سرزمین ایزد کجاست؟

سرزمین ایزد کجاست؟

به گزارش سراج24، برخی از مورخین معتقدند که یکی از شهر‌های استان خراسان رضوی به دست سام نریمان، قهرمان افسانه‌ای کشورمان ساخته شده است.

این شهر جایی جز شهر بجستان نیست؛ بجستان مرکز شهرستانی به همین نام است و معنای لغوی اسم آن، سرزمین ایزد است. برخی از مورخین اعتقاد دارند نام بجستان یا بغستان گویای  این است که آبادی بجستان از دوران قبل از زرتشت بوده است یا دست کم به آیین‌های قبل از زرتشت وابستگی داشته است.

بجستان؛ سرزمین ایزد

بنابراین گزارش، یاقوت حموی، جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس عرب زبان یونانی‌الاصل قرن ششم و هفتم هجری قمری در خصوص بجستان نوشته است: بجستان در دوران تیموریان از اهمیت برخوردار بوده و اعتبار آنجا آنقدر بوده که حاکمان و بزرگان معاصر تیمور قادر بوده‌اند تیمور را از خرابی آن شهر بازدارند. بر حسب احتمال قدمت بجستان به دوره هخامنشی می‌رسد. این شهر از شهر‌های مقدس زرتشتیان است و امروزه هم چنان شهری مذهبی است و مردم آن پایبند به دین اسلام هستند.

بجستان؛ سرزمین ایزد

 از آثار تاریخی اطراف شهر بجستان می‌توان به مسجد جامع بجستان، پل یونسی، آرامگاه زین‌آباد، رباط فخرآباد، مسجد جامع مرندیز، مسجد مزار و کاروانسرای قاسم‌آباد اشاره کرد. پل یونسی در دوره صفوی ساخته شده است و در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسیده است.
مسجد جامع مرندیز نیز مربوط به دوره ایلخانی است؛ نام این مسجد در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ ثبت ملی شده است.

بجستان؛ سرزمین ایزد

افرادی که به شهر بجستان سفر می‌کنند می‌توانند ره‌آوردهایی، چون یاقوت سرخ کویر یا انار بجستان، کلوچه و حلوای این شهر را برای دوستان و همراهان خود ببرند. از صنایع دستی این شهر می‌توان به محصولاتی اشاره کرد که در قالب رشته‌های گیوه‌دوزی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی، نمدمالی، حوله‌بافی و سبدبافی تولید می‌شوند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

زندگی اولین شهید زرتشتی در «گنج تابنده»

زندگی شهید زرتشتی در کتاب «جای پای فرهاد» روایت شد

عقد زرتشت و بهاءاله در شبکه من و تو / عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha