محمدجواد کریمی قدوسی:

وضعیت جوی تا چند ماه قبل از سیل قابل پیش‌بینی بود/ دولت پاسخگو باشد که چرا هیچ برنامه‌ای برای تخلیه‌ی آب از سدها نداشته است

وضعیت جوی تا چند ماه قبل از سیل قابل پیش‌بینی بود/ دولت پاسخگو باشد که چرا هیچ برنامه‌ای برای تخلیه‌ی آب از سدها نداشته است

محمدجواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 در خصوص علل به وقوع پیوستن سیل و آسیب‌های ناشی از آن گفت: در بررسی ‌های فنی و مدیریتی به عمل آمده در خصوص سیل اطلاعات بسیاری زیادی کسب کرده‌ایم که به امید خدا آن‌ها را مطرح خواهیم کرد. یکی از دلایل به وجود آمدن این حادثه به خصوص در استان خوزستان، ضعف مدیریتی است که دولت در هنگام به وقوع پیوستن سیل واکنش مناسبی از خود نشان نداده است.

وی افزود: سیستم‌‎های پیشرفته‌ی هواشناسی و عکس‌های ماهواره‌ای قادر هستند وضعیت جوی را تا چند ماه قبل از به وقوع پیوستن آن پیش‌بینی کنند و دو تا سه هفته قبل‌تر هشدارهای آن را اعلام کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: در منطقه‌ی خوزستان از 3 تا 4 ماه قبل از سیل، این حادثه پیش‌بینی شده بود. من یک ماه پیش جهت بازدید از شهرستان شوش به آن‌جا رفتم و در کنار رودخانه‌ی کرخه بودم. از مسئولین مربوطه پرسیدم چرا آب رودخانه را جهت استفاده‌ی کشاورزها آزاد نمی‌کنند؟ در پاسخ گفتند که وزارت نیرو به شدت این موضوع را زیر نظر دارد تا کسی از آب رودخانه برای کشاورزی استفاده نکند و آب از طریق اروند رود در دریا تخلیه شود.

وی بیان کرد: با این توضیحات و علم به این‌که ممکن است سیل به وقوع بپیوندد دولت باید پاسخگو باشد که چرا هیچ طرح و برنامه‌ای برای تخلیه‌ی آب از سدها و تخصیص منابع آن بین کشاورزان نداشته است تا مثل چنین روزهایی که سیل پیش‌بینی می‌شود سدها گنجایش کافی برای ذخیره‌ی آب را داشته باشند. این خطا و اشتباه یکی از مواردی است که نمایندگان هم در مجلس پیگیر پاسخ آن‌ها از دولت هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: خطای دیگر دولت این است که پروژه‌های آبی کشور را به طور کلی متوقف کرد. کاوه مدنی یکی از افرادی بود که دولت از او حمایت می‌کرد و وی توانسته بود با نفوذ در دستگاه دولتی، دولت‌مردان را قانع کند که کشور دچار خشکسالی شده است و انجام پروژه‌های آبی در کشور بی‌نتیجه خواهد ماند. حالا او از ایران فرار کرده و دولت آقای روحانی همه‌ی پروژه‌های آبی از جمله سدهای لرستان را متوقف کرده است. قطعا اگر این پروژه‌ها انجام می‌شد امروز حجم عظیم سیل از لرستان روانه‌ی خوزستان نمی‌شد.

وی در ادامه با انتقاد از موضع‌ها و عملکرد وزیر کشور تاکید داشت: وزیر کشور به عنوان کسی که مسئولیت ستاد بحران را به عهده دارد و دست او در انجام امور بسیاری باز است، جانب‌دارانه عمل می‌کند و از ابتدای وقوع چنین حوادثی بیانیه‌هایی صادر می‌کند و هلال احمر را محور همه‌ی امور می‌داند. دولت‌مردان با این رفتار به نوعی می‌خواهند مانع حضور نیروهای مردمی، جهادی و نظامی جهت کمک‌رسانی شوند. بسیاری از همین نیروهای مردمی و جهادی در کنار نیروهای نظامی می‌توانند به بهترین شکل در وقوع چنین حوادثی در کنار مردم باشند و در همه‌ی مراحل از حمل و نقل تا توزیع به مردم آسیب‌دیده کمک کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: زمانی که دولت می‌بیند ناتوان است و کار از دستش در رفته از نیروهای نظامی و جهادی درخواست کمک می‌کند. خوشبختانه فرمانده معظم کل قوا در ابتدای وقوع این حوادث به نیروهای نظامی دستور دادند تا در کمک‌رسانی پیش‌قدم شوند و دیدید که مردم آسیب‌دیده هم با رویی گشاده از نیروهای ارتش و سپاه و بسیج استقبال کردند. امروز همه‌ی نیروهای جهادی و نظامی پای کار هستند در حالی که برخی شهرداران و فرمانداران جرئت حضور بین مردم را هم نداشتند.

وی اظهار داشت: بسیاری از افرادی که در جایگاه فرماندار و استاندار منصوب شده‌اند افراد بحران ندیده‌ای هستند که صرفا بنابر دلایل سیاسی به این سمت‌ها رسیده‌اند که در هنگام وقوع چنین حوادثی، ناکارآمدی آن‌ها به وضوح دیده می‌شود. ما نیازمند مدیریتی هستیم که بتواند هم جلوی این خسارات را با پیش‌بینی و اقدام به موقع بگیرد و هم مانع از آن شود که چنین حجم زیادی از آب هدرشود. حدود 18 میلیارد متر مکعب از آب شیرین و نعمت پروردگار را از دست دادیم و آن را به سادگی روانه‌ی دریا کردیم.

کریمی قدوسی خاطر نشان کرد: بسیاری از این موارد نشان می‌دهد که نفوذ اثر خود را گذاشته و عواملی چون تعطیلی آب‌خیزداری‌ها باعث شده تا شدت آسیب‌رسانی این دست از حوادث بیشتر شود. البته همه‌ی این ضعف‌ها تنها به این دولت برنمی‌گردد ولی باعث بیشتر تعطیلی پروژه‌های آبی دولت یازدهم و دوازدهم است. متاسفانه شخص آقای رئیس جمهور هم بدترین امتحان خود را پشت سر گذاشت و حاضر نشد زمانی که مردم در سختی و رنج بودند از تفریحات خود بگذرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ارسال محموله دوم کمک هلال احمر به لبنان، در صورت اعلام نیاز بیروت

فیلم| قصِه‌یِ غُصِه‌ی ۹۸ ؛ تمام اتفاقات امسال در یک قاب

فیلم| ایام الله

0 نظر

ارسال نظر

capcha