انتظار می‌رود خودرو‌های ثبت نامی سریع‌تر تحویل شود تا حرص و ولع بازار فروکش کند

انتظار می‌رود خودرو‌های ثبت نامی سریع‌تر تحویل شود تا حرص و ولع بازار فروکش کند

به گزارش سراج24، سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران اظهار داشت: بازار خودرو که از نیمه دوم اسفندماه به دلیل افزایش عرضه شرکت‌ها، به شرایط تعادل نزدیک شده بود و قیمت‌های منطقی‌تری اعلام می‌شد، اما در یک هفته گذشته (از ۱۹ فروردین) دوباره روند افزایشی را تجربه کرد.

به گفته وی، شرکت‌های عرضه کننده خودرو به طور معمول در روز‌های آخر سال به دلیل تغییر در سیستم‌های فروش یا مدل خودرو‌ها و ... هیچ خودرویی را فاکتور نمی‌کنند و به این ترتیب خلایی در بازار ایجاد می‌شود، اما عده‌ای با سوء استفاده از این شرایط به افزایش سلیقه‌ای نرخ‌ها اقدام کردند.

وی ادامه داد: هفته گذشته یکی از شرکت‌های داخلی قیمت یکی از محصولات شاسی بلند مونتاژی خود را به طور سلیقه‌ای تا ۲۶ میلیون تومان افزایش داد، در حالی که اتفاق خاصی در هفته‌های آغازین امسال نیفتاده بود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: این افزایش قیمت بار روانی داشت و بهای محصولاتی نظیر سراتو، پژو ۲۰۰۸ و چانگان تا ۲۵ میلیون تومان افزایش یافت.

این مقام صنفی همچنین پژو ۲۰۶ را مثال زد که قیمت آن در روز‌های گذشته در مقایسه با واپسین روز‌های پارسال، تا ۱۴ میلیون تومان رشد کرد و به عبارت دیگر به قیمت‌های نیمه دوم بهمن ماه در بازار بازگشت.

وی ادامه داد: با این حال این قیمت‌های غیرمنطقی با اقبال مواجه نشد و خریداران استقبالی نکردند.

وی خواستار آن شد تا نهاد‌های نظارتی اجازه ندهند برخی شرکت‌ها در شرایط کنونی به افزایش دلخواه قیمت‌ها اقدام کنند، زیرا امسال افزایش شمارگان تولید و تعادل بخشی بازار دنبال می‌شود و بهم ریختن آن درست نیست.

در انتظار برای تعادل بازار

موتمنی اضافه کرد: از دیروز که ۲ خودروساز بزرگ دوباره برنامه‌های فروش فوری و پیش فروش خود را پی گرفته اند، انتظار می‌رود بازار شرایط متعادل تری را تجربه کند، اما دستکم ۲ تا سه هفته به طول می‌انجامد.
«انتظار می‌رود خودرو‌های ثبت نامی سریع‌تر تحویل شود تا حرص و ولع بازار فروکش کند.»
وی تاکید کرد بازار با افزایش تولید و رشد عرضه به تعادل نزدیک می‌شود و قیمت‌های متعادل تری را شاهد خواهیم بود.
وی اضافه کرد: باید رویه‌ای که اسفندماه پارسال بدرستی در پیش گرفته شد، ادامه یابد و نقدینگی‌های سرگردان به سمت تولید هدایت شود تا دلالان از بازار خارج شوند.
این مقام صنفی به مشتریان و خریداران واقعی خودرو توصیه کرد دست نگه داشته و این روز‌ها برای خرید اقدام نکنند، زیرا با قیمت‌های کاذب فعلی فقط جیب برخی سوء استفاده کنندگان پُر می‌شود.
ایران خودرو و سایپا در ۲ روز گذشته با هدف تامین نیاز بازار و عرضه خودرو به مشتریان واقعی پیش فروش و فروش فوری برخی محصولات را آغاز کردند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

جوانان شاغل در دستگاه های دولتی خانه‌دار می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha