عشق، راه رسیدن به امام زمان (عج)

عشق، راه رسیدن به امام زمان (عج)

به گزارش سراج24، نیمه شعبان رسید. مثل هر سال در نیمه شعبان عطر مهدوی در جهان می‌پیچد و حال و هوای منتظران حضرت حجت (عج) متفاوت از دیگر روز‌ها می‌شود. به راستی که این تغییر حال نشان از عشق غیر قابل وصف به مهدی موعود (عج) شریف است. عشق به امام عصر (عج) یکی از ارکان ولایت پذیری و عاقبت به خیری زیر پرچم ولایت است. اگر این عشق نباشد، پیوند، ولی و مومن، شکل نمی‌گیرد و مسیر بنده به انحراف کشیده خواهد شد. مرحله نهایی و درجه آخر محبت را عشق گویند. مفهوم جامع عشق عبارت است از نهایت خواستن حقیقتی (معشوق) که از نظر جمال و کمال برای خود آدمی عالی ترین آرمان تلقی شده است.

دنیا مولودی مانند امام زمان (عج) ندیده است

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی ادیب یزدی کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی درباره عشق به امام زمان(عج) و تاثیر آن در تعالی انسان به خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ما در نیمه شعبان شاهد به دنیا آمدن فرزندی از فرزندان رسول خدا (ص) هستیم که جهان چنین مولودی را سراغ نداشته و ندارد؛ چراکه از حیث ماهوی و ذاتی شبیه و مانندی به حضرت بقیه الله الاعظم (عج) سراغ نداریم. هم مدت غیبت حضرت حجت (عج) بسیار طولانی شد؛ هم بشریت لحظه به لحظه تشنه‌تر از قبل نسبت به ظهور ایشان می‌شود. گویی انسان‌ها بیش از گذشته برای درک حقایق مهدوی تلاش می‌کنند.

حضرت ولیعصر (عج) محصول شجره توحید

وی افزود: با برنامه ریزی حکیمانه حضرت حق تعالی، وجود مقدس امام زمان (عج) کاری کرد که ایشان محصول شجره نورانی توحید شود، یعنی خدا وجود مکرم حضرت مهدی (عج) را برای چنین روزگاری ذخیره کرد تا اوج تشنگی برای عدالت در میان مردم جهان شکل بگیرد.

عشق، نخستین راه برای اتصال به امام

این کارشناس مذهبی در ادامه به ارکان پیوند شیعه با امام معصوم اشاره کرد و گفت: درباره ویژگی‌های جامعه منتظر موضوعات مختلفی بیان شده است، اما آنچه می‌تواند، درک درستی از انتظار به ما بدهد یک سوال است؛ شما خودتان وقتی منتظر وقوع یک امری باشید چه می‌کنید؟ اولا یک شوق عجیبی در وجود خودتان حس می‌کنید، به گونه‌ای که مسافر سفر کرده خودتان را هر چه زودتر دریابید؛ سپس سعی می‌کنید فضا را به گونه‌ای آماده کنید که مسافر هنگام بازگشت از آن فضا، لذت ببرد. هر بدی فضا را خالی می‌کنید، چراکه می‌خواهید نهایت رضایت مسافر عزیزی که به زودی از راه برسد را جلب کنید.

منتظر نیست کسی که عزیزترین عشقش امام زمان (عج) نباشد

حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی ادامه داد: جامعه منتظر مانند یک فردی است که در انتظار معشوق خود است. در درجه اول باید در وجود خودمان یک اشتیاق ویژه، بهجت خاص و گرایش بسیار متعالی و نورانی را نسبت به حضرت مهدی (عج) ایجاد کنیم. یعنی وجود ما مملو از یاد آن بزرگوار و مهر و عشق ورزی به ایشان باشد. نمی‌شود ما منتظر تشریف فرمایی مولا باشیم، اما حواسمان به جای دیگر مشغول شود. پیامبر اکرم (ص) فرمودند، به من ایمان نیاورده است، کسی که من عزیزترین کس او نباشم. در عصر غیبت دقیقا مصداق همین روایت، حضرت بقیه الله (عج) هستند. منتظر نیست کسی که عزیزترین عشقش حضرت حجت (عج) نباشد.

