سید هادی سیدافقهی:

عربستان سعودی، آمریکا و امارات قصد دارند انقلاب مردمی سودان را مصادره کنند

عربستان سعودی، آمریکا و امارات قصد دارند انقلاب مردمی سودان را مصادره کنند

سید هادی سیدافقهی کاردار سابق ایران در لبنان و تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 در خصوص اعتراضات مردمی در سودان گفت: آن‌چه در سودان اتفاق افتاده است کودتا نیست و حرکتی برای دور زدن انقلاب مردمی است. از نظر آگاهان سیاسی این حرکت شباهتی به کودتا ندارد بلکه حرکتی انتقالی است که حکومت را از یک نفر به نفر دیگر منتقل می‌کند. کسانی مثل وزیر دفاع سودان که در حال حاضر مدیریت حکومت را به عهده گرفته‌اند، افرادی هستند که سال‌ها با عمر البشیر او هم‌پیاله بودند.

وی افزود: افراد جدیدی که حکومت را در سودان به عهده گرفته‌اند به مردم قول بهبود اوضاع و شرایط را داده‌اند و مدت زمان دو ساله از آن‌ها خواسته‌اند. در ابتدای همین امر هم عده‌ی زیادی از زندانیان سیاسی را آزاد کردند. کودتا عمدتا به صورت نظامی و خشن اتفاق می‌افتد اما آن‌چه در سودان رخ داده یک حرکت نرم و انتقالی است. مردم هم‌چنان به حضور نظامیان در راس قدرت اعتراض دارند و خواستار برگزاری یک انتخابات سالم و آزاد هستند.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاورمیانه تصریح کرد: مردم سودان هم‌چنین خواستار محاکمه‌ی افرادی هستند که صدمات زیادی به کشورشان وارد کرده‌اند. رژیم سودان و حاکمان آن که در راس همه‌ی آن‌ها عمر البشیر قرار دارد طی این سال‌ها با سیاست‌های غلط، مرزهای کشورشان را نصف کردند و بخش مهمی از آن را از دست دادند. در سیاست خارجی دنباله‌روی عربستان شدند و با اعزام نیروهای نظامی خود به یمن در قتل و کشتار مردم آن‌جا شریک شدند.

وی اظهار داشت: عمر البشیر حدود سی سال در سودان فرمانروایی کرد و در طی این سال‌ها عواملی چون فسادهای مالی و اداری گسترده، ایجاد شکاف طبقاتی شدید، از دست دادن گلوگاه‌های مهم اقتصادی و تجاری و عوامل بسیار دیگری منجر به نارضایتی شدید مردم شد و اعتراضات آن‌ها را به دنبال داشت. عمر البشیر امکانات اقتصادی زیادی را در دست داشت اما از آن‌ها بهره نبرد و هیچ توسعه‌ی اقتصادی، عمرانی و بهداشتی نصیب مردم سودان نشد.

کاردار سابق ایران در لبنان بیان کرد: سیاست‌های اشتباه عمر البشیر در امور خارجی یکی دیگر از عواملی بود که نارضایتی‌های مردمی را شدت بخشید. اقدام به ایجاد سفارت اسرائیل در خارطوم منجر به بروز خشم مردم سودان شد که در نهایت مجبور به عقب نشینی از آن اقدام شدند و آن را انکار کردند.

سیدافقهی با پیش‌بینی شرایط آینده‌ی سودان گفت: ممکن است عربستان سعودی، آمریکا و امارات قصد داشته باشند این انقلاب را از مردم مصادره کنند. آن‌ها از دو روش این نظریه را عملی می‌کنند. در روش اول از نظامی‌ها حمایت می‌کنند و به اجبار و با خشونت آن‌ها را در راس حکومت حفظ می‌کنند. در روش دوم ممکن است قدرت را به مردم بدهد ولی با کنترل آن، توده‌های مردمی را با فشارهای اقتصادی، نظامی و روانی مقابل حاکمان جدید قرار دهند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سودان سرنوشتی مشابه مصر یا لیبی پیدا خواهد کرد ؟

هدف مشترک عربستان و امارات در خارطوم چیست؟

رویترز : چه کسی از تشکیلات جدید در سودان حمایت می‌کند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha