ترامپ محتوای صحبت خود با ملک سلمان را رسانه ای کرد

ترامپ محتوای صحبت خود با ملک سلمان  را رسانه ای کرد

به گزارش سراج24، این عبارت که عربستان به گاو شیرده برای آمریکا تبدیل شده، در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ ملموس‌تر شده و رفتاری که رئیس فعلی کاخ سفید با حکام سعودی انجام می‌دهد نشان می‌دهد رئیس‌جمهور آمریکا تعمد ویژه‌ای دارد تا با تحقیر سعودی‌ها، موقعیت این کشور را در منطقه غرب آسیا به آنها گوشزد کرده و با طرح نیاز مبرم آل‌سعود به حمایت واشنگتن، از آنها باج بگیرد. ترامپ با آنکه در رقابت‌‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، بشدت به حکومت عربستان تاخته و آنها را مسببین حادثه 11 سپتامبر نامیده بود اما رویکرد تاجرمآبانه خود را در نخستین سفر خارجی‌‌‌‌اش به نمایش گذاشت. عربستان سعودی اگرچه یکی از محورهای انتقادی ترامپ در رقابت‌‌های انتخاباتی بود، در عین حال ریاض مقصد نخستین سفر خارجی او نیز بود.
به گزارش «وطن‌امروز»، ترامپ اردیبهشت 96 در اولین سفر خارجی خود به عربستان رفت و آنطور که می‌خواست سعودی‌ها را دوشید. او با سلمان و پسرش یک قرارداد 460 میلیارددلاری به سود آمریکا بست؛ قرارداد فروش!
رقم کلی قرارداد 460 میلیارد دلار و عنوان آن توسعه چشمگیر روابط امنیتی بود. 350 میلیارد دلار برای مدت 10 سال و 110 میلیارد دلار به صورت آنی و در جریان همان سفر عملیاتی شد. ترامپ پس از سفر عربستان به آمریکا برگشت. او هنگام بازگشت به کشورش به هموطنانش گفت برای‌تان 500‌هزار شغل آورده‌ام! همان موقع کاخ سفید بیانیه داد و اعلام کرد این قرارداد هنگفت و این بسته تجهیزات نظامی به منظور تقویت امنیت عربستان و منطقه خلیج‌فارس در برابر تهدیدات ایران بوده است.
این یک قرارداد بزرگ در تاریخ آمریکا بود؛ یک قرارداد 460 میلیارد دلاری، آن هم قرارداد فروش! چرا سعودی‌ها در نخستین سفر ترامپ چنین هزینه هنگفتی انجام دادند و این رقم بزرگ قرارداد را به امضا رساندند؟ عنوان این قرارداد نشان می‌داد دلیل این معامله ترس و نگرانی عربستان سعودی از افزایش قدرت ایران در منطقه غرب آسیا بوده است اما ارزیابی دیگری هم همان زمان مطرح بود. آیا واقعا بن‌سلمان پسر پادشاه بیمار سعودی‌ها، این قرارداد هنگفت را تحت عنوان هزینه گرفتن رضایت آمریکا برای رسیدن به تاج و تخت سعودی منعقد کرده بود؟
اگرچه ارزیابی‌های مطرح‌شده درباره دور جدید مناسبات میان آمریکا و سعودی، بیشتر پیرامون برنامه‌‌های ولیعهد جوان برای رسیدن به پادشاهی در عربستان است اما دونالد ترامپ در مواجهه با طرفدارانش در آمریکا موضوع جالبی را درباره این نیازمندی عربستان به آمریکا مطرح کرده است. او به غیر از این قرارداد بزرگ، از سعودی‌ها به خاطر حضور نظامیان آمریکایی در عربستان باج هم گرفته است.
به گزارش «وطن‌امروز»، مهرماه 1397، ترامپ در جمع هوادارانش در «می‌سی‌سی‌پی» برای نخستین‌بار درباره بخشی از محتوای سفرش به ریاض و مکالمه خصوصی‌‌‌‌اش با سلمان، پادشاه عربستان سعودی، جزئیاتی را مطرح کرد. او در اظهاراتش نشان داد عنوان قرارداد هنگفت 460 میلیارد دلاری با عربستان سعودی، یعنی «توسعه چشمگیر روابط امنیتی» و بیانیه کاخ سفید درباره این قرارداد که در آن صراحتا اعلام شده بود این قرارداد برای تقویت عربستان در مقابل تهدیدات ایران منعقد شده، دلیل اصلی امضای آن با عربستان بوده است، ضمن اینکه ترامپ از شاه سعودی هزینه حضور نظامیان آمریکایی در خاک عربستان را نیز مطالبه کرده است.
ترامپ مهرماه 1397 در جمع طرفدارانش در می‌سی‌سی‌پی گفت: «ما از عربستان سعودی حفاظت می‌کنیم. قطعا شما خواهید گفت آنها ثروتمند هستند، البته من ملک سلمان را دوست دارم اما به او گفتم پادشاه! ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم، شما شاید بدون (حفاظت) ما 2 هفته هم آنجا دوام نیاورید، شما باید هزینه‌های نظامی (حفاظت آمریکا از عربستان) را بپردازید». رئیس‌جمهور آمریکا که در شهر «ساوتهیون» صحبت می‌کرد، افزود: «ما از بسیاری از این کشور‌ها در ازای هیچ (پولی) دفاع می‌کنیم و آنها با سوءاستفاده از ما، این قیمت‌های بالای نفت را به ما می‌دهند. این چیز خوبی نیست. ما از آنها می‌خواهیم به بالا بردن بهای نفت پایان دهند و می‌خواهیم شروع به کم کردن بهای نفت کنند».
این اظهارات ترامپ اولین روایت رسمی از جزئیات جلسه او با پادشاه سعودی بود. البته ترامپ 3 روز قبل از بیان این اظهارات در می‌سی‌سی‌پی، با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی چند روز قبلش با «ملک‌سلمان»، پادشاه سعودی گفته بود: «عربستان سعودی را دوست دارم. امروز گفت‌وگویی طولانی با پادشاه فوق‌العاده‌شان سلمان داشتم. به او گفتم، پادشاه! شما چندین تریلیون پول دارید. بدون ما چه کسی می‌داند [برای‌تان] چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید نتوانید آن هواپیما‌ها را نگاه دارید. می‌دانید چرا؟ چون به آنها حمله خواهد شد».
ترامپ با اظهاراتش درباره تماس تلفنی با سلمان و نیز اظهاراتش درباره محتوای جلسه‌‌‌‌اش با سلمان در ریاض، تقریبا ماهیت سفر به عربستان سعودی و امضای آن قرارداد بزرگ 460 میلیارد دلاری را تا حدود زیادی آشکار کرد.
اما این پایان کار نبوده است. گویا او در جلسات خصوصی‌‌‌‌اش در کاخ سفید و جلساتی که با دیگر سیاستمداران و مقامات آمریکایی داشته، باز هم درباره سفرش به عربستان سعودی و ماجرای مکالمه‌‌‌‌اش با سلمان صحبت کرده است. گویی او همانند فاتحان، علاقه زیادی داشته است از قرارداد 460 میلیارد دلاری و دوشیدن آل‌سعود بگوید. در جدیدترین کتابی که در آمریکا درباره سیاست‌‌های ترامپ در کاخ سفید منتشر شده، ماجرای جالب مذاکرات ترامپ و سلمان در نخستین سفر ترامپ به عربستان سعودی نیز مورد اشاره قرار گرفته است. روایتی که در این کتاب درباره گفت‌وگوی ترامپ و سلمان منتشر شده، تا حدود زیادی با اظهارات ترامپ در جمع هوادارانش در می‌سی‌سی‌پی همخوانی دارد. بر اساس روایت این کتاب، ترامپ در دیدارش با سلمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، به غیر از موضوع قرارداد 460 میلیارد دلاری، از او خواسته 4 میلیارد دلار به آمریکا برای هزینه‌‌های نظامیان آمریکایی در خاک عربستان پرداخت کند.
به گزارش فارس، بر اساس کتاب تازه‌منتشر شده «قله‌ای (کنگره) که به جان دادن می‌ارزد؛ نبرد کنگره و آینده آمریکای ترامپ» نوشته «آنا پالمر» و «جیک شرمن» از روزنامه‌نگاران نشریه «پولیتیکو»، ترامپ سپتامبر سال گذشته میلادی در جریان یک جلسه خصوصی با حامیان ملی حزب جمهوری‌خواه، به یادآوری سفری پرداخته که در سال ۲۰۱۷ به عربستان سعودی داشته است. او دیدارش با «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه سعودی را «خوب» توصیف و ادعا کرده در این دیدار به پادشاه سعودی، گفته است: «پادشاه! اگر ما برویم، اگر ارتش ما برود، ایران 2 هفته‌ای [کشور] شما را می‌گیرد. شما فقط ۲ تریلیون دلار اینجا [سرمایه‌گذاری] کرده‌اید. اما همه شما [هواپیمای شخصی بوئینگ] ۷۴۷ دارید». رئیس‌جمهور آمریکا سپس در توضیح اینکه سعودی‌ها چقدر ثروتمند هستند، به حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه گفته است: «همه شما فقط با هواپیمای «گالف استریم ۶۵۰» (یک جت شخصی کوچک) پرواز می‌کنید، درسته؟ اندازه [این هواپیما] به اندازه یک اینچ از ۷۴۷ هم نیست. سلطان پول (پادشاه سعودی) یک ۷۴۷ دارد، پادشاه یک ۷۴۷ دارد، اگر ۷۴۷ نداشته باشید، فقیرید». ترامپ سپس دوباره به شرح مکالماتش با پادشاه سعودی بازگشته و گفته است: «گفتم پادشاه! شما ۲ تریلیون دلار در بانک دارید اما ما برای محافظت از شما ۴ میلیارد دلار می‌خواهیم، اگرنه [از عربستان] خارج می‌شویم». پادشاه گفت «قبلا چنین چیزی اتفاق نیفتاده، نمی‌فهمم». و من گفتم «بله، می‌دانم، متأسفم اما ما ۴ میلیارد دلار می‌خواهیم». وی سپس در اشاره به سعودی‌ها، آنها را «کودن» توصیف کرده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

آمریکا باید تحریم های غیرقانونی برضد ایران را برچیند

سوریه و ایران ۴ سند همکاری امضا کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha