آغاز فعالیت احزاب اصلاح‌طلب برای مجلس شورای اسلامی

آغاز فعالیت احزاب اصلاح‌طلب برای مجلس شورای اسلامی

به گزارش سراج24، گذر از تعطیلات نوروزی کم‌کم احزاب و گروه‌های سیاسی را به جنبش و تکاپو انداخته که با توجه به برنامه‌های پیش روی خود به فعالیت بپردازند. در سالی که انتخابات سرنوشت‌ساز مجلس یازدهم را در پیش رو داریم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از هم اکنون در پی برنامه‌ریزی برای حضور هرچه بهتر و با شکوه‌تر در انتخابات هستند. احزاب اصلاح‌طلب نیز از این مساله مستثنی نیستند و با عملکرد مشخص خود همواره خود را آماده کنشگری سیاسی می‌بینند. یکی از این احزاب حزب کارگزاران سازندگی است که یکی از احزاب تاثیرگذار در جریان اصلاحات محسوب می‌شود. روز گذشته نخستین شورای مرکزی این حزب در دور جدید برگزار شد که طی آن با رأی قاطع حاضران باردیگر محسن هاشمی به ریاست شورا و غلامحسین کرباسچی به دبیرکلی حزب کارگزاران انتخاب و همچنین ید‌ا... طاهر‌نژاد به عنوان نایب رئیس و فرزانه ترکان به عنوان منشی شورا برگزیده شدند.

آغاز فعالیت احزاب اصلاح‌طلب
با شروع سال جدید جریانات سیاسی نیز همچون گذشته کارکرد خود را از سر گرفته‌اند و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به فراخور شرایط و منویات خود به کنش سیاسی می‌پردازند. اصولگرایان درصدد ائتلاف و وحدت برای حضور بهتر در انتخابات مجلس یازدهم هستند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند، اما اصلاح‌طلبان هنوز به طور منسجم و برنامه‌ریزی شده وارد بحث انتخابات نشده‌‌اند. کما اینکه تفاوت و تمایزی هم میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در این مورد وجود دارد. اینکه اصولگرایان همچنان درگیر تودرتوهای شورای وحدت خود هستند و هنوز نتوانسته‌اند بر این مشکل فائق آیند، اما اصلاح‌طلبان می‌توانند با برگزاری جلساتی در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری و حمایت‌های رئیس دولت اصلاحات، به هماهنگی و انسجام در مورد انتخابات و چگونگی ورود به این عرصه برسند. در همین راستا محمدرضا تابش عضو شورای عالی سیاست‌گذاری در ارتباط با انتخابات آینده می‌گوید: «ارکان تشکیلات هم مستقر شده و 4 کمیته و کارگروه‌هایی که قرار است کار پیشبرد برنامه‌های جبهه اصلاح‌طلبان از جمله انتخابات آتی را هدایت کند، در ستاد مستقر شدند. فعالیت شورای سیاست‌گذاری دراستان‌ها و شهرستان‌ها نیز در آینده نزدیکی کلید خواهد خورد». البته این مساله موجب نشده که احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب از سازوکار‌ها و فعالیت‌های درون حزبی غافل شوند. لذا حزب جدید اصلاح‌طلبان با نام «جمهوریت ایران اسلامی» که جداشدگان از حزب اعتماد ملی با محوریت حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا هستند، در حال اخذ مجوز از کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشورند تا حضور موثری در میان احزاب اصلاح‌طلب داشته باشند. از طرف دیگر سایر احزاب اصلاح‌طلب نیز به نوبت طی ماه‌های آینده به برگزاری شورای مرکزی یا کنگره خود خواهند پرداخت و قاعدتا شاهد تغییراتی در درون خود خواهند بود. نخستین حزبی که در ماه ابتدایی سال جدید به فعالیت پرداخته و نخستین شورای مرکزی خود را تشکیل داده حزب کارگزاران سازندگی است. یکی از احزاب بزرگ و پر نفوذ اصلاح‌طلبان که اعضای بلند پایه‌ای را نیز در میان خود جای داده است. باید دید در ماه‌های آتی احزاب اصلاح‌طلب چگونه عملکردی از خود به جای خواهند گذاشت.

انتخاب رئیس شورا و دبیرکل
نخستین جلسه دور جدید شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران برگزار شد. ایرنا نوشت، در این جلسه پس از رای‌گیری در مورد ارکان شورا با رأی اکثریت قاطع شورای مرکزی این تشکل سیاسی، بار دیگر مهندس «محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران، به ریاست شورای مرکزی و «غلامحسین کرباسچی» به عنوان دبیرکل این تشکل سیاسی انتخاب شدند. همچنین «ید‌ا... طاهرنژاد» به عنوان نایب‌رئیس و «فرزانه ترکان» به عنوان منشی هیات رئیسه برگزیده شدند. خاطرنشان می‌شود که سومین کنگره سراسری حزب کارگزاران سازندگی ایران هشتم آذرماه سال گذشته در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن تهران برگزار شد. در این کنگره 55 تن برای تصدی 18 کرسی شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و 3 کرسی بازرسی اعلام نامزدی کردند و پس از ارائه برنامه‌های خود رای‌گیری آغاز شد که در نتیجه با شمارش 346 رأی اعضای دارای حق رای، به ترتیب محسن هاشمی، سعید لیلاز، حامد منتظری، شهربانو امانی، فاطمه ترکان، فاطمه رمضان‌زاده، علی جمالی، محمد عطریانفر، غلامرضا پناه، احمد نقیب‌زاده، لیلا خوشکام، جهانبخش خانجانی، محمود علیزاده طباطبایی، علی هاشمی، اسفندیار عشوری، امیر اقتناعی، کامبیز مشتاق گوهری و سیدافضل موسوی به عنوان منتخبان شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی انتخاب شدند. مختار طاهریان، ابراهیم ابراهیم‌بای سلامی، عبدا... حسینی، ولی‌ا... افخمی راد، حسین عسگری، احمد حاتمی یزد و هدایت آقایی نیز به عنوان منتخبان علی‌البدل و لیلا دودمان، امید عرب و طیبه اصفهانی به عنوان بازرس برگزیده شدند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کاندیدای پوششیِ کاندیدای روکشی انصراف داد

گمانه زنی ها مبنی بر عزل همتی از بانک مرکزی

احزاب انقلابی به وحدت نیروها در انتخابات کمک می‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha