تبرئه‌ی کریمی قدوسی و حسن عباسی از شکایت دولت

سکوت قوه‌ی قضائیه؛ از تائید مذاکرات پنهانی روحانی با اسرائیلی‌ها تا تقلید صدای رئیس جمهور توسط حسین فریدون

سکوت قوه‌ی قضائیه؛ از تائید مذاکرات پنهانی روحانی با اسرائیلی‌ها تا تقلید صدای رئیس جمهور توسط حسین فریدون

به گزارش سراج24؛ سرانجام در 19 فروردین ماه جاری شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی رأی پرونده شکایت حسین فریدون برادر رئیس جمهور از کریمی قدوسی در ارتباط با ماجرای تقلید صدای روحانی را صادر کرد. حسین فریدون به دنبال مصاحبه منتشر شده به نقل از محمدجواد کریمی قدوسی نماینده مجلس شورای اسلامی در خبرگزاری دانشجو به تاریخ ۲۲ تیرماه سال ۹۵ تحت عنوان «ماجرای عجیب تقلید صدای روحانی توسط فریدون» از این خبرگزاری و کریمی قدوسی به اتهام افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی شکایت کرد.

این شکایت در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت و نهایتا دادگاه در تاریخ ۱۸ فروردین امسال مبادرت به صدور رأی و متهمان را از شکایت مطروحه تبرئه کرد.

این وکیل دادگستری افزود: دادگاه در حکم صادره با توجه به نظر اعضای هیئت منصفه که به اتفاق آرا متهمان را از اتهامات انتصابی مجرم تشخیص ندادند و به لحاظ فقدان عنصر معنوی جرم و عدم احراز بزهکاری به استناد ماده ۴ قانون آئین دادرسی کیفری مصوبه سال ۹۲ و به اقتضای اصل کلی برائت و تبصره یک ماده ۴۳ قانون مطبوعات رأی به برائت خبرگزاری دانشجو و آقای کریمی قدوسی از اتهام انتصابی صادر کرده است.

نکته‌ی جالب این‌جاست که رای مذکور مهر تائیدیست بر ادعای آقای کریمی قدوسی مبنی بر تقلید صدای رئیس جمهور توسط برادرش و صدور دستورهایی که بعضا خود حسن روحانی نیز از آن اطلاعی نداشته است! چنان که در آن مصاحبه کریمی قدوسی می‌گوید: «دستیار رئیس جمهور تاکنون بارها به دلیل پرونده‌های سنگینش به دادگاه احضار شده. یکی از پرونده‌های حسین فریدون "تقلید صدای رئیس‌جمهور" است؛ در یک مورد وی با تقلید صدای روحانی طی تماس‌هایی با مراکز اقتصادی در راستای ترخیص کالاهای غیر مجاز اقدام کرده و از آنها خواسته تا جلوی واردات این کالاها را نگیرند.

وی افزود: در مورد دیگر نیز فریدون با تقلید صدای رئیس‌جمهور طی تماسی با یکی از معاونان خانم روحانی به وی اعلام می‌کند که از انجام یک سفر خودداری کند. امین زاده هم که گمان می‌کند این دستور توسط رئیس‌جمهور داده شده از انجام آن سفر خودداری می‌کند.

نماینده مردم مشهد و کلات تاکید کرد: چندی بعد در جلسه ای رئیس‌جمهور به امین زاده می‌گوید که چرا به سفر موردنظر نرفته و وی ماجرا را شرح می‌دهد!»

با توجه به ادعای آقای رپیس جمهور مبنی بر مبارزه با هرگونه فساد و اعمال غیرقانونی، عجیب است که ایشان در برابر تخلفات برادر خود سکوت کرده و از او حمایت می‌کند!

در طرف مقابل نیز رفتار قوه‌ی قضائیه جنبه‌ی انفعالی دارد و مشخص نیست چرا با وجود مشخص شدن مسئله‌ی تقلید صدای رئیس جمهور، دادستان کشور به عنوان مدعی‌العموم در این پرونده وارد نشد تا به تخلفات حسین فریدون رسیدگی کند!؟

مشابه‌ این اتفاق نیز در شکایت ریاست جمهوری از حسن عباسی تکرار شده است. حسن عباسی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه 598 در خصوص شکایت دولت یازدهم از ایشان بخاطر افشای مذاکرات حسن روحانی در سال 1365 با فردی اسرائیلی و حکم دادگاه در خصوص این شکایت اظهار داشت که دادگاه حکم تبرئه‌ام را صادر کرد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: زمانی که این بحث را مطرح نمودیم پیش‌بینی کردیم که دو احتمال وجود دارد. اولین احتمال این بود که اگر مقامات دولتی این مذاکره را تکذیب کنند ما به دهان اسرائیل زده‌ایم و آنها را محکوم می‌کنیم که چرا چنین شایعه‌ای را منتشر می‌کنید و احتمال دوم این که اگر دوستان این اظهارات را تکذیب نکنند مشخص می‌شود که قضیه‌ای وجود دارد که متاسفانه اتفاق دوم رخ داد.

عباسی افزود: آنان به جای تکذیب کردن این موضوع آن را نشر دادند و سایت‌های هم سو با دولت سر و صدایی راه انداختند و در نهایت شکایت کردند. در ماه رمضان به دادگاه رفتیم و اسنادی را که در اختیار داشتیم ارائه دادیم. اسناد ما حدودا شامل 400 صفحه به زبان های عبری، عربی، انگلیسی و فارسی بود و در نهایت دادگاه حکم به تبرئه ما داد.

مذاکرات یاد شده در سال 65 انجام شد که در آن دوران دولت میرحسین موسوی به دنبال خرید سلاح و تجهیزات نظامی از امریکا و اسرائیل بود. پس از مدتی آقای هاشمی رفسنجانی تصمیم می‌گیرد میرحسین موسوی را از این مذاکرات کنار بگذارد و در عوض مسئولیت مذاکره با فروشندگان امریکا و اسرائیل و امریکا را به حسن روحانی و بردار زاده‌اش علی هاشمی بسپارد. در آن دوران شخصی به نام منوچهر قربانی‌فر رابط مذاکرات بین ایران و امریکا بود. منوچهر قربانی‌فر که ترتیب‌دهنده ملاقات و مترجم روحانی در دیدار با امیرام نیر بود، بنابر روایت‌ها، یک دروغ‌گوی حرفه‌ای بود که می‌توانست با خونسردی، سازمان‌های اطلاعاتی معتبر دنیا را بازی دهد. از همین رو بود که وقتی منافع قربانی‌فر به خطر افتاد، به راحتی امثال روحانی و علی هاشمی تازه‌کار را دور زد و آن‌ها را تبدیل به طعمه‌ای سیاسی کرد. محسن کنگرلو که نخستین رابطه را با دلال معاملات، یعنی قربانی‌فر ایجاد کرده بود، به‌طور همزمان به میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی گزارش می‌داد.

پس از چندی، هاشمی رفسنجانی به این فکر افتاد که کنگرلو و جناح چپ جمهوری اسلامی را از گردونه خارج کند و خود زمام تمامی امور را به دست گیرد. یکی از اهداف تماس مستقیم، برقراری رابطه درازمدت با ایالات متحده بود. از این رو، هاشمی رفسنجانی، همزمان برادرزاده‌اش، علی هاشمی، و فرد معتمد خود، حسن روحانی، را مأمور کرد تا با آمریکایی‌ها تماس بگیرند و به آن‌ها توصیه کنند تا دیگر با کنگرلو و کانال نخست‌وزیری تماسی نداشته باشند.

به این ترتیب، روحانی مامور شد تا جناح «میانه‌رو» به رهبری هاشمی رفسنجانی را برای آمریکایی‌ها در پاریس معرفی کند. به این ترتیب علی هاشمی، برادرزاده ٢۵ ساله رفسنجانی، به بروکسل رفت تا به «آمریکایی‌ها» بگوید که ایران می‌خواهد اسرائیل را دور بزند و مستقیماً با آمریکایی‌ها رابطه داشته باشد.

نکته‌ی اصلی این‌جاست که علی هاشمی هم مانند حسن روحانی فریب می‌خورد و مستقیماً در دیدار با امیرام نیر اسرائیلی، به او می‌گوید که ما می‌خواهیم اسرائیل در میانه این رابطه نباشد! علی هاشمی نیز فکر می‌کرد نیر آمریکایی است. غافل از این‌که طرف مذاکره کننده، مشاور تروریسم نخست وزیر اسرائیل است. قربانی‌فر، مترجم دیدار نیر و روحانی، پس از پرداخت نشدن سهمش از سوی کانال هاشمی رفسنجانی (موسوم به کانال دوم)، شکایت به بیت منتظری می‌برد؛ سیدمهدی هاشمی، برادر داماد قائم‌مقام وقت رهبری، مساله را به روزنامه الشراع لبنان درز می‌دهد و کل معامله با یک رسوایی بزرگ روبه‌رو می‌شود.

منوچهر قربانی‌فر که ترتیب‌دهنده ملاقات و مترجم روحانی در دیدار با امیرام نیر بود، بنابر روایت‌ها، یک دروغ‌گوی حرفه‌ای بود که می‌توانست با خونسردی، سازمان‌های اطلاعاتی معتبر دنیا را بازی دهد. از همین رو بود که وقتی منافع قربانی‌فر به خطر افتاد، به راحتی امثال روحانی و علی هاشمی تازه‌کار را دور زد و آن‌ها را تبدیل به طعمه‌ای سیاسی کرد.

دروغِ این بارِ قربانی‌فر اما به خواست اسرائیلی‌ها بود. او امیرام نیر اسرائیلی را به عنوان مقام کاخ سفید جا زد و روحانی را بازی داد. در متن افشاگری این دیدار که به تاریخ ۱۵ مه ۱۹۹۴ در روزنامه یدیعوت آهارانوت منتشر شده، نام قربانی‌فر به عنوان مترجم این دیدار ذکر شده است.

شکایت دولت از حسن عباسی پیرامون سخنرانی با موضوع دیدار روحانی با اسرائیلی‌ها، به جایی نرسید و سرانجام این پرونده نیز به حکم تبرئه‌ی عباسی منتهی شد!

نکته‌ی جنجالی این پرونده در جایی بود که حسن روحانی خطاب به مسئول اسرائیلی بابت کوتاه آمدن امریکایی‌ها در برابر امام خمینی(ره) گلایه می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد امام و ایران را با تهدید به حمله‌ی نظامی سرجای خود بنشانند.

در این پرونده نیز قوه‌ی قضائیه باردیگر سکوت اختیار کرد و پس از صدور حکم تبرئه‌ی حسن عباسی که به معنای صحت ادعای وی بوده است، مجددا مشخص نشود که چرا دادستانی و قوه‌ی قضائیه پیرامون مذاکرات پنهانی روحانی و اسرائیلی‌ها در موضع انفعال قرار گرفتند. ظاهرا سیستم قضایی کشور همچنان برخورد با فساد مسئولان را همچنان به صلاح نظام نمی‌داند و برخی مسئولان متخلف نیز با علم به این موضوع از جایگاه خود سواستفاده کرده و اعمال خلاف قانون خود را پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

صوت/استیضاح؛ مشکل‌ساز یا گره‌گشا؟

عدم ثبات اقتصادی نتیجه مذاکره با آمریکاست

0 نظر

ارسال نظر

capcha