کودتای سودان را چه شخصی رهبری کرد؟+فیلم

 کودتای سودان را چه شخصی رهبری کرد؟+فیلم

به گزارش سراج24، وزیر دفاع سودان روز 21 فروردین در بیانیه ای اعلام کرد: "من به عنوان وزیر دفاع و رییس هیات عالی امنیت ملی انحلال نظام و بازداشت رییسش در یک مکان امن را اعلام می کنم". به این ترتیب ارتش سودان عمر بشیر رییس جمهور این کشور را برکنار و معاونانش را دستگیر کرد. شورای عالی امنیت از دوره انتقالی به مدت دو سال خبر داد و شورای نظامی قدرت را در دست گرفت. همچنین به مدت سه ماه حالت فوق العاده اعلام و منع آمد و شد از ساعت 10 شب تا 4 صبح برقرار گشت.
انجمن شاغلان مصر طی بیانیه ای در مخالفت با قدرت گرفتن شورای نظامی اعلام کرد: "نمی توان این بحران را از راه کودتای نظامی دیگری حل کرد". این انجمن نوع برکناری بشیر را تلاشی از سوی نظام حاکم برای بازسازی توصیف کرده است.
پس از برکناری بشیر دفاتر "جنبش اسلامی" که او رهبری آن را بر عهده دارد مورد حمله قرار گرفت و سازمان اطلاعات نظامی سودان دهها تن از رهبران حزب کنگره ملی را بازداشت کرد. از برجسته ترین سیاستمداران بازداشت شده می توان به احمد هارون رییس حزب کنگره ملی، عبدالرحیم محمد حسن وزیر دفاع سابق و علی عثمان محمد طه معاون سابق بشیر اشاره کرد.

اما سپهبد عوض بن عوف که بیانیه کودتای نظامی در سودان را خواند کیست؟
23 فوریه 2019 بشیر او را به عنوان وزیر دفاع و معاون اولش منصوب کرد. وی از موافقان باقی ماندن نیروهای سودان در یمن برای جنگ در کنار عربستان است. او به عنوان یکی از مسئولین وخیم شدن اوضاع دارفور در لیست سازمان ملل قرار دارد. بن عوف در مصر آموزش نظامی دیده و پست های بلندمرتبه نظامی و امنیتی بر عهده داشته است.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

سودان؛ ایستگاه جدید قطار عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل /فیلم

درگیری نمایندگان مجلس + فیلم

طرحی شومی که ناکام ماند + فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha