانشجویی در نمایشگاه کتاب تهران

افزایش ۵۰ درصدی یارانه دانشجویی در نمایشگاه کتاب تهران

به گزارش سراج24، احمد شاکری مدیر بخش بین الملل نمایشگاه در مراسم بازدید از آماده سازی نمایشگاه کتاب که صبح امروز (شنبه)  برگزار شد، گفت:بخش خارجی نمایشگاه کتاب از کشور سوریه شروع می‌شود و تا چین ادامه دارد.۲۰نفر تصویرگر و نویسنده همراه کشور چین است و ۷۸ناشرو هیات۱۵۰نفری با کشور چین به نمایشگاه می‌آیند که فضایی بالغ بر ۶۰۰متر در اختیار کشور چین قرار گرفته است.

وی افزود: براساس پروتکلی که در سال۲۰۱۶امضا شد ایران در سال۲۰۱۷مهمان ویژه نمایشگاه چین‌بود و چین نیز در سال۲۰۱۹مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است و۴۰۰۰کتاب را تدارک دیده است.

شاکری ادامه داد:فرهنگ چین و صنایع دستی این کشور دربخشی از غرفه مهمان ویژه به نمایش گذاشته می‌شود. امید است که با توجه به تعامل ناشران ایرانی و سایرکشور‌های حاضر در نمایشگاه، شاهد حضور پر رنگ ایران در بازار‌های جهانی باشیم.

وی در خصوص موضوع بورسیه هم گفت:۱۰کشور از جمله صربستان، روسیه، ترکیه و عراق از تسهیلات نمایشگاه کتاب به صورت رایگان استفاده کنند. 

داریوش نویدگویی مدیر کمیته علمی فرهنگی نمایشگاه کتاب گفت:بحث کمیته علمی فرهنگی۱۰ شاخه مختلف دارد و ما سعی کردیم شرایطی را ایجاد کنیم که ظرفیت همه استان‌ها دیده شود. کارنامه نشر و نشست‌های تخصصی هم جزو فعالیت‌های کمیته فرهنگی و هنری هستند.

وی با بیان اینکه ما بیش از۲۰۰برنامه را پیش بینی کردیم،گفت: رونمایی از تازه‌های کتاب خواهیم داشت و جلسه‌های پرسش و پاسخی با حضور نویسندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه برگزار می‌کنیم. ما امروز تصور می کنیم که صنعت نشر و کتاب در مقایسه با فضای مجازی مظلوم است، اما در واقع اینطور نیست و مردم به کتاب علاقه دارند البته اگر می گوییم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فرهنگ است به این معنا نیست که سایر نهاد‌ها نباید به این حوزه بپردازند.

مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه کتاب تصریح کرد:امروز می بینیم که نهاد‌های مختلف در قالب برگزاری نمایشگاه به حوزه فرهنگ می‌پردازند، اما ما انتظار بیشتری از آن‌ها داریم.

مهدی اسماعیلی راد مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب گفت:۱۴۵۰ناشر برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کردند که۹۵۰تا۹۸۰ نفر از آن‌ها موفق به حضور در نمایشگاه شدند؛ نرم افزاری نیز برای تخصیص متراژ به ناشران در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد:۳۰۰متر برای آسانسور در نظر گرفته شده و ۱۰۰متر نیز برای کار‌های عمرانی در اختیار مصلی است که به نمایشگاه اختصاص پیدا نکرد.

اسماعیلی راد گفت:امسال در بخش ناشران آموزشی۹۷ناشر با ۱۷۴۴۵عنوان کتاب، در بخش دانشگاهی ۴۲۸ناشر با۶۷هزار و۱۳هزار عنوان کتاب، در بخش ناشران کودک و نوجوان ۲۵۱ناشر با۲۴هزار و۱۳عنوان و در بخش ناشران عمومی ۹۸۸ناشر با ۱۴۱هزار و ۸۶۱عنوان کتاب به نمایشگاه کتاب تهران آمده اند.

وی بابیان اینکه تراز۵رواق شرقی نیز به بخش کودک اختصاص پیدا کرد و ما امروز در بخش کودک، موکت نداریم،گفت: در اینجا به حساب هر راه پله‌ای که به بخش کودک می‌آید ورودی داریم.

مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب بیان کرد:سال گذشته شهرداری شعار نمایشگاه بدون خودرو را داشت و امسال بخشی از این شعار به ناشران تسری پیدا کرده است.بنابراین فقط۸۰۰تا۱۰۰۰خودرو فضای پارکینگ دارند. مترو نیز قول افزایش ساعت کار را داده و ایستگاه اتوبوس نیز از پایانه بهشتی به مقابل بخش دانشگاهی منتقل شده است.

افزایش ۵۰ درصدی یارانه دانشجویی

ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:در حوزه یارانه دانشجویی۵۰درصد افزایش داشتیم و بن اساتید و دانشجو‌ها نیز یارانه‌ها دو برابر شد.

وی ادامه داد:امسال دانشجویانی که یارانه کتاب دارند می‌توانند با کارت ملی هوشمند نیز به عنوان بن کارت نمایشگاه استفاده کنند.آنها می‌توانند از یارانه بدون استفاده از بن کارت استفاده کنند و ما به سوی حذف فیزیکی بن کارت می‌رویم.

دهقانکار گفت:ما امسال در معاونت امور فرهنگی به دنبال هدفمندی یارانه‌های نشر رفتیم و سیستمی را در نمایشگاه پیاده می کنیم که نقد کردن بن کارت‌ها به حداقل برسد البته این به معنای به صفر رسیدن تخلفات در سال جاری نیست و امید است که در سال آینده به این هدف برسیم. امسال رقم بن کارت‌های اهل قلم افزایش داشته، اما اهل قلم به نوعی دسته بندی شده اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حضور دانشجویان مقابل سفارت لبنان

دومین جشنواره رسانه‌ای «نبأ» ویژه دانشجویان سراسر کشور برگزار می‌شود

هشتک| ماجرای دانشجویان ایرانی و ویروس کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha