سعدالله زارعی:

عربستان سعودی و امارات بازنده‌ی عرصه‌ی اعتراضات مردمی سودان خواهند بود

عربستان سعودی و امارات بازنده‌ی عرصه‌ی اعتراضات مردمی سودان خواهند بود

سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی سرنوشت اعتراضات مردمی در سودان گفت: سه راه پیش روی ارتش سودان که امروز قدرت را به دست گرفته وجود دارد. اول آن‌که با معترضان برخورد نظامی کند که در این مورد تنش‌ها افزایش پیدا می‌کند و ارتش به دو نیم تقسیم می‌شود. دوم آن‌که ارتش انتخابات زودهنگام را بپذیرد که در این مورد باخت سیاسی آن‌ها حتمی است. سوم آن‌که ارتش و ائتلاف ندای سودان به یک توافق دو طرفه برسند.

وی افزود: احتمال به وقوع پیوستن مورد سوم بسیار بیشتر است. آن‌ها ممکن است در نهایت به این نتیجه برسند که یک دولت سیاسی تشکیل شود که ارتش در آن دخیل نباشد و سران آن با برگزاری انتخابات آزاد منصوب شوند.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: روند تغییرات در سودان آن‌طور که عربستان می‌خواست پیش نرفت. سعودی‌ها می‌خواستند عمر البشیر را حفظ کنند که موفق نشدند و در مرحله‌ی بعدی اقدام به تشکیل دولت از درون ارتش کردند که در این مورد هم شکست خوردند. تحولات سودان به نفع عربستان و امارات نیست و آن‌ها بازنده‌ی این عرصه خواهند بود.

وی در خصوص علت‌های شکل گرفتن اعتراضات مردمی اظهار داشت: چند دلیل به هم پیوسته باعث بروز نارضایتی مردم سودان شد. یکی از آن‌ها، دلایل اقتصادی بود که از وقتی جنوب سودان جدا شد 70 درصد درآمد نفتی از سبد اقتصادی سودان حذف شد و دولت شمالی دچار محدودیت منابع مالی شد.

کارشناس مسائل منطقه در ادامه بیان کرد: مردم سودان اهل مقاومت و مبارزه با مستکبران بوده و هستند. آن‌ها وقتی خود را در مبارزه با فشارهای کشورهای غربی می‌دیدند بسیاری از سختی‌ها را قبول می‌کردند. از وقتی که عمر البشیر برای نجات خود از محکومیت دادگاه بین‌المللی سیاست‌های خود را عوض کرد و به سمت آمریکا و عربستان رفت، مردم هم نسبت به آن اعتراض کردند و ناراحتی خود را با برگزاری تجمعات ابراز کردند.

وی خاطر نشان کرد: مجموعه‌ی این عوامل سیاسی و اقتصادی درست به دست هم داد و علیه رژیم عمر البشیر اعتراضات مردمی را شکل داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تعبیر ظریف از میدان و دیپلماسی "غلط" بود / میدان "منافع ایران" است

آمریکا هنوز لغو همه تحریم‌های مغایر با برجام را نپذیرفته است/ صحت اطلاعات «منبع آگاه» روشن است

آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده اصرار دارد/ لزوم اجرای بند29 برجام برای رفع موانع اقتصادی و تجاری مقابل ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha