مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور:

افزایش 2 برابری سطح گلخانه‌ها در سال 98

افزایش 2 برابری سطح گلخانه‌ها در سال 98

به گزارش سراج24، مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران سبز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در ۳ سال گذشته با آغاز طرح توسعه گلخانه‌های کشور اتفاقات خوبی در بخش توانمندسازی تولیدات از بُعد سازه و تجهیزات، دانش و مدیریت فنی و تولیدات محصولات گلخانه‌ای صورت گرفته است.
وی صادرات محصولات گلخانه‌ها در سال ۹۷ را بیش از ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: برای سال ۹۸ پیش بینی می‌شود که ارزش صادرات محصولات گلخانه‌ای با رشد ۲ برابری به یک میلیارد دلار برسد.
بنی عامری ادامه داد: ایران تقریباً اولین کشوری است که در زمینه توسعه محصولات گلخانه‌ای از لحاظ کمی در دنیا رشد داشته است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سال گذشته ۲ هزار و ۶۵۰ هکتار گلخانه در کشور احداث و راه‌اندازی شد، بیان کرد: در سال ۹۸ قرار است سطح گلخانه‌ها را تا ۲ برابر افزایش دهیم، چراکه بخش گلخانه‌ای از لحاظ دانش پذیری، فناوری و تلفیق با سایر بخش‌ها نمادی برای تأمین امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امکان تولید محصولات گلخانه‌ای در طول سال فراهم است، گفت: در فضای گلخانه در مصرف آب به ازای هر کیلوگرم محصول ۱۰ لیتر آب کمتری مصرف می‌شود که از این رو گلخانه‌ها راه‌حل مناسبی برای برون رفت از چالش فعلی بحران آب محسوب می‌شوند.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور مجموع صادرات کل محصولات کشاورزی کشور را ۵.۴ دهم میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ۵۰ درصد از این میزان مربوط به بخش باغبانی است.
بنی عامری ادامه داد: در حال حاضر گلخانه‌ها به دلیل عملکرد بالا در واحد سطح از لحاظ اقتصادی ۵۰۰ هزار تومان در متر مربع یا ۱۰۰ کیلوگرم در متر مربع در برخی محصولات عملکرد دارند.
به گفته این مقام مسئول تولیدات گلخانه صرفاً مربوط به گل و گیاه نیست، بلکه ۳ گروه اصلی همچون سبزی و صیفی، میوه و گل و گیاهان زینتی را شامل می‌شود.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور درباره آخرین وضع بازار صادراتی محصولات گلخانه‌ای تصریح کرد: در بُعد مسائل لجستیک نیروی کار و انرژی موجب شده در مقایسه با دیگر کشور‌ها رقابت خوبی از نظر محصولات گلخانه‌ای در بازار‌های هدف داشته باشیم.
این گزارش می‌افزاید: چهاراُمین نمایشگاه بین‌المللی ایران سبز امروز با مشارکت ده‌ها شرکت داخلی و خارجی و با حضور مقامات وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و رؤسای اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.
در این نمایشگاه بیش از یکصد شرکت داخلی و خارجی مرتبط با حوزه‌های باغبانی، صنعت گلخانه سازی، نهاده‌ها، ماشین آلات و تجهیزات، آبیاری، گل و گیاه و صنایع وابسته را به نمایش گذاشته‌اند.
این نمایشگاه با رویکرد تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی جهت تولید پایدار، اقتصادی کردن تولید و سلامت محصولات با استفاده از راهبرد توسعه کشت گلخانه‌ای و مدیریت آب و آبیاری کشاورزی برپا شده است.
چهارمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی ایران سبز از امروز تا ۲۴ فروردین ماه به مدت ۳ روز در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آماده بازدید علاقه‌مند است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توسعه ایرانی ترین فاز | تامین پایدار گاز برای مصارف کشور

استفاده از ظرفیت ۳ دانشگاه در حوزه زراعت و باغبانی

موافقت رهبری با درخواست دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی

0 نظر

ارسال نظر

capcha