حامیان FATF امیدوارند دولت بعدی امریکا دموکرات باشد!

اگر FATF را پذیرفته بودیم امروز مجبور به تحریم سپاه از داخل بودیم

اگر FATF را پذیرفته بودیم امروز مجبور به تحریم سپاه از داخل بودیم

به گزارش سراج24؛ در چند ماه گذشته بحث پیوستن ایران به FATF در میان موافقان و مخالفان این سازوکار مالی داغ بود. مسئله‌ی اصلی دعوا بر سر افشای روش‌های دور زدن تحریم‌ها و تشخیص تروریستی بودن گروه‌هایی بود که بعضا در مبارزه با اشغالگران خارجی هستند. از دیدگاه FATF نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله لبنان نیز تروریست محسوب می‌شوند و هرگونه داد و ستد مالی با این گروه‌ها مجازات و جریمه‌های سنگینی در پی دارد.

موافقان داخلی FATF برای توجیه این مسئله می‌گویند ما در ایران می‌توانیم از حق تحفظ داخلی استفاده نموده و مصادیق جدیدی برای تشخیص تروریستی بودن یک گروه مشخص کنیم. بلافاصله پس از مطرح شدن این راه‌کار، FATF در بیانیه‌ای از ایران خواست تا 9 بند را در فرصت 4 ماه اجرایی کند. منتفی دانستن حق شرط ایران، اجرای خودتحریمی و الزامی بودن ارائه‌ی گزارش تراکنش‌های بانکی کشورمان به FATF از جمله بندهای مذکور است.

لازم به ذکر است که در ماده 6 کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT آمده است: «هر کشور عضو در صورت لزوم، اقداماتی را از جمله در صورت اقتضاء از طریق تدوین قانون داخلی اتخاذ خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماید اعمال کیفری در حیطه شمول این کنوانسیون، تحت هیچ شرایطی با ملاحظات سیاسی، فلسفی، عقیدتی، نژادی، قومی، مذهبی و یا سایر ملاحظات با ماهیت مشابه قابل توجیه نباشد»

با توجه به اینکه برای عضویت در FATF نیاز به پذیرش چند کنوانسیون و بومی‌سازی تعدادی از قوانین بین‌المللی است، حامیان FATF مسئله‌ای به‌نام «حق تحفظ» یا همان «حق شرط» که در حقوق بین‌الملل به جهت محدودسازی توان ارزش اجبارکننده معاهدات بین‌المللی گنجانده می‌شود را بارها تکرار کرده‌اند.

بیانیه اخیر FATF برای چندمین بار ثابت کرد که ادعای تعیین حق تحفظ از سوی ایران برای پیوستن به FATF هیچ نسبتی با واقعیت ندارد.

در حال حاضر نیز امریکا تمامی بخش‌های سپاه را در لیست تحریم‌ها قرار داده که به طور طبیعی این بروز رسانی در لیست گروه‌های تروریستی مورد اشاره در FATF نیز درج خواهد شد. چند ماه پیش مسئله‌ی اصلی تروریست شناخته شدن گروه‌هایی مانند حزب الله لبنان بود ولی در چند روز گذشته امریکا نیمی از نیروی نظامی کشورمان را هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

حتی با وجود این شرایط نیز موافقان پیوستن به FATF بر این باورند که هنوز هم باید به این معاهده بپیوندیم به امید آنکه دولت بعدی امریکا یک دولت دموکرات است و دموکرات‌ها نیز مصمم به بازگشت به برجام هستند. این موضع انفعالی آنقدر خطرناک است که طمع دشمنان غربی را برای هرگونه درخواست بعدی بیشتر می‌کند. چنان که پیش از این قرار بر وجود هیچ پیش شرطی در اجرای برجام نبود ولی حالا اروپایی‌ها پیوستن ایران به FATF را شرط همراهی خود با سازوکار مالی ایران-اروپا قرار داده،اند.

دشمن با درک وجود چنین افرادی روز به روز وقیح‌تر شده و ضمن عمل نکردن به تعهداتش، امتیازات بیشتری از ایران طلب خواهد کرد. سر سپردگان غرب نیز در داخل می‌کوشند تا همواره راه مذاکره باز بماند به امید آنکه شاید روزی غرب از عملکرد ما راضی شود. این تفکر همواره در فکر برداشته شدن تحریم‌ها و فروش نفت هستند تا شاید آن‌ها نیز مانند کشورهای عربی نفت خیز به زندگی رویایی خود در ایران برسند. غافل از این‌که دشمن به آن‌ها وعده‌ وعید داده تا با سواستفاده از خیال خام آن‌ها ضربات جبران ناپذیری به کشور عزیزمان ایران وارد کنند.

روزنامه ایران در یادداشتی با عنوان «تله حقوقی آمریکا برای ایران» نوشت: «نامگذاری سپاه پاسداران به عنوان یک "سازمان تروریست خارجی"...یک تله حقوقی/سیاسی است که به چند منظور پیش پای ایران و دولت بعدی امریکا پهن شده است...جریان جنگ‌طلب و تندروی واشنگتن قصد دارد با این تله‌گذاری دولت ایران را به اتخاذ تصمیمات تند و عصبی- مانند خروج از برجام- ترغیب کند تا از این طریق راه را برای اجماع‌سازی مجدد علیه کشور هموار سازد...دولت کنونی امریکا بخوبی واقف است که حزب دموکرات و نامزدهای برجسته آن برای جانشینی ترامپ از هم‌اکنون «بازگشت به برجام» را در برنامه انتخاباتی سال آینده خود قرار داده‌اند. به همین خاطر، با توجه به احتساب احتمال عدم موفقیت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، قصد دارد با تحریک ایران به تندروی و بالطبع تقبیح هرگونه اقدام در جهت تلطیف روابط با ایران، این وعده انتخاباتی و برنامه سیاسی را از دستور کار جریان رقیب خارج سازد.»

ارگان رسانه‌ای دولت در ادامه نوشت: «در شرایط کنونی، بهترین هدیه به تندروها و دولت ترامپ از دست دادن خونسردی، خودزنی‌های غیرضروری از قبیل قهر با لوایح FATF، لبریز شدن کاسه «صبر استراتژیک» و مبادرت به اقدامات و اظهارات نسنجیده‌ای است که برای متفکران و دستگاه تبلیغاتی جریان جنگ‌طلب قابل بهره‌برداری است».

در حال حاضر، رئیس FATF معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا-اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران- است. FATF در گزارش رسمی خود که چندی پیش منتشر شد، به صراحت اعلام کرد که یکی از اهداف اصلی این سازمان، بستن مسیرهای دورزدن تحریم‌ها توسط ایران است.

یکی از اهداف FATF تحریم سپاه توسط بانک‌های ایرانی در داخل کشور است. چندی پیش مستنداتی از بخشنامه برخی از بانک‌ها درخصوص تحریم سپاه واجرای لیست تحریمی وزارت خزانه داری آمریکا منتشر شد.

البته که دولت از ابتدای روی کار آمدن خود سیستم نظارتی FATF در کشور را بصورت غیر رسمی و پنهانی آغاز کرده است ولی برای اجرای تمام بندهای مربوط به این معاهده و تحریم هرچه بیشتر سپاه در داخل، نیازمند تایید نهادهای قانون گذار در کشور است. موافقان پیوستن به FATF با همان شیوه‌ای درحال تحمیل این معاهده ننگین به کشور هستند که پیش‌تر در سال 82 نیز به آن متوسل شدند. تیم مذاکره کننده‌ی آقای روحانی در دوران اصلاحات تمامی دستورات غرب را پذیرفتند بدون آن‌که تضمین عملی از طرف مقابل برای اجرای تعهداتش بگیرند. ایران تمام تعهدات خود را انجام داد ولی تعهدات غربی‌ها هرگز اجرا نشد. رفتار تیم مذاکره کننده در آن دوران را اگر نه از سر خیانت که حداقل می‌توانیم از سر حماقت بدانیم؛ آن تیم با همان ترکیب امروز نیز درحال تَکرار حماقت خود در سال 82 هستند. که اگر چنین شود دیگر نامش نه حماقت بلکه خیانت است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات غیرمسئولانه وزیر خارجه انگلیس

مرحله نهایی رزمایش ترکیبی، امنیت نیروی زمینی سپاه آغاز شد

آخرین اخبار از مذاکرات وین از زبان امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی مجلس

0 نظر

ارسال نظر

capcha