نباید امام زمان را به اندازه پدر و مادر دوست داشت!

این پژوهشگر دینی موضوع عشق به، ولی امر (عج) را امری گسترده و با اهمیت دانست و تصریح کرد: باید کاری کنیم که عشق به آن حضرت و گرایش به ایشان در وجودمان موج بزند. نه اینکه ما ایشان را همان گونه دوست داشته باشیم که پدر، مادر و همسرمان را دوست داریم. این علاقه دنیایی کافی نیست. عشق ما به آن حضرت به این معناست که ما تمام سعادت و رستگاری را در وجود آن حضرت ببینیم و پیدا کنیم. این علاقه به وسیله علم، معرفت، معلومات نسبت به امام و اطلاعات به دست می‌آید. باید اطلاعات فردی و روایی از حضرت حجت (عج) داشته باشیم. برایمان مهم باشد که چه چیزی ایشان را خوشحال و چه چیزی ایشان را ناراحت می‌کند. باید همیشه در ذهنمان باشد که الان حضرت حالشان خوب است. ایشان کجاست و شب و روزش را چگونه می‌گذراند؟ باید این موضوعات مهم باشد که همیشه دنبال آن باشیم که معشوق خودمان را از خود راضی کنیم. همان طور که در عشق‌های زمینی دنبال خوشحال کردن معشوق هستیم، نیاز داریم که هزار برابر بیشتر عشق به حضرت ولیعصر (عج) را تجربه کنیم.

علاقه به معصوم، یک عشق معمولی نیست

وی ادامه داد: باید عشقی در وجود خودم ایجاد کنم که بی نظیر است. عشق به امام یک عشق معمولی نیست. همانطور که در زیارت آل یاسین می‌خوانیم، «السَّلاَمُ عَلَیْکَ حِینَ تُصَلِّی؛ سلام بر کسی که نماز می‌خواند». من حداقل از حالت کلی امامم با خبر باشم؛ لااقل بدانم آقا حالشان خوب است یا نه. این نکاتی است که باعث می‌شود ما نسبت به امام زمانمان آگاه شویم. واقعا ما نسبت به ایشان آن گرایشی که باید و شاید را نداریم. چه شود، نیمه شعبان فرا برسد و یادی از حضرت کنیم.

بعضی از مراسم‌های نیمه شعبان خار در چشم امام زمان (عج) است

این کارشناس مذهبی در پایان با انتقاد از برخی هیات های مذهبی، گفت: بعضی‌ها هم مراسم سرور در نیمه شعبان را همراه با گناه می‌کنند. امروزه برای حضرت جشن نامتعارف می‌گیرند که این اتفاق خار در چشم حضرت مهدی (عج) است. باید جو جامعه را به سمت ارزش‌های معنوی ببریم. در بسیاری از مجالس وقتی ما صحبت می‌کنیم، حرف هایمان را گوش می‌کنند، اما انگار در آن‌ها اثر ندارد؛ خیره به ما نگاه می‌کنند، انگار به حرف‌های ما شک دارد؛ این شک در نهایت ناامیدی می‌آورد. جامعه مهدوی جامعه مملو از امید است و به هیچ وجه نشانی از یاس در آن نیست. اگر امیدوار باشیم برای هم فداکاری می‌کنیم؛ البته ملت ما برخورد خوبی با یکدیگر دارند، اما در جزئیات نیاز به اصلاح اساسی دارند؛ این موضوعات ظهور را عقب می‌ اندازد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هرگونه خدمت به قم خدمت به امام زمان(ع) و تشیع است

مسجد مقدس جمکران ۱۰۶۸ ساله شد

نماهنگ| و این روزای بارونی بیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha