شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

به گزارش سراج24، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: «تا این لحظه شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ بالا است، اما واقعیت این است که نتیجه انتخابات در ایالات متحده طی دو یا سه هفته پایانی رقم می‌خورد. نمونه این مسئله را ما بسیار در آمریکا داشتیم که فردی تا ۳ هفته پایانی شرایط بسیار خوبی داشته است، اما ناگهان ورق برگشته و شکست خورده است. عکس این مسئله هم بار‌ها تکرار شده است. نمونه این مورد را در انتخابات ۲۰۱۶ هم دیدیم که تا دو یا سه هفته پایانی شرایط خانم هیلاری کلینتون به مراتب بهتر بود، اما ناگهان کفه ترازو به سمت آقای ترامپ سنگین‌تر شد؛ لذا بعید نیست که شرایط ترامپ هم در این مدت زمان تغییرات چشمگیری پیدا کند.»
امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل آمریکا طی گفتگو با فرارو در خصوص آینده سیاست‌های ایالات متحده عنوان کرد: «درست است که این روز‌ها در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ صحبت‌های بسیاری مطرح می‌شود، اما به نظر من زمان زیادی تا این رقابت سیاسی زمان باقی است و همین مسئله پیش‌بینی نتیجه این انتخابات را بسیار سخت خواهد کرد. زیرا هنوز ابهامات بسیاری در خصوص این انتخابات وجود دارد. هنوز مشخص نیست که آقای ترامپ با چه رقیبی قرار است مواجه شود و هر دوی آن‌ها چه شعار‌های انتخاباتی داشته باشند و قصد دارند بر چه سیاست‌های متمرکز شوند و در نهایت اینکه اگر آقای ترامپ پیروز انتخابات شوند با چه میزان رای به این هدف دست پیدا کنند. به عبارت ساده‌تر هنوز هیچ چیزی در خصوص انتخابات ۲۰۲۰ مشخص نیست.»
وی تاکید کرد: «آنچه که می‌تواند نشان دهد که اگر ترامپ پیروز انتخابات باشد، چه سیاست‌هایی را در پیش می‌گیرد، آنالیز انتخابات است که هنوز هیچ نکته‌ای از آن مشخص و واضح نیست. یعنی اگر فرض کنیم که مسائل مربوط به مهاجرت و بیگانه ستیزی از جمله موضوعات تاثیرگذار در انتخابات باشد و رای خود را از آن به دست بیاورد، بدون تردید در دوره بعد میزان سختگیری در این زمینه افزایش پیدا خواهد کرد. زیرا اگر خاطرتان باشد بخش عمده رای آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ از قشر متوسط سرخورده از جهانی شدن بود و دیدیم که طی دو سال نخست تمرکز خود را صرف تصویب قانون مالیات و آغاز جنگ تجاری کرد.»
او ادامه داد: «با این حال تا این لحظه شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ بالا است، اما واقعیت این است که نتیجه انتخابات در ایالات متحده طی دو یا سه هفته پایانی رقم می‌خورد. نمونه این مَسئله را ما بسیار در آمریکا داشتیم که فردی تا ۳ هفته پایانی شرایط بسیار خوبی داشته است، اما ناگهان ورق برگشته و شکست خورده است. عکس این مسئله هم بار‌ها تکرار شده است. نمونه این مورد را در انتخابات ۲۰۱۶ هم دیدیم که تا دو یا سه هفته پایانی شرایط خانم هیلاری کلینتون به مراتب بهتر بود، اما ناگهان کفه ترازو به سمت آقای ترامپ سنگین‌تر شد؛ لذا بعید نیست که شرایط ترامپ هم در این مدت زمان تغییرات چشمگیری پیدا کند.»
این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص نظرسنجی اخیر که حاکی از افزایش محبوبیت دونالد ترامپ در داخل آمریکا بود گفت: «این عدد تا حدود زیادی در داخل آمریکا هم چالش برانگیز شد. زیرا این نظر سنجی مدعی شده بود که محبوبیت آقای ترامپ به ۵۳ درصد رسیده است و این بیشترین میزان از یک ماه قبل از ورود وی به کاخ سفید است، اما برخی رسانه‌ها شبهاتی را در این باره مطرح کردند و معتقد بودند که این فاصله زیادی با واقعیت دارد. حالا ما اگر این عدد را کنار بگذاریم واقعیت این است که محبوبیت آقای ترامپ حدود ۵۰ درصد است و مطمئنا بالاتر نرفته است. اما در این میان یک سری اتفاقات ممکن است رخ دهد که منجر به تقویت پایگاه رای ایشان شود. یکی از آن‌ها این است که او با عزم جدی تری در حال برخورد با مهاجران غیرقانونی و تامین امنیت جامعه است که این نه تنها ورد حمایت گروه‌های محافظه کار است بلکه برخی گروه‎های لیبرال هم از آن حمایت کرده اند.»
