وقتی مدعیان قانون‌گرایی، قانون گریزی می‌کنند

تصمیم خودسرانه‌ی ظریف برای اجرای INSTEX قبل از رای گیری مجمع تشخیص

تصمیم خودسرانه‌ی ظریف برای اجرای INSTEX قبل از رای گیری مجمع تشخیص

به گزارش سراج24؛ محمد جواد ظریف صبح امروز در حاشیه رونمایی از پایگاه اینترنتی دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد و اکنون اروپایی‌ها هیچ بهانه‌ای در اجرای تعهداتشان و شروع به کار ندارند.

این درحالی است که اروپا پس از بدعهدی در اجرای تعهدات خود، پیشنهاد ایجاد یک کانال مالی موسوم به INSTEX را ارائه داد. این کانال مالی همان برنامه‌ی نفت در برابر غذا و دارو است که قرار است در صورت همکاری ایران، برخی وارد صنعتی نیز به صورت محدود در اختیار ایران قرار داده شود. در این کانال مالی پولی در اختیار ایران قرار نمی‌گیرد و ایران در برابر ارسال نفت به اروپا، می‌تواند از کالاهای پیشنهادی اروپا که شامل غذا و دارو می‌شود؛ استفاده کند.

پیش از این قرار بود در صورت پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود، تحریم‌های مربوط به انرژی هسته‌ای بدون هیچ پیش شرطی حذف شوند. اما پس از خروج امریکا از برجام، اروپا نیز تعهدات خود را فراموش کرده و امتیازات جدیدی از ایران مطالبه کرد.

مشخص نیست جناب ظریف به چه علتی قبل از تائید مجوز پیوستن ایران به لوایح FATF، به طور خود سرانه زمینه‌های انجام آن در ایران را فراهم و این‌گونه اعلام عمومی می‌کند. رفتار این روزهای آقای ظریف شباهت عجیبی به روزهای مذاکره هسته‌ای در سال 82 دارد. در آن سال‌ها او و آقای روحانی به هر دری زدند تا صرفا به یک توافق نامه‌ی ولو ظاهری دست پیدا کنند.

ظریف همچنین در ارتباط با موانع موجود برای ارسال کمک‌های بین‌المللی به سیل زدگان کشورمان نیز گفت: در این زمینه در حوزه اطلاع رسانی اقدامات وسیعی انجام شده است و همین موضوع باعث شد که دولت آمریکا در موضع تدافعی قرار گیرد تا حدی که اعلام کرد ما مانعی برای ارسال کمک‌ها نیستیم در حالی‌که این حرف خلاف است و ما اسنادی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به زودی منتشر می‌کنیم که نشان می‌دهد بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا از پذیرش کمک‌های مردم ایران در خارج از کشور و مردم سایر کشورها که مایل به کمک رسانی هستند، پرهیز می‌کنند.

بنابر اظهارات آقای ظریف، ظاهرا رسیدگی به آسیب دیدگان کشور نیز در گرو پذیرفتن FATF و دسترسی به پول‌های اروپایی‌ها است! همان‌طور که آقای رئیس جمهور مشکل آب خوردن ایران را هم به پذیرش برجام ارتباط داده بود. باید مشخص شود دولت و شخص جناب ظریف براساس کدام مجوزی اقدام به پذیرش تعهدات بین‌المللی نموده‌اند که هنوز مجوز آن صادر نشده است؟ آیا این اعلام رسمی آقای ظریف مصداق بارز یک حرکت غیرقانونی نیست؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بعضی‌ها واردات واکسن یا پیوستن به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند

آقای همتی! کدام حرفتان را باور کنیم؟

ویدئو/تکذیب تهدید ظریف توسط سردار قاآنی

0 نظر

ارسال نظر

capcha