وی افزود: «از طرف دیگر آقای ترامپ به صورت پیوسته سعی دارد این تصویر را از خود به نمایش بگذارد که فردی است که به حرف‌ها و وعده‌های خود عمل می‌کند. نمونه آن را در ماجرای برجام و مسائل اقتصادی و اجتماعی داخل ایالات متحده آمریکا دیدیم. حالا جدا از اینکه این اقدامات خوب بودند یا نه، اما در کل این تصویر را از وی بازتاب داده که او به وعده‌های خود عمل می‌کند و این می‌تواند بر میزان محبوبیت وی تاثیر مثبت بگذارد. ضمن اینکه الان وضعیت اقتصادی ایالات متحده یک وضعیت مطلوبی است. البته احتمال وخامت اوضاع وجود دارد، ولی فعلا میزان بیکاری بسیار کاهش پیدا کرده است و فرصت‌های شغلی ایجاد شده و به دلیل اینکه خیلی از شرکت‌ها دفاتر خود را به آمریکا برگردانده اند، همچنان امید برای افزایش این موقعیت‌های شغلی وجود دارد و شرایط بورس آمریکا هم مناسب است؛ بنابراین پالس‌های مثبتی برای موقعیت آقای ترامپ در حال ارسال است.»
او ادامه داد: «از طرف دیگر ماجرای پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ هم بنا بر روایت دولتی‌ها به نتیجه رسیده است و آقای ترامپ مرتکب هیچ تخلفی نشده است. البته دموکرات‌ها به دنبال این هستند که گزارش نهایی را منتشر کنند و معتقدند هچنان نکاتی وجود دارد که می‌توانند از آن طریق آقای ترامپ را تحت فشار قرار دهند. ولی به هرحال تا اینجای کار بنا برگفته ویلیام وارن دادستان کل ایالات متحده، رئیس جمهور این کشور تخلفی انجام نداده است و این هم می‌تواند در انتخابات ۲۰۲۰ به نفع آقای ترامپ تمام شود. اما با همه این‌ها همانطور که عرض کردم تاریخ انتخابات ایالات متحده نشان می‌دهد که میزان محبوبیت افراد در پیش از انتخابات به ویژه یک سال و نیم تا رای گیری نمی‌تواند نتیجه قطعی را مشخص کند.»
این کارشناس مسائل آمریکا در خصوص رویکرد کاخ سفید طی زمان باقی مانده تا انتخابات در قبال ایران و کره شمالی اظهار کرد: «در خصوص کره شمالی با وجود اینکه اخیرا کیم جونگ اون اعلام کرده که تمایلی برای دیدار با دونالد ترامپ ندارد، من فکر می‌کنم همچنان امکان برای دیدار دوباره میان این دو وجود دارد، ولی به این معنی نیست که حتما به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. زیرا هم آمریکایی‌ها در تلاش هستند که این مسیر که باز شده بسته نشود و هم کره‌ای ها، اما با توجه به نتیجه نشست هانوی، دستیابی به توافق تا حدودی سخت‌تر شده است.»ابوالفتح در پایان با اشاره به مسئله ایران و آمریکا عنوان کرد: «به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها بر شدت فشار بر ایران افزوده اند و همچنان قصد دارند این فشار را افزایش دهند. آن‌ها بعد از تصمیمی که در خصوص سپاه پاسداران اتخاذ کردند قطعا تلاش می‌کنند معافیت‌های نفتی ایران را به حداقل برسانند. البته خیلی احتمالش کم است که این معافیت‌ها به صفر برسد، اما من فکر می‌کنم که تمام تلاش خود را می‌کنند تا این میزان معافیت کاهش پیدا کند. آن‌ها حتی برنامه دارند که اگر این اقدامات نتواند ایران را مجبور کند که طبق قواعد تعیین شده از سوی واشنگتن پای میز مذاکره بیاید، تحریم‌های بیشتری را اعمال کنند. با همه این‌ها من احتمال درگیری نظامی میان دو کشور را بسیار اندک می‌دانم و فکر می‌کنم جمهوری اسلامی سعی می‌کند به نوعی این یک سال و نیم را سپری کند تا شاید یک دموکرات پیروز انتخابات شود و زمینه برای بازگشت مناسب به برجام فراهم شود.»

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

روزی ۵۰۰ کشته، نتیجه نفی اقتدار حکومت و مردمسالاری کرونایی است

از تفکری رنج می‌بریم که همواره به دنبال «واردات» پیشرفت و رفاه است

دموکرات‌ها به یک جناح سیاسی کمک خواهند کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha